Základní informace

Oficiální název:

Chorvatská republika

Rozloha: 56 542 km2

Délka hranic: 2185 km

Nejvyšší hora: Dinara, 1830 m

Počet obyvatel: 4,49 mil.

Urbanizace: 59,45 %

Průměrný věk: 40,3 roku

Prům. délka života:

muži 71,03 roku

ženy 78,53 roku

Úřední jazyk: chorvatština

Národnosti: 89,6 % Chorvaté, 4,5 % Srbové, 0,5 % Bosňáci, 0,24 % Češi aj.

Náboženství: katolíci 87,8 %, pravoslavní 4,4 %, ost. - muslimové aj.

Administrativně-správní členění: 21 žup, 430 občin (opštin - nižších územních administrativních celků, vč. městských/obecních částí), 121 měst včetně Záhřebu, který má zvláštní statut, 6694 obcí, z toho 6489 vesnického charakteru.

Hlavní město: Záhřeb - 701 tis. obyv. (www.zagreb-touristinfo.hr)

Split - 190 tis. obyv.

(www.visitsplit.com)

Rijeka - 168 tis. obyv.

(www.tz-rijeka.hr)

Osijek - 105 tis. obyv.

Zadar - 75 tis. obyv.

(www.tz-rijeka.hr)

Karlovac - 60 tis. obyv. (www.karlovac-touristinfo.hr)

Slavonski Brod - 56 tis. obyv.

Dubrovník - 49 tis. obyv. (www.karlovac-touristinfo.hr)

Počet lékařů: 11 650

Infik. HIV: 200

Počet vězňů: 3000

Počet analfabetů: 22 599

Podíl zeměděl. na HDP: 6,40 %

Podíl průmyslu na HDP: 31,50 %

Podíl služeb na HDP: 62,10 %

Počet pevných tel. linek: 2,17 mil.

Počet mobil. tel.: 2,87 mil.

Počet televizí: 2,12 mil.

Počet PC: 1,81 mil.

Počet uživatelů internetu: 2,54 mil.

Délka želez. tratí: 2726 km

Délka zpevn. silnic: 24 473 km

Délka dálnic: 869 km

Počet osob. aut: 1,586 mil.

Počet vojáků: 19 tis.

Užitečné zdroje

www.mzv.cz - Ministerstvo zahraničních věcí ČR nabízí v rubrice Encyklopedie řadu informací o podmínkách cestování do Chorvatska; informace pro cestu a pobyt v této zemi lze najít na adrese zastupitelského úřadu ČR v Záhřebu www.mzv.cz/zagreb.

www.businessinfo.cz - užitečná adresa oficiálního portálu pro export a podnikání, kde získáte i aktuální teritoriální informaci o Chorvatsku.

www.wikipedia.org - přehledný a velmi bohatý informační zdroj, bez něhož se dnes neobejde nikdo, kdo chce získat přehled o jednotlivých zemích světa. V českém jazyce můžete kliknout na www.wikipedia.cz.

http://en.wikipedia.org/wiki/Croatia - zde najdete rozcestníky na další internetové odkazy.

www.caramba.cz - vyhledávač, kde pod pojmem Chorvatsko najdete řadu internetových odkazů (v češtině). Kdo chce rovnou skočit na přehled desítek odkazů, stačí napsat www.caramba.cz/page.php?PgID=311.

www.hedvabnacesta.cz - stačí do vyhledávače vypsat Chorvatsko a tento portál vám nabídne množství užitečných cestovatelských odkazů.

www.chorvatsko.cz/tools/odkazy.html - na této adrese najdete odkazy na turistické centrály v jednotlivých městech, regionální informace i odkazy na národní parky i na praktické weby, např. ohledně cen pohonných hmot v zemi.

www.magazin-chorvatsko.cz/ - jistě praktickým pomocníkem je on-line magazín Chorvatsko, který v českém jazyce nabízí přehledy cen potravin, benzinu, kempů, aktuální kurz či informace o počasí a další aktuality.

www.bbc.co.uk - adresa BBC, kde si na vyhledávači najdete Country profil Chorvatska. Užitečné jsou nejen základní informace a odkazy.

www.spiegel.de - užitečné médium pro ty, kteří hovoří německy, v rubrice Lexikon najdete základní informace o Chorvatsku.

www.hr/english - kdo se zajímá o Chorvatsko, měl by začít tímto portálem, který nabízí informace strukturované podle oblastí zájmů. Najdete zde i rubriku o cestování, ve které objevíte ohromné množství dalších turistických odkazů.

http://cz.croatia.hr/ - na adrese oficiální chorvatské turistické centrály najdete v českém jazyce řadu užitečných cestovatelských informací a odkazů.

www.hrvatska-croatia.info/ - nabídka ubytování a dalších informací (angl., něm.).

www.cro-online.com/ulaz_hr.php - on-line rezervace hotelů (agl.).

www.findcroatia.com/ - velmi přehledný portál nabízející nejen vyhledávání ubytování, ale i množství dalších odkazů ohledně cestování, stravování aj. a množství dalších cestovatelských odkazů.

www.croatia-official.com/index.html - zde zjistíte řadu praktických cestovatelských informací.

http://croatian-tourism.info/, www.hotel.hr/ - nabídka ubytování ve vybraných destinacích.

www.adriatic-links.com - nabídka ubytování a užitečných turistických webů.

Média

www.hr/wwwhr/news/index.en. html - odkazy na některá chorvatská média

www.caramba.cz/page.php?PgID=311 - přehled vybraných chorvatských médií a agentur.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/country_profiles/1097128.stm - na adrese BBC najdete odkazy na nejdůležitější chorvatská média.

www.jutarnji.hr - Jutarnji list, nejprodávanější deník.

www.vecernji.hr/home/index.do - Večernji list, jeden z nejprodávanějších deníků.

www.globus.com.hr - Globus, společensko-kulturní týdeník.

www.nacional.hr - Nacional, společensko-kulturní list.

Vstup do země

Občané ČR nepotřebují při turistických cestách do Chorvatska vízum, pokud doba jejich pobytu nepřekročí 90 dnů. Chorvatské orgány požadují, aby platnost cestovního dokladu byla minimálně na dobu pobytu na území země. Doporučuje se, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem, byl vybaven vlastním cestovním dokladem. Pokud nezletilý občan ČR cestuje do Chorvatska bez zákonného zástupce s vlastním cestovním dokladem, je nutné, aby měl s sebou písemný souhlas zákonného zástupce. Čeští občané mohou do Chorvatska cestovat za určitých podmínek i na občanský průkaz.

Pro cizince platí přihlašovací povinnost, a to do 24 hodin po překročení státní hranice. Při ubytování v hotelu, kempu nebo soukromí zajišťuje přihlášení turistů ubytovatel. Podrobné informace o podmínkách vstupu do Chorvatska, včetně dovozu potravin a nápojů, jsou k dispozici na webových stránkách Velvyslanectví ČR v Záhřebu: www.mzv.cz/zagreb. Na webových stránkách Celní správy Chorvatské republiky www.carina.hr najdete rovněž odkaz na důležité informace v českém jazyce.

Místní doprava

Při dopravě v Chorvatsku lze využít letecké spojení ze Záhřebu, Rijeky, Dubrovníku, Puly a Brače, které nabízí Croatia Airlines (www.croatiaairlines.com). Důležitými letišti pro vnitrostátní dopravu jsou Rijeka, 27 kilometrů od centra, Krk (cesta do města trvá asi 35 min.) a Split.

Chorvatsko má hustou síť autobusové dopravy. Informaci o spojích získáte v turistických informačních centrech nebo v hotelích či na adrese www.akz.hr. Autobusy mezi velkými městy jezdí poměrně často. Využít lze také železniční dopravu (www.hznet.hr), která mimo Dubrovník spojuje velká města. Zvláště hustá je železniční síť na severovýchodu země.

Významnou součástí místní dopravy je linková pobřežní lodní doprava, většinou provozovaná společností Jadrolinija (www.jadrolinija.hr). Všechny turisticky navštěvované ostrovy mají s pevninou dostatečné spojení. Rezervace na loď nebo na trajekt je možná u mezinárodních a některých expresních linek, u běžných místních spojení nikoli. S tím je třeba počítat zejména v době vyššího provozu (například v sobotu). Z Puly, Zadaru, Splitu a Dubrovníku plují mezinárodní spoje do Itálie.

Taxi fungují ve větších městech. Počítejte s nástupní sazbou 25 HRK a cenou asi 7 HRK za kilometr, v noci a o svátcích se účtuje příplatek.

Pokud si chcete pronajmout auto, ceny se značně liší podle společnosti a typu auta, někde i podle sezony. Minimální doba půjčení auta je 24 hodin. Vyplatí se proto udělat si předem malý průzkum. Orientačně počítejte s cenami od 45 eur za den a výše. Dejte pozor, zda je v ceně i DPH (22 %). Autopůjčovny požadují minimální věk řidiče 21 let a řidičský průkaz starý minimálně rok (některé firmy mohou mít i přísnější podmínky). Platí se vždy předem kartou nebo hotově, některé společnosti platby v hotovosti nepřijímají.

Silniční doprava

V Chorvatsku platí nulová hranice obsahu alkoholu v krvi řidiče. Povolená rychlost na dálnici je 130 km/hod., na komunikacích pro motorová vozidla 110 km/hod., mimo osady 90 km/hod., v osadách 50 km/hod. - pokud není místní úpravou stanoveno jinak. Podrobné informace o automobilové dopravě, zejména pak o rychlostních limitech a o pokutách, najdete na adrese Velvyslanectví ČR v Záhřebu www.mzv.cz/zagreb.

Čerpací stanice na hlavních silničních tazích, na dálnicích a ve velkých turistických centrech mají nepřetržitý provoz. Ostatní benzinové pumpy mají obvyklou otevírací dobu od 7.00 do 19.00 nebo 20.00 a v letní sezoně do 22.00. V některých částech vnitrozemí je ale hustota čerpacích stanic malá. Informace o cenách pohonných hmot a seznam plynových stanic lze vyhledat na www.ina.hr, www.omv.hr a www.hak.hr.

Dálniční poplatky v Chorvatsku jsou vybírány formou mýtného, vždy za konkrétní úsek dálnice. Aktuální informace o jejich výši najdete na www.hak.hr nebo www.hac.hr.

Poskytování pomoci na silnicích: telefonní linka: 987, 987

Všeobecné informace: 981

Informace o místních a meziměstských telefonních číslech: 988

Informace o mezinárodních telefonních číslech: 902

Předpověď počasí a aktuální dopravní informace, vč. stavu vozovky: 060 520 520

Chorvatský autoklub: 00385 1 4554 433 a 4612 975; www.hak.hr; e-mail: info@hak.hr

Lékařská péče

Na základě Evropského průkazu ČR mohou čeští pojištěnci uplatňovat nárok na poskytnutí nutné a neodkladné zdravotní péče. Tento mechanismus však nepokrývá náklady na transport pojištěnce do ČR, proto se doporučuje uzavření cestovního zdravotního pojištění.

Podrobné informace o rozsahu poskytované lékařské péče občanům ČR v Chorvatsku vám podá vaše zdravotní pojišťovna, od které obdržíte rovněž nezbytné formuláře a seznam poboček chorvatských pojišťoven, nebo je zjistíte na webových stránkách Centra mezistátních úhrad www.cmu.cz.

Pracovní a prodejní doba

Úřady v letní sezoně posunují své úřední hodiny již od 7.00 do 15.00. Prodejní doba se pohybuje v rozmezí 7.00 - 21.00. V neděli mají otevřeno především velká obchodní centra. Banky jsou otevřeny od 7.00 do 19.00, někdy s polední přestávkou, v sobotu do 13.00. Velké banky ve městech mají otevřeno i v neděli.

Pošta je označena modrými písmeny HPT na žlutém podkladě. Otevřeno je ve všední dny 7 až 19 hod., většinou s polední přestávkou, v menších místech ve všední dny 7 až 14 hod. Ve větších městech a turistických centrech nepřetržitě 8 až 19, v sobotu jen dopolední provoz, v neděli zavřeno.

Většina obchodů a nákupních středisek je otevřena v pracovní dny od 8.00 do 20.00, v sobotu do 14, v sezoně a v turistických centrech i déle, někdy dokonce i v neděli. Část obchodů drží polední přestávku mezi 12. až 16. hodinou.

Podle nového zákona, který vstoupil v platnost začátkem srpna, mohou být obchody v Chorvatsku otevřeny pouze do 21 hod. Omezení se netýká benzinových pump (včetně v nich umístěných prodejen), prodejen na letištích, hraničních přechodech, nádražích, v trajektových přístavech, marinách a na dálničních odpočívadlech.

Peníze

Cizí měnu lze směnit v bankách a v hojně rozšířených směnárnách. K platbám je možno použít většinu mezinárodně používaných karet (American Express, Diners Club, Eurocard, Maestro, MasterCard, VISA). Cestovní šeky a eurošeky přijímají banky, směnárny a také obchodní zařízení s vyznačeným logem. Bankomaty jsou běžné ve městech a v turistických centrech. Některé směnárny přijímají i české koruny. Výměna peněz je možná také v bankách, zpravidla za méně výhodných podmínek. Zpětnou výměnu kun na volně směnitelné měny provádějí pouze banky; přitom je nutno mít doklad o jejich předchozí výměně.

1 kuna (HRK) = 100 lipa,

směnný kurz: 1 e = 7,12 HRK, 1 US$ = 5,24 HRK (říjen 2008)

Ubytování

V turistických centrech, v hotelích a s mladšími lidmi se dorozumíte anglicky. Luxusní hotely jsou k dispozici zvláště v Záhřebu a v turistické oblasti Plitvice. Zejména na jaderském pobřeží, na poloostrově Istria a v Kvarneru je množství moderních hotelových zařízení. Hotely se dělí do čtyř kategorií: 4 hvězdičky L: Luxus, 4 hvězdičky A: Deluxe. 3 hvězdičky B: První třída, 2 hvězdičky C: Jednoduché. Mnoho hotelů je v současné době renovováno a modernizováno s cílem dosáhnout standardů EU.

V Chorvatsku existuje zhruba 280 míst pro kempování. Informace lze získat na adrese www.camping.hr. Nocování ve volné přírodě je zakázáno. Oblíbené je i přenocování v některém z 11 majáků na pobřeží či ostrovech, obvyklé je pronajímání vil a domků. Elektrická soustava je shodná s českou, tj. 230 V/50 Hz, pro elektrické zásuvky lze použít běžné české zástrčky.

Kdo se chce dozvědět zkušenosti návštěvníků Chorvatska, jejich postřehy o kvalitě služeb a o cenách hotelů a další zajímavé cestovatelské informace, měl by si vyzkoušet adresu: www.virtualtourist.com/travel/Europe/Croatia/TravelGuide-Croatia.html.

Restaurace

Ceny jsou zejména ve vrcholné letní sezoně vyšší než v ČR. Druh a cenovou úroveň restaurací lze však odhadnout i podle názvu.

Obyčejná a lidová je konoba, původně jen vinný sklípek, nabízející pohoštění zpravidla místními jídly. Bife nabízí jednoduchá jídla, někdy jen studené občerstvení.

Gostionica představuje střední cestu co do cen i výběru. Pizzerie jsou tím, co od nich očekáváte. Lepší podnik se označuje restoran nebo restavracija. Nejdražší jsou restaurace hotelů vyšší kategorie. Přibývá nabídka světových fastfoodových řetězců. Ceny jsou vyšší na pobřeží a v turisticky atraktivních místech. Většina restaurací vyvěšuje u vchodu jídelní lístek s cenami. Všechny provozovny jsou pod standardním hygienickým dohledem. Otevírací doba se přizpůsobuje zájmu hostů a je obvykle vyvěšena u vchodu.

Internet, telefon

Rozšíření internetu a internetových kaváren je v zásadě srovnatelné s ČR. Přístup na internet poskytuje i řada hotelů. Telefonování z hotelů je spolehlivé, ale drahé. Telefonní automaty najdete i v malých místech. Fungují jen na karty, které lze zakoupit ve stáncích nebo na poště v odstupňovaných hodnotách. Večerní a víkendové tarify jsou levnější. Telefonovat lze též z každé pošty. Čeští mobilní operátoři poskytují do Chorvatska roaming. Ve všech běžně turisticky využívaných oblastech je dostatečné pokrytí.

Jídlo a nápoje

Jadranská kuchyně je pestrá a vyznačuje se značnými regionálními rozdíly. Tradičním masem je jehněčí, skopové nebo telecí, upečené na rožni, případně na žhavém uhlí pod poklopem, zejména v severní části pobřeží. Ve vnitrozemí jsou běžné guláše, na Istrii zase libové vepřové připravované ve smetaně. V Chorvatsku jsou oblíbené vepřové i telecí smažené řízky. Záhřebský řízek je plněný šunkou a sýrem.

Součástí jídelníčku na Jadranu jsou ryby. Připravují se na roštu, dušené s rajčaty a dalšími přísadami, i vařené. Nově se objevují rybí fastfoody. Na pobřeží jsou běžné plody moře. Ústřice (kamenice či oštrige) se jedí za syrova, pokapané citronem. Sépie a chobotnice se smaží nakrájené na kousky nebo jsou součástí rizota. Nejdražší specialitou jsou humři (hlap) a langusty (jastog). Součástí jídla jsou zeleninové směsi. Kromě toho dostanete zeleninu jako salát ochucený olivovým olejem a octem.

Jako moučník jsou běžné palačinky, záviny, pečivo smažené v oleji (fritule, kroštule) a moučníky běžné i u nás, dorty, zmrzlina, ovocné poháry a saláty. Káva se podává jako velmi silné espresso v malých šálcích.

Nabídka alkoholických i nealkoholických nápojů je široká. Víno se k jídlu míchá s vodou (na tzv. bevand), sodovkou (špricer) nebo minerálkou (gemišt); obojí se přinese ke stolu zvlášť a nápoj si míchá host podle své chuti. Většina vín, včetně stolních, je kvalitní. K místní specialitě pobřeží patří pálenka z hroznů loza (lozovača), případně bylinný likér travarica. Oblíbený je likér maraskino. Voda z vodovodní sítě je v celém Chorvatsku pitná.

Vybrané speciality:

Pljeskavica - sekaný řízek pečený na grilu.

Čevapčiči - mleté maso s cibulí a kořením, často připravované na grilu

Pasta a tartuffi - taštičky plněné lanýži (Istrie).

Džuveč - oblíbené dalmatské jídlo, tvořené rýží, cibulí, rajčaty a paprikou, případně je v něm přidáno maso.

Pašticada - hovězí vařené v bílém víně.

Rizoto - zpravidla obsahuje mořské plody.

Lignje - pečení drobní hlavonožci.

Pršut - zvláštní, vynikající místní šunka.

Paški sir - ovčí sýr z ostrova Pag.

Palačinky - preferovaný moučník, podávaný s džemem, čokoládou a dalšími pochutinami.

Cenovou hladinu potravin jakož i recepty chorvatské kuchyně si můžete vyhledat na www.magazin-chorvatsko.cz. Informace o receptech najdete také na www.labuznik.com/cuisine.php?ID=50 a o chorvatské kuchyni ve vyhledávači www.foodlife.cz.

Spropitné

V hotelích, restauracích a v taxíku se spropitné očekává. Obvykle se při placení zaokrouhluje částka zhruba o 10 % navíc, pokud jste se službami spokojeni. Spropitné se dává i obsluze v hotelu a místnímu průvodci.

Nákupy

Nejlepším místem pro nákupy jsou trhy, kde jsou příznivější ceny než v obchodech. Procházka po tržišti je sama o sobě zážitek. V každém městě či městečku lze najít alespoň jedno, vždy s nabídkou čerstvého ovoce a zeleniny. Na trhu se smlouvá, smlouvání je hra, nikoli souboj.

Při nákupu zboží nad 500 HRK je možné požádat o vrácení daně z přidané hodnoty (PDV) do šesti měsíců od nákupu. K tomu je nutné, aby prodejce vystavil příslušný formulář, který na hranicích celní orgán potvrdí. Daň vám vrátí v obchodě, kde jste zboží koupili, nebo po zaslání potvrzeného formuláře na účet, který uvedete. Účtenky z nákupů si uložte až do překročení hranic, protože finanční policie může požadovat jejich předložení.

Typické suvenýry

Jsou to tradiční předměty rukodělné výroby, textilní (háčkované a paličkované oděvní či bytové doplňky), jemné stříbrné šperky nebo ozdoby z korálů a mušlí, dřevěné a keramické předměty. K originálním suvenýrům patří i ručně vyráběné hedvábné kravaty s národními vzory.

Suvenýry s motivem dalmatina, který je skutečně původem z Dalmácie. Morčič, tradiční šperk z Rijeky a oblíbený suvenýr z Istrie a Kvarneru, představuje malou hlavičku mouřenína. Krajky najdete v Pagu a na Hvaru. Koupit lze kvalitní panenský olivový olej, ovčí sýry, pršut. Nezklame ani láhev chorvatského vína. To platí i pro destilát z hroznů - lozu, kruškovici z hrušek nebo bylinkovou vinnou pálenku travarica. Dalmatskou specialitou původem z okolí Zadaru je likér maraskino z višní maraska. Podél celého chorvatského pobřeží se setkáte s nabídkami předmětů z mořských živočichů, které s Jaderským mořem nemají nic společného.

Kriminalita

Může docházet k drobným krádežím zavazadel nebo věcí na pláži. Zejména na frekventovaných místech a v davu musíte s tímto rizikem počítat a dodržovat základní pravidla opatrnosti. Hotely neručí za věci ponechané volně v hotelovém pokoji. Pokud si kamery a fotoaparáty neberete s sebou ven, patří také do trezoru. Věnujte maximální pozornost ochraně cestovních dokladů.

Rady

- Vyhněte se rozhovorům o politice, včetně rozpadu Jugoslávie, o náboženství nebo kritice místních poměrů. V Chorvatsku jsou tato témata citlivá vzhledem k nedávné válce.

- Kouření ve veřejných budovách a v dopravních prostředcích je zakázáno. V některých restauracích je oddělená část pro nekuřáky.

- Žena bez doprovodu musí na pobřeží počítat s tím, že ji budou místní muži oslovovat nebo se snažit jinak upoutat její pozornost. Musíte dát najevo jasné ne, a nebudete obtěžována.

- Nefotografujte na nudistických plážích.

- Při procházkách do vnitrozemí dejte pozor na hady, někteří jsou jedovatí.

- Na celém území Chorvatska platí přísný zákaz nocování ve volné přírodě. Při nedodržení tohoto nařízení hrozí policejní stíhání, soudní řízení a peněžitá pokuta nebo i vězení.

- Dodržujte veškeré zákazy i dopravní předpisy. Chorvatští policisté jsou bdělí, pokuty vysoké a neznalost zákona neomlouvá.

- Letní čas začíná a končí v obou zemích současně.

Praktická čísla

Policie: 92

První pomoc: 94

Požárníci: 93

Záchranná a pátrací služba (na moři): 9155 (DAN), VHF kanály 16, 10, 74

Dekompresní komory: PULA tel./fax: 385 (0) 52 217 877, 24572

mobil: 098 255 945, 098 219 225

SPLIT 00385 (0) 21 354 511, 361 355, 343 980

Svátky

1. leden: Nový rok

6. leden: Tři králové

Pohyblivý Velikonoce, zahrnují Velikonoční pondělí

1. květen: Svátek práce

Červen (pohyblivý): Boží tělo;

22. června: Den boje proti fašismu

25. června: Den státnosti

5. srpna: Den vítězství a díkuvzdání

15. srpen: Nanebevzetí Panny Marie

8. října: Den nezávislosti

1. listopad: Svátek Všech svatých

25. a 26. prosinec: Vánoce

Důležité adresy

Velvyslanectví ČR v Chorvatsku

Savska cesta 41, 9. poschodí,

Zagreb, 10 000

tel.: 00385(0)1/6177246, 6121558

fax: 00385/1/6176630

e-mail: zagreb@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/zagreb

Konzulární jednatelství ČR

Obala H.N.P. 5/III (Riva),

21 000 Split

tel.: 00385/(0)21344866

fax: 00385/(0)21344866

e-mail: KJ-Split@inet.hr

Konzulární jednatelství ČR

Trg 128. brigade Hrvatske vojske,

51 000 Rijeka

tel.: 00385/(0)51212515,

fax: 00385/(0)51212515

e-mail: KJ-Rijeka@inet.hr

Velvyslanectví Chorvatské republiky

V Průhledu 9, Praha 6, 162 00

tel.: 233 340 479, 233 355 695, 233 355 247

fax: 233 343 464

e-mail: velrhprag@vol.cz, croemb.praha@mvp.hr

web: http://cz.mvp.hr

Agentura CzechTrade

Trg Nikolaje Šubiča Zrinskog 10/1

10 000 Záhřeb

tel./fax : + 385 1 492 0946

e-mail: zagreb@czechtrade.cz

web: www.czechtrade.cz

Chorvatské turistické sdružení

Krakovská 25, 110 00 PRAHA 1,

Tel.: 222 211 812

Fax: 222 210 793

e-mail: info@htz.cz