penize-koukaji-z-kalhot__192x128_.jpgPohádkové zisky nebo ztráta všeho. Tak vypadají obchody s akciemi na úvěr, kdy obchodník klientovi na část akcií půjčí. Finanční krize teď však nutí obchodníky s akciemi přitvrzovat při poskytnutí úvěru podmínky - většina z nich je ochotna půjčit méně.

Klient zaplatí víc

"Zvýšili jsme částku, kterou musí klient dát ze svého, z dvaceti na třicet procent z celkové ceny akcií, které chce koupit," potvrdil Martin Kodýdek z Patria Direct. Podle něj je tato situace dočasná. Až se situace na burzách uklidní, vrátí se jeho firma k předchozímu stavu.

Ještě přísnější je brokerjet České spořitelny. Podle jeho šéfa Martina Hluška teď u českých akcií klienti ze svého zaplatí minimálně čtyřicet procent. Situace se však liší podle toho, o jakou firmu jde. Nejméně si lze od brokerjetu půjčit na akcie, jejichž cena prudce kolísá. Jsou to třeba developerské firmy. "Z naší strany jde hlavně o výstrahu klientům, ať si dají při těchto obchodech pozor. Ty výkyvy na burzách jsou velmi prudké," dodal Hlušek.

Rekordní výkyvy v cenách akcií, které se často za den hýbou o několik desítek procent, se totiž při použití nákupu na dluh stávají nebezpečnými.

Jak padají burzy

Třeba ceny akcií developerského Orca se v posledních týdnech měnily i o 30 procent. Tři dny, kdy burza posílila, anebo propadla nejvíc v historii, se odehrály právě tento říjen.

Celá strategie obchodů s akciemi na úvěr totiž spočívá v tom, že zákazník složí ze svého třeba jen dvacet procent a na zbytek si půjčí. Pokud cena akcie o dvacet procent vyroste, rázem vydělá celou vloženou částku. Když však cena akcie o dvacet procent propadne, vyzve ho obchodník, aby dodal další peníze, nebo o všechny nakoupené akcie přijde. To má jednoduchý důvod. Obchodník nic neriskuje. Když se "vypaří" všechny klientovy peníze, akcie prodá. A to, co půjčil, dostane zpátky.

Situace se však v poslední době tak zhoršila, že podle informací HN z trhu přicházeli o peníze nejen klienti, ale i někteří obchodníci. V době prudkých turbulencí na burze totiž nestíhali akcie včas prodat. "Náš případ to není. Byl tu však kritický den, kdy obchody byly natolik hektické, že klienti obchodující přes telefon nestíhali dodat další peníze. My pak museli jejich akcie prodat, i když oni byli připraveni dosypat hotovost a cenné papíry dál držet," potvrdil Kodýdek.

ČNB nezasáhne

Obchody s akciemi na úvěr se již několikrát dostaly pod palbu kritiky. Někteří ekonomové tvrdí, že ještě zhoršují propady cen akcií v době, kdy obchodníci vyprodávají cenné papíry klientů, kteří nedodali dodatečnou hotovost. Mluvilo se dokonce o tom, že by měla zasáhnout Česká národní banka a podmínky pro poskytnutí úvěru zpřísnit. "V současné době nic takového nepřipravujeme," reagoval pro HN mluvčí ČNB Pavel Zúbek.

Obchodníci se regulaci brání. "Nemyslím si, že je něco takového třeba. Když si to neuhlídáme, je to náš problém. Důležité je, aby obchodníci takové situace zvládali kapacitně - tedy splnili všechny požadavky klientů," říká Bohumil Pavlice z BH Securities. Podle Kodýdka by mělo větší smysl regulovat spekulace na pokles cen akcií.

081027_17a_V.jpg

Zvětšit