Základní informace

Oficiální název: Indická republika

Počet obyvatel: 1,114 miliardy (2008)

Hlavní město: Dillí (New Delhi), 12,8 mil. obyvatel (www.ndmc.gov.in)

Nejvyšší hora: Kačendžanga (8 586 m)

Důležitá města: Bombaj /Mumbai/ - 16,4 mil. obyv. (www.ndmc.gov.in), Kalkata /Kolkata/ - 13,2 mil. obyv. (www.kolkatamycity.com),

Čennaí /Chennai/ - 6,4 mil. obyv. (www.chennaicorporation.gov.in),

Haidarábád /Hyderabad/ - 5,7 mil. obyv. (www.ghmc.gov.in),

Bengalúr /Bangalore/ - 6,2 mil. obyv., Ahmedabád /Ahmadabad/ - 4,5 mil. obyv.

Rozloha: 3,287 mil. km

Administrativně správní dělení:

28 svazových států, 6 svazových teritorií a teritorium hlavního města

Národnostní složení: indoárijská skupina (72 % - Hindustánci, Bengálci, Gudžaráthové, Paňdžábci, Uríjci, Maráthové aj.), drávidská skupina (25 % - Tamilové, Telugové a Kannadové, Malajámci aj.), Mundové, horské skupiny v Himálaji

Náboženství: hinduisté (81,9 %), muslimové (11,7 %), křesťané (3 %), sikhové (1,7 %), buddhisté (0,8 %), džinisté (0,4 %)

Úřední jazyk: hindština a angličtina

Kromě toho uznává ústava 15 národních jazyků, které mají statut úředních jazyků svazových států.

Peněžní jednotka: 1 indická rupie = 100 paisů (Paisa)

Průměrný věk: 25,1 let

Prům. délka života:

muži 66,87 let

ženy 71,9 let

Gramotnost: 61 %

Počet pevných linek: 38,76 mil.

Počet mobilních telefonů: 296 mil.

Počet uživatelů internetu: 80 mil.

Počet letišť: 346, z toho 250 se zpevněnou rampou

Délka železničních tras: 63 221 km

Délka silnic: 3 316 452 km (včetně 200 km dálnic)

Užitečné odkazy

Základní najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR www.mzv.cz. Základní statistické údaje najdete na www.cia.gov.

Nepřeberné množství informací o Indii naleznete na stránkách www.wikipedia.org, v češtině na www.wikipedia.cz. Turistické informace jsou k dispozici na http://wikitravel.org/en/india.

Obchodní informace jsou k využití na portálu www.businessinfo.cz a na www.export.cz.

Cestovatelské informace o Indii naleznete na adrese www.ecesty.cz/zeme/indie.htm či www.cestovani-indie.cz a také www.ocestovani.cz/indie. V anglickém jazyce jsou turistické rady k dispozici na adrese www.nic.in, www.worldtravelguide.net, http://goindia.about.com.

Odkazy na ministerstva, vládní a kulturní organizace naleznete na stránkách Federation of Indian Chambers of Commerce and Industry www.ficci.com v sekci useful links. Odkazy na indická velvyslanectví ve světě jsou na www.indiancommodity.com/Gen/indianImp.htm. Informace o vízech a podmínkách vstupu do země zveřejňuje na webových stránkách indická ambasáda v Praze www.india.cz.

Na stránkách Ministerstva cestovního ruchu Indie (http://tourisminindia.com) naleznete informace o této zemi i o jednotlivých regionech, ale také průvodce velkými městy zahrnující informace o památkách, ubytování, restauracích, místní dopravě.

Chystáte-li se navštívit oblast Goa, doporučujeme zhlédnout server www.goatourism.org, kde jsou informace o teritoriu, místní kultuře, kuchyni, možnostech ubytování. Podobné portály fungují i pro oblasti Kerala (www.keralatourism.org) a Rajasthan (www.rajasthantourism.gov.in).

Přehled kulturních akcí je shrnut na portálu www.artindia.net. O indických klasických tancích a nejrůznějších tanečních vystoupeních se můžete dozvědět více na www.narthaki.com.

Média

Tiskové agentury

Press Trust of India - www.ptinews.com

Press Information Bureau - http://pib.nic.in

Registrar of News Papers for India - https://rni.nic.in

Publications Division Govt. of India - http://publicationsdivision.nic.in

United News of India - www.uniindia.com

Deníky

The Economic Times - http://economictimes.indiatimes.com

The Financial Express - www.financialexpress.com

Business Line - www.thehindubusinessline.com

Business Standard - www.business-standard.com/india/

Times of India - www.timesofindia.com

The Hindu - www.hindu.com

Hindustan Times - www.hindustantimes.com

Indian Express - www.expressindia.com

The Pioneer - www.dailypioneer.com

Týdeníky

Business World - www.businessworldindia.com

Business Week - www.businessweek.com/globalbiz/asia

Business Today - http://businesstoday.digitaltoday.in

India Today - www.indiatoday.com

Outlook - www.outlookindia.com

The Week - www.week.manoramaonline.com

Televize

New Delhi Television (NDTV) - www.ndtv.com - vysílá v angličtině

Kdy cestovat do Indie?

Vhodná doba pro návštěvu je od listopadu do března. Po této době nastává horké léto (vhodné pro cesty do hor), kdy se denní teploty pohybují mezi 40 a 50 stupni Celsia ve stínu. V dubnu až červnu, kdy je suché a horké počasí, je vhodné navštívit Himálaj, Kašmír a hory jižní Indie. Přibližně v polovině června začíná období monzunových dešťů, které trvá do září. Na mnoha místech dochází k záplavám a doprava je nezřídka ochromena.

Vstup do země

Ke vstupu do Indie je potřeba mít platný cestovní pas s minimální platností alespoň šest měsíců ode dne vstupu do země opatřený platným indickým vízem. Žádost o víza se podává výhradně na Velvyslanectví Indické republiky v Praze (Milady Horákové 60/93, Praha 7, tel. 257 533 490, fax: 257 533 285, e-mail: consular@india.cz, www.india.cz).

Vízum nelze získat na hraničním přechodu při příletu v Dillí. Víza jsou obvykle vystavována do tří pracovních dnů. Aktuální informace o vstupu do země naleznete i na webových stránkách Velvyslanectví ČR v Dillí (www.mzv.cz/newdelhi).

Bezpečnost

Pro aktuální informace o bezpečnostní situaci doporučujeme sledovat stránky Ministerstva zahraničí ČR (www.mzv.cz), sekci aktuální doporučení a varování.

Jak se do Indie dostat?

Letecké spojení z Prahy-Ruzyně vám pomohou najít vyhledávače, například na www.letuska.cz/indie, www.e-letenky.cz/, www.euroletenky.cz, www.studentagency.cz. Ceny zpátečních letenek se značně liší podle vybrané letecké společnosti a cestovní třídy. Výběr nabídek leteckých společností je obrovský a cenové možnosti nepřeberné. Většina letadel dorazí do Indie v časných ranních hodinách. V Praze existuje řada agentur, které najdou požadované spojení podle data a ceny.

Letecká doprava

V Indii jde o nejbezpečnější druh osobní dopravy. Na trhu působí dvě státní aerolinky - Air India (www.airindia.com) a Indian Airlines (www.indian-airlines.nic.in) - a několik soukromých leteckých linek, jako je Jet Airways (www.jetairways.com), která byla několikrát vyhlášena jako nejlepší letecká společnost v Indii. Ceny letenek jsou regulované státem, pro cizince platí vyšší ceny než pro obyvatele Indie. Mezi další vnitrostátní aerolinky patří JetLite (www.jetlite. com) a Kingfisher Airlines (www.flykingfisher.com).

Společnost Indian Airlines nabízí cizincům za 500 USD službu Discover India, což je okružní letenka umožňující jejím majitelům cestovat po libovolných destinacích s touto společností, a to po dobu 21 po sobě jdoucích kalendářních dní. Podmínkou je, že zákazník musí objet určitý, jím stanovený okruh. Vrátí-li se na místo, které již jednou při okružní jízdě navštívil, platnost letenky automaticky končí.

Ke specifikům rezervací letů patří potřeba znovupotvrzení letenek 72 hod. před plánovaným odjezdem. To je možné udělat osobně nebo telefonicky v kanceláři letecké společnosti. Při odletu z Indie platí cizinci letištní daň, tzv. Foreign Departure Tax, ve výši 700 INR.

K hlavním letištím v Indii patří:

New Delphi (DEL) (Indira Gandhi International Airport). Letiště se nachází 23 km od města a je vybaveno obchody, bankami/směnárnami, poštou, snack bary a půjčovnou aut. Pro cestu do Dillí můžete využít taxislužeb, služeb letištního autobusu nebo si pronajmout automobil.

Mumbai (BOM) (Chhatrapati Shivaji International Airport). Letiště leží 35 km severně od města, kam se můžete dostat taxíkem nebo letištním autobusem. Součástí letiště je poštovní kancelář, banka/směnárna, snack bary a obchody.

Kalkata (Calcutta) (CCU) (Netaji Subhash Chandra Bose International Airport). Letiště je situováno 20 km severovýchodně od metropole, cesta do města trvá taxíkem nebo autobusem 40-70 min. Můžete zde využít služeb pošty, banky/směnárny, snack barů a různých obchodů.

Chennai (Anna International Airport). Letiště se nachází 14 km jihozápadně od města, pro cestu z letiště můžete využít služeb letištních autobusů a taxi. Na letišti naleznete směnárnu, turistické informace a hotelovou rezervační službu.

Měna

Oficiální měnou je indická rupie 1 INR = 100 paisů (Paisa). Cizí měna může být vyvezena maximálně v té hodnotě, v jaké byla dovezena. Vývoz indické měny je zakázán.

Povinná výměna valut neexistuje. Měnit hotovost mimo banky nebo registrované směnárny je protizákonné, zpravidla ale není postihováno. Měnit peníze na černém trhu se nedoporučuje, zejména ne z místní měny na americké dolary, neboť v Indii obíhá množství padělaných dolarových bankovek.

Navíc výměna na černém trhu přináší jen nepatrně vyšší hodnotu než při úřední výměně valut. Rupie je totiž volně směnitelná, takže její kurz určuje trh, a ne administrativní opatření vlády.

Bezproblémová je výměna amerických dolarů. Ostatní světové měny je možné měnit jen ve velkých městech. Nezřídka jsou ale vyžadovány nové bankovky s ochranným proužkem. Pozor, výměna českých korun za rupie není v Indii možná.

První směnu je vhodné uskutečnit na letišti. Bankomaty jsou především ve velkých městech a turistických střediscích, ale nelze na ně vždy spoléhat (někdy nefungují). Pracují na stejném principu jako u nás. Jejich síť ale není tak rozsáhlá jako například v Thajsku.

Platební karty jsou přijímány ve všech turistických centrech, sotva však uspějete v laciném hotelu či restauraci. Nejspolehlivější jsou Visa či MasterCard (nelze je však uplatnit na Andamanských ostrovech). Výhodně získáte peníze z karty v kanceláři Thomas Cook, v Bank of Baroda či v Central Bank of India v hotelu Ashok v Dillí. Bonus dostanete i při použití American Express.

Obecně platí, že pro cesty do menších měst a na venkov je lepší mít dostatečnou zásobu hotovosti. V případě nedostatku peněz existuje několik způsobů rychlého finančního transferu z České republiky do Indie (například služby Western Union či American Express).

Výměna cestovních šeků (American Express, Citibank, Thomas Cook) má výhodu při eventuální ztrátě nebo odcizení. Důležité je uschovat pečlivě potvrzení o směně, může být vyžadováno při zpětné výměně nespotřebovaných rupií za valuty při odjezdu z Indie. Také při nákupu letenek, jízdenek na vlak i jiných služeb mohou být od cizinců požadovány dolary, a pak je potvrzení nutno předložit.

Ubytování

Moderní hotely se nacházejí ve všech velkých městech a turisticky atraktivních destinacích. Jejich nabídka obvykle zahrnuje prvotřídní západní a indickou kuchyni. Jedná se o různé variace od obchodních hotelů až po plážové rezorty. Informace od ubytování přes nabídky cestování, seznamy restaurací najdete na přehledu turistických centrál v jednotlivých indických svazových státech: http://goidirectory.nic.in/tourism.htm.

Ubytování v nižších cenových kategoriích je dost nekvalitní. Pětihvězdičkové drahé hotely jsou naproti tomu v obvyklém standardu, ale vyskytují se jen ve velkých městech a v turistických střediscích.

V hotelu není třeba mít obavy z jídla. Hlavním problémem je voda. V zásadě nelze věřit žádné podávané vodě. Jedinou dobrou vodou je převařená - a jistota, že tomu tak skutečně je. To se týká i ledu. Alkohol, který leckterý turista považuje v Indii za prevenci, je k dostání zpravidla jen ve zvláštních, k tomu účelu zřízených prodejnách nebo ve vybraných restauracích. Na hotelových účtech se může objevit 10% výdajová taxa, 7-15% přirážka za luxus, případně další poplatky za různé služby.

Kde vyhledat hotely

Rozsáhlý seznam hotelů v indických městech s řadou dalších informací, jako je nabídka atraktivních festivalů či módních přehlídek a informací o památkách, najdete na adrese www.indiaprofile.com. Stránka nabízí přehledný seznam stovek hotelů v jednotlivých městech. Příjemné jsou zvýrazněně uváděné ceny hotelů, které jsou abecedně seřazeny na www.asiarooms.com/india. Přehled hotelů řetězce Heritage je i na www.indiaprofile.com. Vyhledávač hotelů podle různých kritérií je na adrese www.fhrai.com/hotelsrch.asp. Přehled hotelů, výhodou je fotografické znázornění a rozsáhlá informace o podmínkách ubytování (hotel se rezervuje jen přes internet), najdete na www.india.travelmall.com a na http://india-hotelguide.com/index.htm?GIN. Vyhledávač hotelů je i na adresách www.indianholiday.com, www.southtravels.com/asia/india/index.html, www.india.travelmall.com, www.indiahotelguide.com. Seznam hotelů podle jednotlivých měst naleznete rovněž na adrese http://indiahotelguide.in. Seznam druhů ubytování nabízí v češtině portál http://ubytovani.sopka.cz a server www.info-cestovani.cz/indie.


Další informace o cestování v Indii nadete na http://Exporter.iHNed.cz v rubrice Business Travel v pravém sloupci.