Chce snad pošta snížit svou cenu?


Mluvčí České pošty tvrdí, že jeho firma si slibuje od propouštění pracovníků zvýšení konkurenceschopnosti. Měl by tedy vysvětlit, proč jsou snižovány pracovní úvazky na menších poštách. Například vedoucí pošty v jedné z větších obcí obdržela rozhodnutí, že se její pracovní úvazek 37,5 hodiny týdně snižuje o deset hodin. Z toho prakticky vyplývá, že služby pro veřejnost se zkracují denně o dvě hodiny, protože časy stanovené na zpracování přijatých dokladů a zásilek musí zůstat zachovány.

Plně proto souhlasím se stanoviskem mluvčí odborů Jany Kašparové, která řekla, že "jde o neuvážený krok, který povede k dalšímu značnému zvýšení pracovní zátěže a zhoršení kvality služeb".

Podle mého názoru je současné vedení České pošty motivováno jedním hlavním úkolem, maximálním snížením její hodnoty za účelem přípravy její privatizace! Odpracoval jsem na poště 45 let, zastával jsem pracovní funkce od listonoše až po náměstka Okresní správy pošt, takže do té "pošťačiny" trochu vidím.

Jan Mahďák, Želechovice nad Dřevnicí *


Paní Parkanová neví co s baráky?


V kauze prodeje armádní nemovitosti v Karlíně je několik nejasností. Za prvé, objekt byl vyřazen z užívání 1. 4. 2004. Zřejmě to byl aprílový žert, protože k převodu byl připraven až 14. 4. 2005. Převeden pak měl být bezúplatně ve prospěch pravoslavné církve. Zdůvodněno to bylo veřejným zájmem, který měl spočívat ve zřízení komunitního, duchovního a humanitárního střediska. Smlouva o bezúplatném převodu byla uzavřena 27. 12. 2005, doposud však nebyl schválen Ministerstvem financí.

Vše se ještě zkomplikovalo, když najednou ministerstvo obrany vyhlásilo 30. 10. 2007 výběrové řízení na prodej této nemovitosti, jejíž účetní hodnota dosahuje necelých 14 milionů korun. Podmínkou výběrového řízení byla přitom nabídka v minimální výši 70 milionů. Záhy však proběhla další jednání s pravoslavnou církví, která slíbila vybudovat v areálu i hospic pro válečné veterány. A tak z plánovaného prodeje zase sešlo a znovu se čeká na rozhodnutí ministerstva financí.

Když jsme žádal po paní ministryni obrany vysvětlení, odpověděla, že vše se děje v souladu s veřejným zájmem podle zákona č. 219/2000 Sb. Argumentovala i stanoviskem ministerstva kultury, které hovoří o tom, že bezúplatný prodej není v rozporu s připravovanou právní úpravou o zmírnění některých majetkových křivd.

Podotýkám, že všichni zainteresovaní ministři jsou ve vládě za KDU-ČSL.

Antonín Seďa, odborný mluvčí ČSSD pro obranu *


Senátoři varují: kůrovec hrozí


Rozhodnutí ministra Bursíka ponechat asi 140 000 kubíků polomového dřeva na Šumavě bez zpracování rozpoutalo spor. Na jedné straně stojí ministerstvo životního prostředí, správa Národního parku Šumava a některé nevládní ekologické organizace. Na straně druhé pak šumavské obce, krajská zastupitelstva a politici.

Šumavské obce proti rozhodnutí ministra podaly dovolání, poté na něj podaly žalobu pro nečinnost a později žalobu správní. Jihočeský kraj žádá vládu, aby se kalamitní situací na Šumavě zabývala a Západočeský kraj dokonce přijal návrh zákona, který ministerstvu životního prostředí a správě Národního parku Šumava odnímá pravomoci park řídit.

Na Šumavě dochází k zásadním změnám lesa. Do sporu již zasáhla i korespondence rakouského a bavorského ministra, adresovaná českému ministru životního prostředí. Sousední ministři poukazují na ohrožení jejich lesů kůrovcem, který se šíří ze Šumavy. A také na možné poškození nejcennějších smrkových porostů, zařazených do soustavy NATURA 2000.

Pralesní zbytky dnes na Šumavě zanikají jen kvůli tomu, že mu ti, kteří se sami označují za ochránce přírody, úmyslně neposkytli ochranu, jakou mu v podobě ochrany před kůrovcem poskytovaly generace lesníků minulých století. Je vrcholem demagogie vedení Národního parku a také ministerstva životního prostředí, že předkládají veřejnosti pouze dvě varianty budoucnosti Šumavy: buď prý bude suchá, anebo vykácená. Jsme přesvědčeni, že veřejnost chce Šumavu zelenou.

Tomáš Jirsa (ODS), Josef Kalbáč (KDU-ČSL), Jiřina Rippelová (ČSSD), senátoři s volebními obvody na Šumavě *



V rubrice DOPISY A E - MAILY uveřejňuje redakce odpovědi na články a dopisy čtenářů, které vyjadřují jejich názory. Vyhrazuje si právo příspěvky krátit a redakčně upravit. Texty označené * u podpisu jsou v nezkrácené formě uveřejněny na webové adrese: blog.ihned.cz/ctenari. Anonymní texty redakce nezveřejňuje. V rubrice Chyby a vysvětlení napravuje pochybení a odpovídá na dotazy k obsahu i jazyku HN.

Kontaktní adresy:

telefon: 233 073 041

e-mail: dopisy.hn@economia.cz

pošta: HN, oddělení dopisů, Dobrovského 25, 170 55 Praha 7