Zlato se v průběhu února tohoto roku vyšplhalo k magické hranici tisíc dolarů za unci. Opakovaně tak potvrdilo starou známou pravdu, že žlutý kov patří v dobách nejistoty a paniky k vynikajícím investicím.

V roce 2008, kdy většina komodit, akcií a nemovitostí zažívala volný pád, zlato zvýšilo svou hodnotu o 5,5 procenta. Od počátku letošního roku přidalo na své hodnotě dalších 6,3 procenta.

Světová ekonomika se nachází v nejhorší krizi za několik desetiletí a není se tedy čemu divit, že investoři hledají bezpečný přístav pro své finance. A logicky jej spatřují právě ve starém, dobrém zlatě.

Panická hrůza z poklesu cen zboží neboli deflace, která je mnohými démonizována, vede centrální bankéře a vlády po celém světě ke snížení úrokových sazeb a daní v rozsahu, který nemá v moderní ekonomické historii obdoby.

Jelikož akce jde ruku v ruce s reakcí, mnozí investoři se na druhé straně obávají růstu cen, tedy inflace. Logicky tak upírají pozornost ke zlatu, které zůstává jediným všeobecně uznávaným platidlem, které nelze natisknout.

Zvyšující se poptávka po něm pak přirozeně vede k růstu jeho ceny.

Na prudký růst ceny zlata má také významný vliv jeho momentální nedostatek na trhu. Podle údajů World Gold Council poklesla těžba zlata v minulém roce o čtyři procenta, přičemž s těžbou již mají problémy i nejvýznamnější producenti na světě v Jižní Africe a Austrálii.

Strana poptávky naopak roste závratným tempem. Potvrzují to údaje největšího zlatého veřejně obchodovatelného fondu na světě SPDR Gold Shares, který má ve své správě již téměř 1030 tun zlata. Na počátku roku se v jeho trezorech nacházelo kolem 780 tun. Prudký růst poptávky je patrný i v případě fyzického zlata v podobě mincí, slitků a zlatých prutů.

Od roku 1990 do roku 2000 se hodnota amerického akciového indexu S&P500 zvětšila čtyřnásobně. Zlato však za toto období ztratilo přibližně 30 procent své hodnoty.

Na přelomu tisíciletí se ale karta obrátila a S&P500 ztratil na své hodnotě 51 procent. Cena zlata však ve stejném období naopak vzrostla o neuvěřitelných 230 procent. Odpověď na otázku, zda si magický, žlutý kov udrží svou vynikající výkonnost i v následujících letech, je ve hvězdách. Na prudký pokles jeho ceny to však zatím ani zdaleka nevypadá. Ba naopak.

Investici do zlata lze realizovat několika rozličnými způsoby. Nejčastější forma je pomocí takzvaných futures kontraktů, investičních certifikátů, podílových listů speciálních fondů nebo nákupem akcií těžebních společností. Všechny tyto speciální finanční nástroje mají vysokou likviditu. To znamená, že se jich lze, v případě potřeby, rychle zbavit a proměnit na hotovost.

Méně likvidnější forma je přímý nákup fyzického zlata v podobě cihliček či mincí. Zde je nutné počítat často i s vyšší pořizovací cenou. Investor by měl zohlednit i otázku bezpečnosti a skladovacích nákladů.

Jednodušší a pohodlnější je investování v podobě futures kontraktů, kterou zpravidla umožní vybraní obchodníci s cennými papíry.

Dotazy k investování zasílejte na peníze@economia.cz

Odpovídá:
Petr Čermák,
analytik společnosti Colosseum