Na 2500 lidí má v říjnu přijít o práci, vedení České pošty si od toho slibuje zvýšení konkurenceschopnosti a větší připravenost na privatizaci


Transformace České pošty se může zkomplikovat. Chystané propouštění 2500 zaměstnanců se totiž nelíbí žádné ze tří odborových organizací ve firmě. Chystají proto protestní akce

"Nedošli jsme k dohodě, i když chápu, že odboráři dělají svou práci," komentoval mluvčí pošty Ivo Mravinac skutečnost, že odborové svazy již sbírají mezi svými členy podpisy jako souhlas se stávkovou pohotovostí.

Podle odborářů propouštění dopadne nejen na propuštěné, ale i na klienty pošty a na zbylé zaměstnance. "Již dnes jsou na poštách dlouhé fronty a situace se může ještě zhoršit," říká místopředseda Odborového svazu poštovních, telekomunikačních a novinových služeb Karel Koukal. Podle něj jsou časté i přesčasové hodiny, což prostor k tak výraznému propouštění nenaznačuje.

Kvalita může poklesnout


"Je třeba vymanit se ze starých zvyklostí," vysvětluje Mravinac, že je na poště třeba pracovat efektivněji. Ale i podle něj "nelze vyloučit, že dojde krátkodobě ke snížení kvality některých služeb".

Propouštění zhruba sedmi procent z 37 tisíc zaměstnanců oznámila Česká pošta koncem července jako součást transformace pošty na akciovou společnost, ke které má dojít příští rok. Pošta by pak měla být plně konkurenceschopná a připravená na liberalizaci poštovního trhu. Pak se bude diskutovat o možné privatizaci.

Vedení podniku chce mít přijatelné mzdové náklady i kvalitu zaměstnanců. "Nemohou nám odcházet lidi, které potřebujeme. Je lepší se rozloučit s těmi, kteří nejsou na poště nezbytní," prohlásil nedávno generální ředitel pošty Karel Kratina.

Průměrná mzda v podniku totiž zůstává i přes letošní navýšení o 14,5 procenta výrazně pod celostátním průměrem, a řada dobrých zaměstnanců proto odchází pracovat jinam.

O práci má přijít desetina zaměstnanců vedení a dalších spíše technických složek, které přímo nesouvisí se službami klientům. V oblastech, které přímo ovlivňují kvalitu služeb, by mělo být propouštění mírnější.

Tvrdá vyjednávání


"S plánem propustit přes 2500 zaměstnanců nás vedení seznámilo před třemi měsíci a my od té doby vedeme velmi tvrdá a zásadní jednání," řekl před týdnem předseda OSPTNS Stanislav Kačer v odborářském magazínu Revue Sondy.

Místopředseda svazu Karel Koukal ale dnes tvrdí, že se o propouštění až do konce července mluvilo jen jako o možnosti, která by mohla nastat. "O konkrétních věcech jednáme teprve osm dní a způsob projednávání se nám nelíbí," dodává Koukal.

Průběh jednání netěší ani Českou poštu. "Udivuje nás, že se o výzvě ke stávkové pohotovosti dozvídáme od novinářů a ne přímo od odborů, se kterými o propouštění jednáme," říká Mravinac.

Česká pošta je druhý největší zaměstnavatel v zemi a za posledních patnáct let snížila počet zaměstnanců o osm tisíc lidí, tedy téměř o dvacet procent.

Podnik loni dosáhl tržeb 17,6 miliardy korun a vykázal zisk před zdaněním bezmála 800 milionů korun, což znamená nárůst o 140 procent. Firma ovšem výrazně méně investovala.

Pošta se ale potýká s klesajícím zájmem o listovní služby i s ostrou konkurencí v balíkových službách a directmailu. Chce se proto stále více zaměřovat na elektronickou komunikaci, ale i na komplexnější logistické služby.