- Do operace je zapojeno 50 tisíc vojáků

- Radikální duchovní Muktada Sadr proti smlouvě s USA

Iráckým vojákům se včera podařilo při rozsáhlé operaci v provincii Dijála dopadnout 14 hledaných osob včetně pěti "významných členů Al-Káidy". Už ve středu bylo v rámci operace zatčeno 45 hledaných osob, mezi nimi teroristé i lidé podezřelí z vražd, únosů a násilného vyhánění obyvatel, sdělilo irácké ministerstvo obrany.

Kromě toho prý vojáci zadrželi ještě 13 dalších zločinců a zmocnili se množství zbraní z 25 skrýší.

Operace v Dijále, do níž je zapojeno asi 50 000 příslušníků iráckých bezpečnostních sil, se zaměřuje na členy Al-Káidy i šíitské povstalce.

"Tuto operaci naplánovaly, řídí a uskutečňují irácké síly. Jednotky mnohonárodních sil přispívají svou radou a pomocí na žádost Iráčanů," sdělilo velitelství mnohonárodních sil v Iráku.

Tři policisté zahynuli a čtyři utrpěli zranění při včerejším sebevražedném atentátu proti policejní stanici u města Mosul v severním Iráku. Na webových stránkách jedné ze skupin Al-Káidy, Islámského státu Irák, teroristé upozornili na útoky v mosulské oblasti jako na pomstu za zabití jednoho z jejich "hrdinných bratrů". Proti povstalcům z řad Al-Káidy v Mosulu bojují americké a irácké jednotky už několik měsíců. Ozbrojenci tam spáchali řadu vražd a útoků s vozidly plnými výbušnin.

Boj proti Al-Káidě a sunnitským militantním skupinám v Iráku se přesunul na sever poté, co se proti nim postavili i jejich souvěrci v provincii Anbár západně od Bagdádu, která byla baštou povstalců. Od roku 2006 ozbrojenci utrpěli velké ztráty i v samotné metropoli.

Radikální šíitský vůdce Muktada Sadr včera vyzval iráckou vládu, aby "nepodepisovala dohodu se Spojenými státy" o setrvání jejich vojáků v zemi po roce 2008. O dohodě ještě včera jednali zástupci obou zemí.

Americký prezident George Bush včera prohlásil, že násilí v Iráku je nejmenší od roku jara 2004. Podle jeho slov rostoucí stabilita země by mohla umožnit další stahování jednotek.