reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(21 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  30. 7. 2008  00:00  (aktualizováno: 30. 7. 2008  20:23)

Blízký východ šílí z turecké telenovely

Turecká soap opera Núr nabízí idealizovanou podobu moderního manželského života coby rovnocenného partnerství. Na Blízkém východě inspiruje i pobuřuje.
reklama
Hlavní hrdinové telenovely Núr
Tagy

Plakáty propagující Núr jsou doslova všudePoslední čtyři měsíce večer co večer vstupuje vysoký, mladý muž s něžnýma, modrýma očima do domovů po celém Blízkém východě a získává si srdce divaček od uprchlických táborů v Gaze až po zdmi obehnané rezidence v Rijádu.

Ale není to jen pohledná tvář Mohannada, hrdiny nesmírně populární turecké telenovely Núr, která k němu divačky přitahuje. Mohannad je romantický, pozorný ke své ženě Núr a podporuje její nezávislost i ambice prosadit se jako módní návrhářka. Jedním slovem, je to vzácný klenot pro ženy v konzervativní, mužskou roli prosazující arabské společnosti, napsala agentura AP.

Núr nabízí idealizovanou podobu moderního manželského života coby rovnocenného partnerství, a střetává se tak s normami tradiční blízkovýchodní společnosti, kde starší členové rodiny mají poslední slovo v tom, za koho se dívka provdá, a žena je obvykle pasována pouze do úlohy manželky a matky.

Rada: přepněte program

Vliv seriálu zaznamenala část muslimských duchovních na západním břehu Jordánu a v Saúdské Arábii, kteří telenovelu označili za neislámskou a vyzvali věřící, aby přepnuli na jiný program.

Ale i tak seriál možná začal zasévat sémě změn. Řekla jsem svému manželovi: "Pouč se od Mohannada, jak se k ní chová, jak ji miluje, jak se o ni stará," říká čtyřiadvacetiletá Híba Hamdánová z jordánského Ammánu. Žena, která se provdala hned po skončení školy, říká, že ji seriál inspiroval k tomu, aby si začala hledat práci.

Núr je pro změnu postojů účinnější než seriály importované ze Západu, protože nabízí nový obsah v důvěrně známých kulisách. Turecko je muslimská země, postavy v telenovele drží ramadán a manželství Mohannada a Núr domluvil jeho dědeček.

Do děje jsou ale zapleteny sekulární svobody. Protagonisté si k večeři nalijí skleničku alkoholu a objevuje se tu i sex mimo manželství. Mohannad je sice Núr věrný, ale s bývalou přítelkyní má dítě. Jedna z jeho sestřenic dokonce podstoupí potrat.

"Seriál zkrátka ukazuje, že existují muslimové, kteří žijí jinak," říká Isláh Džadová, profesorka ženských studií na palestinské univerzitě Bir Zajt u Ramalláhu. Turecký producent seriálu Kemal Uzun dodává: "Jsme trochu otevřenější, ne tak konzervativní jako některé z těchto zemí, a to, myslím, pro ně může být přitažlivé."

I když část nejšťavnatějších scén byla pro blízkovýchodní trh vystříhána, brojí proti Núr muslimští duchovní. "Tento seriál je v rozporu s našim islámským náboženstvím, hodnotami a tradicemi," upozorňuje Hamíd Bitáví, zákonodárce za islámské hnutí Hamás a kazatel v Nábulusu na západním břehu Jordánu.

Čtyři miliony diváků

Ovšem zastavit šílenství kolem seriálu se klerikům nedaří. V Saúdské Arábii, která jako jediná z blízkovýchodních zemí poskytuje žebříčky sledovanosti, se každý večer na tureckou telenovelu dívají tři až čtyři miliony lidí z 28 milionů obyvatel.

Na palestinském západním břehu a v Gaze jsou ulice v době vysílání seriálu vylidněné a jakékoli společenské akce se domlouvají na dobu, kdy v televizi není. V Rijádu, hlavním městě Saúdské Arábie, a v Hebronu, nejkonzervativnějším městě západního břehu, hlásí porodnice nárůst dětí jménem Núr a Mohannad.

Obchod s oděvy v Gaze dělá výtečné obchody s kopiemi halenek, které se nosí v seriálu včetně kovově lesklého topu bez rukávů, který se přizpůsobil zvyklostem v Gaze a nosí se přes triko s dlouhými rukávy. Istanbulskou vilu u průplavu Bospor, fiktivní domov Mohannadovy rodiny, si pronajali operátoři cestovních kanceláří a změnili ji v dočasné muzeum pro arabské návštěvníky.

Zda a jak dlouho účinek Núr na blízkovýchodní společnost potrvá, se teprve ukáže. Poslední epizoda seriálu se bude vysílat 30. srpna, den před začátkem muslimského postního měsíce ramadánu.

(přečteno 10630x)
DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 21
Romantika (Noor)
http://www.youtube.com/watch?v=o2gFYnRh1uQ
eo (jan)
to zas budou na vychode lítat kameny
Núr (Karol Buba)
Jestli se nepletu, Núr se jmenuje Jordanská královna.
Pokuď je v Eu Francie (Financnik)
mělo by tam být i TURECKO ......
no spis nemecko (wang)
to tam cca 5 mega turku uz vpasovalo ;)
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
 
reklama
reklama
reklama