Současná krize ničící po celém světě miliony pracovních míst zároveň "drolí" majetek těm nejbohatším. Počet lidí, jejichž čisté jmění (tedy po odečtení finančních závazků) přesahuje miliardu dolarů, během posledních 12 měsíců klesl asi o 30 procent na 793.

Vyplývá to z posledního žebříčku amerického časopisu Forbes. Ten loni v březnu ve světě napočítal 1125 dolarových miliardářů.

Nejbohatší z bohatých dohromady drží majetek v hodnotě 2,4 bilionu dolarů. To znamená, že krize je během uplynulých dvanácti měsíců připravila zhruba o dva biliony dolarů.

"Před finančním masakrem nebylo úniku, ať šlo o investice do akcií, komodit, nemovitostí či do průmyslových technologií," komentuje časopis Forbes.

Prudký pokles cen na komoditních trzích nejvíce zatřásl klubem ruských miliardářů, jichž ve srovnání s žebříčkem z loňského března ubylo pětapadesát, tedy zhruba dvě třetiny. Před rokem v ruské metropoli sídlilo 74 magnátů, více než v New Yorku. Nyní jich zůstalo 27, zatímco v New Yorku jich žije pětapadesát.

Kdo ztratil a kdo získal?

Na 656 miliardářů během uplynulých 12 měsíců přišlo o značnou část jmění, rozmnožit se ho podařilo jenom čtyřiačtyřiceti.

O největší sumu přišel indický podnikatel Anil Ambani. Jeho jmění se smrsklo o 32 miliard na 10,1 miliardy dolarů, neboť se prudce znehodnotily akcie jím ovládaných společností.

Ambani je jedním ze 24 indických miliardářů, kteří se ve Forbesově klubu udrželi. Dalších 29 takové štěstí nemělo. Indické boháče "zdeptal" tamní akciový trh, jehož hlavní index na burze v Bombaji během minulého roku spadl o 44 procent. Navíc indická rupie vůči americkému dolaru ztratila skoro pětinu své hodnoty.

O 25 miliard dolarů přišel věhlasný americký investor Warren Buffett, který tak s celkovým jměním 37 miliard dolarů klesl z loňského prvního místa na druhou příčku. Na ni se vyhoupl zakladatel Microsoftu Bill Gates, který na něm seděl nepřetržitě v letech 1996 - 2007.

Komu se podařilo jmění bez ohledu na krizi rozmnožit? Především těm, kteří vyšli vstříc spotřebitelům hledajícím levnější zboží. Jako třeba Japonci Tadashimu Yanaiovi, majiteli diskontního obchodního řetězce Uniqlo, jehož majetek vzrostl o 2,4 miliardy na šest miliard dolarů.

Čím se prosadili nováčci

V letošním žebříčku časopisu Forbes se objevilo osmatřicet nováčků. Mezi nimi například Mexičan Joaquín Guzmán Loera, jeden z největších dodavatelů kokainu do USA. Nebo Číňan Wang Čchuan-fu, který začal prodávat elektromobily.

Z Evropanů je to například německý inženýr Aloys Wobben, který před mnoha lety "na koleně" zkonstruoval svoji první větrnou turbínu. Nyní vlastní prosperující firmu Enercon, které s obratem 2,5 miliardy dolarů patří skoro sedmina světového trhu se zařízením pro větrné elektrárny.

Od píky začínal také další novopečený miliardář, vysloužilý námořník John Paul DeJoria. Je to už dávno, co spal ve svém autě a živil se podomním obchodem kosmetiky. Později investoval do kadeřnického salonu a pustil se do podnikání ve výrobě lihovin.

Z žen se na žebříčku nejlépe umístila Alice Waltonová. Nejbohatší žena světa pochází z rodiny, které patří největší maloobchodní řetězec světa - americký Wal-Mart. Dcera zakladatele Sama Waltona disponuje podle Forbesu majetkem 17,6 miliardy dolarů a celkově obsadila 12. příčku.

Díky tomu, že se Wal-Martu daří získávat během krize spořivé zákazníky, stejný majetek nashromáždila i Christy Waltonová, která je švagrovou Alice Waltonové.

Trojici žen s největším majetkem uzavírá majitelka francouzské kosmetické firmy L'Oréal Liliane Bettencourtová. Její jmění se v uplynulém roce snížilo skoro o polovinu na 13,4 miliardy dolarů, a Bettencourtová tak v tomto roce přišla o titul nejbohatší miliardářky světa.