- O zahraniční pracovníky už firmy nemají zájem, spíše je propouštějí

- Vláda z programu zelených karet vyškrtla mimo jiné Vietnam a Mongolsko


Ze zelených karet, které měly od ledna výrazně zjednodušit získávání dělníků ze zemí mimo Evropskou unii, toho mnoho nezbylo. Vydávání karet bude kvůli finanční krizi mnohem přísnější.

Ministerstvo vnitra vydalo vyhlášku, v níž s poukazem na bezpečnostní rizika vyškrtalo řadu zemí, které se měly původně programu účastnit. Jde přitom i o státy, z nichž do Česka až dosud přijíždělo stále více gastarbeiterů - Vietnam nebo Mongolsko. Do politiky ministerstva tak zjevně promluvila i finanční krize: továrny už cizince na levnou práci neshánějí, ale naopak propouštějí.

Vyhlášku, kterou už podepsal ministr Ivan Langer, hodlá ministerstvo vydat pouhé tři dny předtím, než začne systém zelených karet fungovat. "Seznam zemí sdělíme 29. prosince 2008, tedy v den, kdy vyjde ve sbírce zákonů," odmítl být konkrétnější Vladimír Řepka z tiskového odboru vnitra.

Mezinárodní bezdomovci

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský tvrdí, že případné vyřazení Vietnamu či Mongolska ze systému zelených karet by nemělo mít zásadní vliv na pracovní trh v Česku. Ještě před rokem ale měly být karty důležitým opatřením k odstranění byrokratických bariér snadnější cestou pro stovky kvalifikovaných dělníků právě z Vietnamu do českých továren, donedávna hladových po zahraniční pracovní síle.

Sezemský odmítá, že by nyní byly karty na nic. "Záleží na firmách, zda budou cizince poptávat. Ale je pravda, že na volná místa se nyní bude asi hlásit víc českých pracovníků než dosud. A na zelené karty pro cizince tedy zbude méně míst," připouští Sezemský. Na ministerstvo vnitra neudělala dojem ani žádost vietnamského velvyslance Vuong Thua Phonga o to, aby Vietnam na seznamu pro zelené karty zůstal.

"Je to kudla do zad českých firem, které stále ještě u nás požadují kvalifikované dělníky. Ve Vietnamu jich čekají stovky, zelené karty mohly jejich příjezd urychlit a usnadnit," říká předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Podle něj si život zbytečně komplikuje i stát. V Česku nyní pracuje a žije asi 55 tisíc Vietnamců, zelené karty mohly podle Wintera nad příjezdem dalších udržet dohled. Takto dál míří do Česka na fiktivní "živnostenská" víza stovky nekvalifikovaných lidí, kteří pak často končí na černém trhu práce. Tisíce gastarbeiterů, vysílaných do továren personálními agenturami, už také přišly o místo. Domů se nevracejí, stále víc se jich obrací na české charitativní organizace, případně už rozšiřují počty domácích bezdomovců.

Karta, která neláká

Hlavní výhodou zelených karet mělo být sloučení pobytového a pracovního povolení, které výrazně zkracuje schvalovací proces kolem příjezdu cizinců za prací - ze dvou a více měsíců na jeden. Jenže se ukazuje, že vládou dlouho chystané opatření přiláká jen hrstku kvalifikovaných dělníků nebo středního managementu ze zemí, jako jsou USA, Japonsko, Kanada nebo Jižní Korea.

Zelené karty jsou určeny jen pro cizince ze zemí mimo Evropskou unii, které zdejší firma přijme do vlastního kmenového stavu. A jen když se během měsíce na volné místo nepřihlásí český zájemce.

Personální agentury ale mohou i dál souběžně dovážet - byť s řadou byrokratických bariér - cizince na základě dvou různých žádostí: o pracovní povolení a o dlouhodobý pobyt. A pak je pronajímat do továren.

"Zahraniční dělníky zaměstnáváme jen přes agentury. Zelené karty tedy těžko využijeme," řekl už dříve Jaroslav Černý, mluvčí Škody Auto, která omezuje výrobu a v poslední době se rozloučila se stovkami gastarbeiterů. Dovážet a přímo zaměstnávat cizince označil za "neperspektivní" i plzeňský výrobce televizorů Panasonic. Podobně mluví i další firmy. "Cizince do kmenového stavu? To není dobré řešení," říká i Lubomír Křivánek z nýrské Okuly.

081223_04ap.jpg