Evropská unie včera otevřela vlastní digitální knihovnu. Přístupná je lidem zdarma, a to pomocí internetu na adrese www.europeana.eu. Projekt Europeana se snaží zpřístupnit veřejnosti pomocí moderních technologií evropské duchovní dědictví.

Mezi dvěma miliony objektů, které jsou zatím dostupné, budou v digitální podobě kromě knih i obrazy, hudební díla, filmy či rozhlasové materiály.

Přispělo více než tisíc kulturních institucí, včetně pařížského Louvru či amsterdamského Rijksmusea.

Do konce roku 2010 by Brusel chtěl, aby portál obsahoval už přes deset milionů objektů. Provoz ročně unijní rozpočet zatíží zhruba dvěma miliony eur (přes 51 milionů korun), další prostředky poskytnou i členské země.

Mezi objekty, které už k nahlédnutí jsou, je třeba Dantova Božská komedie, sbírka stovek obrazů Pabla Picassa, portugalské mapy z dobývání světa, skladby a rukopisy hudebních géniů typu Mozarta či rozhlasové nahrávky z první světové války.

Značné zastoupení má mezi dvěma miliony položek Francie: plnou polovinu. Francouzský Institut National de l'Audovisuel dodal 80 tisíc záznamů, včetně záběrů z bojišť první světové války.

Dokonce i pád berlínské zdi ilustruje francouzský dokument. "Francie se nikdy neostýchala propagovat svou kulturu," komentoval to zpravodaj listu New York Times.

Zastoupena je i Česká republika.

"Máme co do evropské knihovny vložit. Například to jsou staré tisky, staré rukopisy," uvedl ministr kultury Václav Jehlička.

Konkrétně uvedl Dalimilovu kroniku, staré tisky či známou Ďáblovu bibli, kterou ale v Čechách na konci třicetileté války ukradli švédští vojáci.

Bude tam také třeba digitální podoba Kodexu vyšehradského, který si břevnovští benediktini objednali v německém Řezně u příležitosti korunovace Vratislava II. v roce 1085, a stovky dalších českých památek.

Evropské knihovny čítají kolem 2,5 miliardy knih, z nichž v digitální podobě je ale zatím jen minimum, zhruba jedno procento. Časem by se to ale mělo zvýšit, Brusel chce docílit čtyř procent v roce 2012.

"Například český student bude moci nahlédnout do děl Britské knihovny, aniž by musel jet do Londýna. Irský milovník umění zase bude moci obdivovat Monu Lisu, aniž by musel vystát fronty v Louvru," prohlásila už před časem eurokomisařka pro informační technologie Viviane Redingová, když představovala myšlenku unijní digitální knihovny.

"Evropané se nyní budou moci dostat k neuvěřitelným zdrojům z našich velkolepých sbírek rychle a jednoduše prostřednictvím jednoho místa," řekl včera šéf Evropské komise José Barroso.

Nabízené položky jsou volně k dispozici ke stahování.

Vedle knihovny Brusel také investuje v příštích dvou letech kolem 120 milionů eur (tři miliardy korun) na rozvoj digitalizačních technologií. Problémy představují v tomto směru jednak autorská práva u nových děl, jednak samotný převod do digitální podoby.

Počin unie není jediným případem svého druhu na poli "internetového knihovnictví. "

Největší světový internetový vyhledávač Google koncem roku 2004 zahájil vlastní program - Google Book Search - který odkazuje prý až na sedm milionů digitalizovaných děl.


081121_09a.jpg
Chlouba unie. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso (vlevo) včera slavnostně "otevřel" unijní digitální knihovnu. Mezi objekty, které už k nahlédnutí jsou, je například Dantova Božská komedie, sbírka stovek obrazů Pabla Picassa (na snímku slavná Guernica), portugalské mapy z dobývání světa, skladby a rukopisy hudebních géniů typu Mozarta či rozhlasové nahrávky z první světové války. Česko zastupuje Dalimilova kronika, staré tisky či známá Ďáblova bible (vlevo dole), kterou ale v Čechách na konci třicetileté války ukradli švédští vojáci. Foto: REUTERS