Při násilnostech v Iráku včera zahynulo nejméně 50 lidí a více než 200 jich bylo zraněno. Včerejšek tak v Iráku patří k nejkrvavějším dnům za poslední týdny, kdy zde panovalo jisté zklidnění, jež umožnilo hovořit o postupném stahování americký vojáků.

Nejméně 25 šíitských poutníků přišlo o život při třech sebevražedných útocích na jejich procesí v centru Bagdádu. V Kirkúku si sebevražedný atentát vyžádal 22 obětí na životech. Další čtyři lidé byli zabiti při explozi bomby u Bákuby asi 60 kilometrů severovýchodně od Bagdádu.

Skupiny poutníků v těchto dnech směřují do bagdádské šíitské čtvrti Kázimíja na severu města, kde se slaví šíitský svátek. Očekává se, že zdejší zlatou mešitu, kde je pohřben imám Músa Kázim, navštíví až milion věřících. Tento uctívaný šíitský mučedník, sedmý z 12 imámů, zemřel na otravu v bagdádském vězení v roce 799.

Úřady v souvislosti se svátkem zvýšily bezpečnostní opatření. Ve čtvrti Kázimíja bylo rozmístěno na 5000 policistů a vojáků. Čtvrť je uzavřena, automobily sem nesmějí vůbec a pěší, zejména ženy, jsou přísně kontrolováni.

Poutníci se v minulosti často stávali terčem útoků ze strany radikálních sunnitů, mezi něž patří i teroristé ze sítě Al-Káida. Vyznavači sunnitské větve islámu považují šíity za odpadlíky od víry. V neděli zabil neznámý střelec jižně od Bagdádu nejméně sedm poutníků.

Nejhorší bilanci měly násilnosti během šíitské pouti ke zlaté mešitě v roce 2005, kdy zahynulo přes tisíc lidí. Mezi poutníky na jednom z mostů vypukla panika po rozšíření zprávy, že v davu jsou sebevražední atentátníci. Lidé se utopili, nebo je ušlapal dav.

Včerejší násilnosti nastávají v období, kdy se irácká vláda a americké velení v Iráku radovaly, že násilí v Iráku je na ústupu. Američtí představitelé toho využili, aby zdůvodnili své rozhodnutí postupně snižovat americký kontingent v Iráku, v němž je nyní 145 000 vojáků.

080729_05b.jpg