Čeští fotbaloví fanoušci potkali ve Švýcarsku podnikatele Tomáše Pitra, po kterém už rok pátrá policie a na něhož byl vydán mezinárodní zatykač za daňové podvody.

Ve své knize o nedávném fotbalovém šampionátu to píše sportovní komentátor Jaromír Bosák, který tuto informaci dostal od někdejšího spolupracovníka a současného ředitele Bohemians 1905 Lukáše Přibyla.

Byl také na fotbale?


Uprchlý podnikatel podle zdroje ČTK obědval v jedné z restaurací v Basileji. Doprovázela ho manželka a syn, kterého jeden z fotbalových fanoušků znal. Pitr si podle něj změnil účes, výrazněji se však nemaskoval.

Kriminalisté po Pitrovi stále pátrají. Je na něho vydán český, evropský a mezinárodní zatykač.

Pitra společně s Miroslavem Provodem poslal v roce 2006 soud za daňové delikty z roku 1994 na pět let do vězení. Za krácení daní soud v procesu potrestal i další tři muže.

Pitr sice v polovině roku 2007 převzal soudní výzvu, aby se dostavil do vězení k nástupu trestu, nakonec ale uprchl.

Pitr je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších lidí v zemi. Muž, který nedostudoval strojní průmyslovou školu, začal podnikat ve dvaceti letech.

Známosti z podsvětí


Pitr zbohatnul díky obchodům s rumem. Byl spoluvlastníkem podniku Balírny, ze kterého se vyvinula dnešní Marila. V minulosti byly v Pitrově skupině také konzervárny Seliko, v roce 2003 se zajímal o tehdy krachující Union banku.

Setuzu ovládla skupina lidí, kterou řídil Pitr, v roce 2000 po pádu Investiční a Poštovní banky.

Mezi jeho i Provodovy známé a spolupracovníky patřil například zavražděný podnikatel František Mrázek. Pitr se angažoval také v privatizaci Unipetrolu.