- Na veletrh spotřební elektroniky v Las Vegas dorazili šéfové největších firem

- Většina z nich sází na internetové služby


Bez internetu ani ránu. To je heslo všech výrobců elektroniky, kteří letos vystavovali na největším světovém veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas.

Mobily, auta, televize - v blízké budoucnosti nebude nutno řešit problém, jak se dostat na internet, protože už všechny přístroje budou na webu fungovat. "Během dvou let se devadesát procent všech našich výrobků připojí k internetu," říká výkonný ředitel Sony Howard Stringer.

Průkopníkem v automobilovém průmyslu je Ford, který předvedl systém Sync. Ten vyvinul se softwarovou jedničkou Microsoftem. Díky němu bude možné ovládat stereo, ale i mobilní telefon v autě hlasem. Do aut by se měl začít sériově montovat od příštího roku.

Microsoft na výstavě představil své nové Windows a tradiční projev Billa Gatese poprvé zastal nový šéf Steve Ballmer.

Letošní rok byl ve znamení změny přístupu. V současném světě už totiž nejde o technologie, a výrobci se tak musí soustředit spíše na služby, které mohou jejich výrobky poskytovat. Tím pádem se například televize proměňují ve velké internetové prohlížeče.

Samsung už například dnes spolupracuje s internetovým portálem Yahoo!. "V příštích pěti letech chceme v televizích nabízet i obsah, a to snadněji a pohodlněji než dosud," tvrdí Jong Woo Park ze Samsungu. Jak to vypadá, ukázali asijští výrobci názorně u nových televizí, které přehrávají filmy rovnou z internetových stránek.

Podobný problém jako výrobci televizí mají na scéně mobilních telefonů. Podle šéfa Nokie Oli-Pekky Kallasvua už jenom vyrábět přístroje nestačí a je nutno rozšířit záběr o služby a poskytování obsahu. Všichni velcí výrobci, tedy Samsung, Nokia, LG nebo Motorola, už dnes počítají s tím, že jejich budoucí příjmy jim zajistí spíše stahování map nebo hudby do telefonů. Z mobilního koláče si ale chce ukousnout i Skype, který do mobilních telefonů pronikne díky dohodě s Googlem. Právě světová internetová jednička jej bude podporovat u telefonů se svým operačním systémem Android.

Kromě klasických přístrojů se ukázaly i hračky a netradiční využití technologií. Sony třeba představila k internetu připojený budík, který budí videoklipem a navíc přidá zprávu o dopravní situaci pro cestu do práce. Společnost Kinesis zase vytvořila stolní nabíječku, která získává energii jak ze slunce, tak z větru.

Letošní CES ale byl chudší než loni. Kvůli finanční krizi klesl počet vystavovatelů o deset procent a namísto exhibicí jako v minulých letech se firmy naopak snažily uzavřít na veletrhu co nejvíce obchodů.

090114_17_1.jpg

VELETRH V LAS VEGAS. Světovým hitem jsou malé netebooky. Své novinky z této kategorie prezentoval na lasvegaském veletrhu CES sám šéf Asusu Jerry Shen (vlevo). Luxus pro snoby prezentovali výrobci především na mobilních telefonech. Jiný požitek z počítačových her nabízí systém Simcraft, který za »pouhých« 45 tisíc dolarů nabízí stejný pocit z hraní závodů, jako kdyby hráč seděl v autě (vpravo nahoře).

Společnost Fulton ale na veletrhu ukázala návštěvníkům i lampu, k níž není potřeba kabel do elektrické zásuvky. Elektřina totiž k lampě doputuje vzduchem (uprostřed vlevo). Pro fanoušky zelené energie připravila firma Kinesis Industries nabíječku, která využívá sílu větru i slunečního záření najednou (uprostřed vpravo). Nechyběl ale ani luxus. Na snímku vpravo dole jsou příklady mobilů s kryty z smnáctikarátového zlata