- Nejvyšší slevy získají firmy na lidi s nejnižšími platy

- Vláda musí spěchat, ekonomika se propadá


Ministr práce Petr Nečas se už několik měsíců zoufale snaží zmírnit raketově rostoucí nezaměstnanost. Zatím marně. Od slev na sociální pojištění pro firmy, které včera schválila vláda, ale čeká Nečas malý ekonomický zázrak.

"Slevy na sociálním pojištění by měly zachránit pracovní místa pro 50 až 70 tisíc zaměstnanců," slibuje ministr Nečas.

Propouštět se bude méně

Slevy na sociálním pojištění jsou hlavním protikrizovým krokem vlády, který firmám uleví o 18 miliard. Ty mají šéfy podniků motivovat, aby v době krize nepropouštěli tak rychle jako dosud.

Většina firem slevy na pojištění samozřejmě vítá. A některé z nich už teď slibují, že nižší odvody nějaké to pracovní místo opravdu zachránit mohou.

"Sociální pojištění za zaměstnance pro nás představuje obrovské výdaje. Když přijde víc práce, raději si najmeme agenturní pracovníky, než abychom nabírali nové lidi. Díky slevám na pojištění ušetříme zhruba půl milionu ročně, a to by mohlo naše rozhodování ovlivnit," připouští ředitel společnosti Tiskárna H.R.G. v Litomyšli Leoš Tupec.

Slevy na pojištění vítá i "velký byznys". "Snížení sociálního pojištění považujeme za velmi dobrou věc. Díky němu uspoří podnikatelé peníze, za které mohou zaměstnat více lidí," říká viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a zároveň člen Národní ekonomické rady vlády Martin Jahn.

Snížení sociálního pojištění se ale bude v závislosti na výdělku zaměstnance lišit. Čím nižší plat bude zaměstnanec mít, tím vyšší úlevu z placení sociálního pojištění na něj zaměstnavatel dostane. Například na zaměstnance s minimální mzdou dostane firma slevu 630 korun. U zaměstnance s platem 21 tisíc ale tahle sleva klesne na "pouhé" dvě stovky. A na člověka s platem 27 100 korun už nedostane podnik ani korunu.

To znamená, že se firmám vyplatí zaměstnávat hlavně lidi s průměrnými a podprůměrnými příjmy. "Právě tito lidé jsou v době krize nejvíce ohroženi ztrátou pracovního místa," říká Nečas.

Kromě slev na sociálním pojištění včera vláda schválila i další důležitý protikrizový krok, který má nechat firmám víc peněz na zaměstnávání lidí: podniky i živnostníci si budou moci velmi rychle odepsat auta, televize, počítače i další věci, které jsou v 1. a 2. odpisové skupině.

Topolánek má dost hlasů

Už dnes navíc poslanci skoro jistě schválí další důležitý krizový návrh: firmy si budou moci odepisovat DPH na všechna auta.

Topolánkova vláda spěchá, aby všechny své návrhy prosadila co nejdřív. A dobře ví, proč. Včerejší čísla o vývoji státního rozpočtu za leden a únor potvrdila, že zdejší ekonomika klesá rychle ke dnu.

Kdyby vláda nedala v únoru do rozpočtu přes 30 miliard z rezerv, tak by jen za pouhé dva měsíce činil schodek rozpočtu víc než 25 miliard. Což je pětkrát vyšší schodek než byl za první dva měsíce loni. Slevy na pojištění i rychlejší odpisy budou schvalovat poslanci za 14 dní. Mirek Topolánek včera rozhodl, že vláda předloží oba protikrizové návrhy zvlášť.

Už dnes je ale velmi pravděpodobné, že celý protikrizový plán projde. S rychlejšími odpisy pomůžou vládě sociální demokraté. A sociální pojištění Topolánek protlačí těsnou koaliční většinou. Hlasy mu zatím slíbili dodat všichni koaliční poslanci. Slevy budou platit zpětně: od začátku ledna 2009 do konce roku 2011.