Kaviár

Nejchutnější a taky nejdražší jsou jikry vyzy velké, takzvané beluga. Jsou tmavě šedé a mají jemně máslovou chuť. Zvlášť mezi znalci pozor na chybu, kdy se název beluga překládá jako běluha, což je kytovec, a ti jak známo žádné jikry nemají.

Jen o stupínek níže je kaviár Osetra (také Ossetra nebo Osietra), šedohnědé až zlatavé jikry jesetera ruského s pevnější slupkou a lehce ořechovým aroma, nebo Sevruga (Sevriuga) z ocelově šedých jiker jesetera hvězdnatého s lehce kořenitou vůní.

Drobné, uměle dobarvované jikry, běžně prodávané pod označením kaviár, pochází většinou z lososa, tuňáka či kapra. Pravý kaviár v Česku koupíte například na www.drinks24.cz.

Cena: kaviár Beluga okolo 13 000 Kč za 50 g

Lanýž

Houba opěvovaná jako démant kuchyně je velmi aromatická, a proto se kombinuje s neutrálními surovinami, které jeho chuť podtrhnou. Které lanýže je nejlepší? Podle Francouzů ty z Perigordu, Chorvati nedají dopustit na Istrii a Italové na Piemont a Albu. Absolutně nejdráže byl loni vydražen 1,5kilogramový bílý lanýž, nový majitel za něj utratil téměř 6 milionů korun.

U nás čerstvé lanýže nabízí například firma Partner Invest, www.labuznik.net.

Cena: okolo 100 000 Kč za kilogram piemontského lanýže

Hovězí kóbe

O věhlasné krávy plemene Wagyu z japonského Kóbe se starají jako o nejlepší závodní koně, masírují je a kartáčují, drží je v klidu a k jídlu jim servírují pivo. Za steak se pak platí až 9600 Kč za kilo. Křehoučké, sněhobíle mramorované maso se ale nesmí z Japonska vyvážet, a tak v USA chovají takzvané Kobe Style Beef z býků Angus křížených s plemenem Wagyu. Do Česka se dováží méně ceněné, ale také výtečné maso býků Angus nebo Charolais. Koupit se dá například na www.nestar.cz nebo www.ifcfood.cz.

Cena: asi 890 Kč za kg svíčkové

Paštika Foie Gras

Vyrábí se z jater speciálně krmených hus a kachen. Kachní jsou levnější a méně tučná, tradiční husí dražší, jemnější, ale tučnější. Francouzi syrová husí játra dlouho marinují a pak je krátce vaří na mírném ohni nebo pečou při nižší teplotě. To vyžaduje praxi a opravdu kvalitní surovinu, jinak játra skončí jako louže rozteklého tuku. Proti způsobu vykrmování protestují ochránci zvířat, a tak se tahle lahůdka možná brzy stane nedostupnou. V Čechách ji koupíte například v síti vinoték Le Bouchon, čerstvá foie gras prodávají na bratislavském centrálním tržišti.

Cena: 640 Kč za 90 g

Olivový olej

Chuť a vůni určuje mnoho faktorů včetně druhu, způsobu pěstování nebo sezonního průběhu počasí. Kvalitu ovlivňuje především zpracování. Nejlepší jsou oleje z prvního lisování ručně sklízených oliv s nízkým obsahem škodlivých volných mastných kyselin. Jde o Extra panenský (Extra virgin) s obsahem volných mastných kyselin do jednoho procenta. Nejčastěji se používá za studena, ohřívání snižuje intenzitu jeho chuti i vůně, ale ne jeho kvalitu. Panenský (Virgin) má obsah volných mastných kyselin mezi jedním a dvěma procenty. Hodí se pro každodenní vaření i do salátů. Neotevřenou láhev skladujte v chladu a temnu, pak hnědožlutá barva antioxidantů přetrvá nejméně rok. Otevřená láhev vydrží tři měsíce, ovšem pouze v chladu, suchu a tmě.

Cena: okolo 200 Kč za půl litru opravdové kvality

Parmigiano Reggiano

Sýr pocházející z oblastí Parma, Reggio Emilia, Modena, Mantova a Bologna. Mléko musí být z krav, které se volně pásly pouze na zeleném krmivu. Každý opravdový parmazán má na obalu značku, pak slova Parmigiano Reggiano a datum, kdy byl vyroben. Zraje osm až třicet šest měsíců. Koupíte ho v supermarketech a v obchodech s italskými specialitami.

Cena: okolo 800 Kč za kilogram

Mozzarella di Bufala Campana

Lahodný čerstvý sýr jemné máslové a mléčné chuti ze skupiny sýrů "pasta fillata", tedy pařených a hnětených. Vyrábí se z buvolího mléka v oblasti Kampánie. Čerstvou buvolí mozzarellu koupíte v Makru a některých dalších supermarketech nebo třeba v Aromi (viz článek).

Cena: okolo 50 Kč za 100 g

Balsamikový ocet

Vyrábí se z vinných hroznů odrůd Trebbiano, Lambrusco a Reggio Emilia, pěstovaných v italské Modeně. Šťáva z vylisovaných hroznů, která neprošla vinným kvašením, zraje v sudech z třešňového, kaštanového, jalovcového, morušového nebo jasanového dřeva několik let. Během zrání se ocet vypařuje, houstne a získává stále koncentrovanější chuť. Ty nejcennější a také nejdražší octy si v sudech poleží 25 i více let a znalci si je vychutnávají jako aperitiv či digestiv. Kvalitní balsamikové octy nabízejí specializované prodejny.

Cena: okolo 200 Kč za 250 ml šestiletého octa, až 4000 Kč za 100 ml pětadvacetiletého octa

Langusta, humr, krab

Ochutnat lahodné bílé maso těchto mořských "potvor" je opravdový labužnický zážitek, ale musí být skutečně čerstvé. Ráno ulovené korýše i další vynikající mořské plody a ryby seženete v Praze v obchodech Ocean Delikates, Seafoodshop, Seafood nebo Lars Jakobsen.

Cena: okolo 1000 Kč za 1 kg humra, okolo 2000 Kč za 1 kg langust, okolo 700 Kč za 1 kg tygřích krevet

Ústřice

Tahle oblíbená pochoutka Francouzů se jí většinou syrová, čerstvost je tedy základní podmínkou, pokud se chcete vyhnout nepříjemné otravě jídlem. Vybírejte jen ústřice uzavřené, otevřené jsou nepoživatelné. Čerstvé ústřice nevystavujte dlouho pokojové teplotě a nikdy je nemrazte. Koupíte je například v pražském Seafoodshopu.

Cena: 30 Kč za kus

Pata Negra

Nejlahodnější a také nejdražší z rodiny sušených šunek je Jamón Ibérico neboli Pata Negra. Vyrábí se z kýt černých vepřů volně chovaných v provinciích Estramadura a Huelva ve Španělsku. Prasata se živí výhradně žaludy a díky tomu mají mimořádně kvalitní, stejnoměrně jemně prorostlé maso s oříškovým aroma. Šunka zraje výhradně v polohách mezi sedmi sty a tisícem metrů nad mořem se stálým suchým prouděním, a to zhruba dvakrát déle než druh Serrano. Sušením ztrácí asi dvě pětiny své váhy. Ve španělských lahůdkářstvích kilogram šunky Iberico stojí až sto eur, u nás tuto pochoutku nabízí například společnost BMC Brno, www.bmcbrno.cz, nebo e-shop www.bestdrink.cz.

Cena: okolo 1000 Kč za kg

Artyčok

Zelenina podobná bodláku, ze které Francouzi připravují saláty nebo různé chuťovky. Kvalitní artyčok je na stisk pevný a při zmáčknutí křupne. Artyčoky vydrží po odříznutí v chladničce zabalené do fólie až tři týdny. Koupit se dají v dobré zelenině.

Cena: okolo 50 Kč za kus

Chřest

Ceněn je především pro jemnou a ušlechtilou chuť. Ovšem ani jeho blahodárné účinky nejsou nevýznamné. Chřest je zvláště bohatý na křemík, má vysoký obsah fosforu a dost draslíku, sodíku, manganu a železa. Sezona sklízení chřestu trvá obvykle od května do června. Jen tehdy se také vyplatí po čerstvém chřestu pátrat. Velmi rychle totiž ztrácí své chuťové vlastnosti a hořkne. Čerstvost chřestu můžete v obchodě snadno ověřit. Když poklepete dvěma výhonky o sebe, měly by vydávat zvonivý zvuk. Koupíte ho v dobré zelenině.

Cena: okolo 40 Kč za 500 g

Kopi Luwak

Jen zlomek labužníků si může dopřát kávu z bobů, které prošly trávicím traktem cibetek. Ročně se totiž na trh dostane jen asi 250 kilogramů této kávy, kterou sběrači vypátrají v indonéských pralesích. Chuť je prý velmi kořeněná, s velice příjemnou a lehkou příchutí čokolády a karamelu a s vůní orchidejí. V Česku tuto specialitu nabízí třeba firma Cafe Eternity, www.cafeeternity.cz.

Cena: až 20 000 Kč za kg