- HN oslovily patnáct osobností z politiky, byznysu, zdravotnictví, vědy i kultury

- Rok bude podle předpovědí těžší než minulý, panika ale není na místě

Do nového roku jsme tentokrát snad ve všech oborech vstoupili s mírnými obavami a bez přehnaných očekávání. Svět straší finanční krize, která se objevila loni, a právě letos se čeká, že propukne naplno. I v Česku? Optimisté tvrdí, že je krize pro schopné příležitostí, pesimisté hrozí těžkými následky. Jak to bude doopravdy, budeme definitivně vědět až za rok. Zatím se proto HN pouze ptaly:


Co čekáte od roku 2009 a jak se podle vás projeví krize?


Mirek Topolánek,
předseda vlády

Rok 2009 bude ekonomicky podstatně složitější než rok 2008, který považuji za velmi úspěšný. Tím, že jsme udělali celou řadu reformních kroků, máme vytvořený polštář na protikrizovou terapii. Máme rezervu 1,5 až 2 procenta HDP, což je 60 až 80 miliard, pro případ opravdové krize. Čekám, že ten rok bude také poznamenaný diskusemi o zahraniční politice - socialisté zablokovali schválení našich misí do Afghánistánu, sami tam přitom ty vojáky poslali. Pro občany bude rok 2009 bude možná rokem vyrovnání se s celou řadou nelehkých situací, vláda je tady od toho, aby jim to usnadnila.


Jiří Paroubek,
předseda ČSSD

Očekávám, že letos se zvětší problémy českého hospodářství, které vyplývají z dopadů světové krize. Podniky i celá odvětví se mohou dostat do velkých potíží. Může přijít ale i útlum spotřeby obyvatelstva, který povede k omezení poptávky, a tedy i výroby. V politice čekám úspěšné vyznění českého předsednictví, i když první kroky vlády v souvislosti s konfliktem v Gaze příliš moudré nejsou. Pokud jde o ČSSD, tak budeme pokračovat v modernizaci. Čekám také úspěch ČSSD v evropských volbách.


Martin Petrášek,
generální ředitel společnosti Stock Plzeň-Božkov

Už od loňského října pociťujeme určitou zdrženlivost zákazníků při nakupování. A viděli jsme to i na situaci tradičního prosincového vrcholu prodeje. Lidé loni posunuli nákupy na úplně poslední dva dny před Vánocemi, jindy bývá náš prodejní vrchol už kolem poloviny prosince. Navíc podle průzkumů trhu se spotřebitelé také zhruba od října začínali přiklánět víc k lacinějším lihovinám. Přesto ale bude rok 2008 pro nás opět rekordní. A jsem opatrný optimista i pro nový rok. Kdybych porovnal obor lihovin třeba s oborem výroby aut, tak my budeme krizí postiženi mnohem méně. Přece jen naše výrobky patří do každodenního spotřebního koše, lidé budou podle mne šetřit spíš třeba na drahých dovolených.


Taťána le Moigne,
ředitelka české pobočky Googlu

Já vidím nový rok jako velkou příležitost pro změnu myšlení. Lidi jsou totiž ke změnám donuceni až nějakou tou krizovou situací. Tento rok bude velkou příležitostí pro internetový svět, aby ukázal, co umí. A to jak ve službách, tak v oblasti internetové reklamy. I v době krize musíte totiž být vidět. A jak být vidět tak, aby vás to moc nestálo? Jednoznačně nejlevněji se vám to podaří na internetu. Navíc webovou reklamu lze velmi účinně cílit.


Miloslav Ludvík,
ředitel Fakultní nemocnice v Praze-Motole

Zdravotnictví bude díky rezervám na účtech zdravotních pojišťoven jeden z těch stabilnějších oborů, kterého se krize minimálně v první polovině roku bezprostředně nedotkne. Dokonce by nám mohla pomoci při náboru zdravotních sester, které kvůli nízkým platům ze zdravotnictví odcházely. Na druhou stranu ale spolu se zvýšenou nezaměstnaností poklesnou příjmy zdravotních pojišťoven a to se časem zpětně projeví v celém oboru. Krize se u nás částečně projeví až ve druhé polovině roku, a proto se na ni musíme dobře připravit. Chceme mít na účtu celý rok rezervu, která by pohodlně pokryla výplaty na měsíc dopředu. Pokud se ale krize bude natahovat, tak už v roce 2010 postihne zdravotnictví naplno.


Richard Hindls,
rektor Vysoké školy ekonomické v Praze

Čekám, že se projeví finanční krize, ale ne tak silně. Když se to podaří vyřešit velkým státům, jako jsou Francie, Británie, USA, tak to překonáme i my. Zásahy Evropské unie velmi pomohou. Myslím si, že také důstojně zvládneme předsednictví. Ve školství ale čekám trochu problémy. Financování vysokých škol se dostalo na hranu, chybí zhruba miliarda korun. Školy si budou muset utáhnout opasky. To ale rozhodně nepovede k tomu, že bychom omezili přijímání nových studentů.


Iva Brožová,
předsedkyně Nejvyššího soudu

Samozřejmě čekám, jak se vyvine situace v české justici. Především jak dopadne zákon o soudech a soudcích, do něhož se pozměňovacími návrhy senátorů vloudilo, že předsedové a místopředsedové soudů by měli mít mandát na dobu určitou, zatímco dnes ho nemají omezen. To je dramatická proměna, při níž by výkonná moc a zejména politici měli možnost zasahovat do nezávislosti justice. Když bude mít předseda soudu mandát na dobu určitou, myslíte, že se mu před jeho vypršením bude chtít dělat nepopulární kroky? Pokud jde o krizi, bojím se, že ještě více rozevře nůžky mezi nejbohatšími a nejchudšími a že bude docházet k sociálním nepokojům. Pro justici bude velkou zkouškou, jestli odolá tlakům těch kapitálově nejsilnějších.


Eda Kauba,
expert na marketing a kreativní ředitel agentury Euro RSCG

Loď se potápí, ale na palubě se ještě tančí. Lidé stále o krizi žertují, protože u nás finanční krizi nikdy nezažili a nedovedou si představit důsledky. Mnozí mají hypotéky, leasingy a spotřební půjčky i díky nám, pracovníkům v reklamě. A v případě ztráty zaměstnáni je nebudou mít z čeho splácet. Ale všechno špatné je k něčemu dobré. Místa ztratí nejdříve nejméně schopní - a tím se zvedne kvalita práce a služeb. A my v reklamě budeme muset opět přesvědčit lidi, aby nepřestávali nakupovat a tím krizi ještě nezvýšili. To znamená více práce pro nás, i když za drasticky nižší rozpočty.


Marek Singer,
generální ředitel televize Prima

Síla krize bude závislá i na tom, jak moc se lidé a firmy ubrání pocitům paniky a strachu z budoucnosti. Pevně věřím, že bude dost firem i podnikatelů, kteří rok 2009 využijí k posílení svých pozic na trhu vůči konkurentům. Televizní trh na tom bude lépe než ostatní média. Největší inzerenti budou jistě opatrní s investicemi, ale například obchody plné lidí kolem svátků nenaznačily pokles spotřebitelského apetitu. Televize Prima bude po úspěších novinek v podzimním schématu i letos investovat neztenčenou silou do rozvoje formátů vlastní tvorby. Připravujeme celou řadu novinek, které budeme průběžně během jara uvádět. Navíc rozšíříme naši nabídku i o nové digitální kanály. Věřím že diváci i inzerenti toto zkvalitnění naší nabídky ocení.


Jan Pirk,
přednosta kardiocentra v IKEM

Přeji si, aby byl rok 2009 stejně dlouhý jako rok 2008. Ale teď vážně. Hospodářská krize nás zcela určitě zasáhne tím, že řada lidí přijde o práci a začnou si práce víc vážit. A začne být větší zájem i o takové neatraktivní obory, jako je zdravotní sestra. Z praxe vím, že se až dosud děly například i takové paradoxy, že zdravotní sestra šla dělat k počítači do supermarketu Lidl a dostala tam o osm tisíc korun vyšší plat než plně kvalifikovaná sestra na pooperačním oddělení v nemocnici. Toho, že by nám pojišťovny platily pozdě, se prozatím neobávám. Přebytky pojišťoven jsou zatím dostatečné. Víc než krize se bojím toho, že politici zruší poplatky. Pak nutně znovu dojde k tomu, že lidé budou nadužívat zdravotní péči a nebude na dražší a potřebnou léčbu. Politici by měli lidem vysvětlit, že když si ze svého koupím acylpyrin, tak pak zbude víc peněz na mou náhradu kyčelního kloubu nebo srdeční operaci. ODS ale bohužel neuměla poplatky vysvětlit a ČSSD toho zneužívá.


Petr Fiala,
rektor Masarykovy univerzity Brno

Očekávám, že se v roce 2009 podaří postoupit v některých reformách, měla by být dokončena reforma výzkumu a inovací a měli bychom také hodně diskutovat o podobě nového zákona o vysokém školství. To všechno by mělo směřovat k tomu, abychom vytvořili dobrý systém vzdělávacích a výzkumných institucí, které budou schopné konkurence v mezinárodním prostředí. Doufám, že se nám podaří využít velkou šanci, kterou máme, a to jsou evropské strukturální fondy. Je to mimořádně důležité pro rozvoj vzdělávání a vědy v Česku.


Zbyněk Frolík,
zakladatel a šéf společnosti Linet

Při odhadování vývoje finanční krize jde spíše o čarování z klobouku. Domnívám se však, že by se mohla na jaře začít uvolňovat. V našem byznysu se začne krize projevovat až na podzim. Ve zdravotnictví se plánuje na rok dopředu a utrácí až koncem roku. Loni jsme to necítili. Státy postižené krizí však určitě seškrtají rozpočty týkající se vybavení nemocnic na tento rok. Podle mě však nebude pokles zájmu o naše zboží tak fatální jako například v automobilovém průmyslu. Obnova zdravotnických zařízení se totiž řídí dlouhodobými plány, které nejsou příliš závislé na poptávce spotřebitelů.


Petr Dvořák,
generální ředitel televize Nova

Očekávám, že rok 2009 prověří většinu podnikatelských subjektů ve všech oborech. Silní a zdravě hospodařící hráči nejspíš ještě více posílí, noví hráči budou mít svůj vstup do podnikání těžší než dříve. Celý televizní trh určité problémy pocítí, budou ale mnohem menší než v jiných médiích. Jednoznačně se ukazuje, že si naši klienti uvědomují efektivitu a sílu zásahu, kterou jim televizní reklama nabízí. V roce 2009 budeme nabízet jak vysokou sledovanost na našem hlavním kanále, tak i specifické cílové skupiny na našich dalších kanálech, ať už televizních, nebo internetových. I nadále budeme posilovat vlastní tvorbu, a to jak naše tradiční seriály, Ordinaci a Ulici, tak projekty, které jsme spustili minulý podzim, jako například sitcom Comeback.


Jiřina Šiklová,
socioložka

Pokud v důsledku finanční krize si uvědomíme omezenost našich možností a nutnost částečného návratu k tradičním hodnotám, tedy k šetření a nemožnosti žít na dluh, tak to nepovažuji za tragédii. V naší republice očekávám, že se již konečně naštvou občané a oběma dnes vedoucím stranám naznačí, že ze sebe nenechají nadále dělat blázny. Povede to asi k rozštěpení jak ODS, tak ČSSD, možná i KDU-ČSL. Kéž by se to odehrálo až za půl roku, abychom si neudělali ostudu v Evropské unii.


Václav Havlíček,
rektor ČVUT

Světová finanční krize ovlivní celý svět, tedy i Českou republiku, tedy i ČVUT. Myslím si ale, že by ji neměla ovlivnit razantním způsobem. České hospodářství bude mít určité problémy, ale ne tak velké, jaké budou například v USA nebo v jiných vyspělých zemích světa. České univerzity krizi ustojí. Nejsou ale v dobré situaci. Chybí nám miliarda na to, abychom mohli financovat provoz škol na stejné úrovni jako v loňském roce. Pokud jde o můj vlastní obor elektrotechniky, tak rozvoj se rozhodně nezastaví. Může se trochu zpomalit, rozhodně se ale nezastaví rozvoj spotřební elektroniky, nejrůznějších multimediálních systémů a počítačových systémů. Bez toho nelze dneska žít a to se bude rozvíjet bez ohledu na finanční krizi.