Akciové burzy mají za sebou nejlepší dva týdny v tomto roce. Alespoň na čas opět na trzích zavládla nákupní euforie. Americký index Standard & Poors 500 získal za tu dobu 12,2 procenta, český PX vyrostl o 13 procent. O nějakém delším růstu však mluví málokdo. Lidé, kteří se na burze pohybují, totiž tvrdí, že "medvědí trh" - tedy dlouhodobý klesající trend přerušovaný krátkými obdobími růstu - zdaleka není u konce.

Většina oslovených analytiků očekává oživení trhů nejdříve ve třetím čtvrtletí letošního roku. Index S&P 500, který skončil týden na úrovni 768 bodu, letos ještě zřejmě stovky bodů ztratí.

Medvěd nikam neodchází

Právě americká burza zatím jasně určuje trend a podle jejího chování se řídí i český trh.

"Podle nás medvědí trh ještě neskončil. Čekáme propad indexu S&P na 500 bodů. Medvědí trend spolehlivě skončí, až se v Evropě a USA zastaví pokles cen nemovitostí, čemuž prozatím aktuální data nenasvědčují," tvrdí Radim Dohnal, který burzy sleduje v dánské Saxo Bank.

Celková hodnota nemovitostí se zmenšuje, pro banky je tak méně výhodné brát je jako zástavu pro půjčky. To samozřejmě dopadá na spotřebu a tedy i zisky firem. K tomu se ještě přidává to, že banky kvůli krizi všeobecně půjčují méně a za přísnějších podmínek.

Podle posledního průzkumu agentury Bloomberg se například v USA prodalo během února nejméně domů a bytů za posledních deset let. "A lidé nezačnou více utrácet, dokud neuvidí, že se přestává propouštět," říká k dalším útratám Američanů hlavní ekonom poradenské společnosti IDEAglobal Mawxell Clarke.

Nezaměstnanost ve Spojených státech přitom za únor vyrostla na 8,1 procenta, nejvýše za posledních 25 let.

"Dřív než koncem roku se ekonomika zlepšovat nezačne," tvrdí přitom Maxwell. Akciové trhy většinou v průběhu ekonomického útlumu začínají růst přibližně o půl roku dříve, než přijde zotavení hospodářství. Pro další ztráty na burzách je tak ještě prostor.

Bude na tom Česko lépe?

Podle Tomáše Rojíka z firmy Fio burzovní teď bude důležité u amerického indexu S&P sledovat dvě hranice - 666 bodů a 600 bodů. Tam by se mohl propad zastavit, pokud se však ceny akcií neudrží, může podle něj při nejpesimističtějším scénáři index propadnout až ke 400 bodům. To by znamenalo pokles o dalších 48 procent ze současných hodnot.

Nynější propad akciových trhů je, co se hloubky a doby trvání týče, srovnatelný s jedinou událostí v dějinách. Krachem Wall Streetu v roce 1929 a následně Velkou depresí. Burza tehdy začala propadat v říjnu roku 1929, akcie ztratily 90 procent hodnoty a pád se zastavil až v červenci roku 1932. Dalších 22 let potom akciím trvalo, než se dostaly na hodnoty před krachem burzy.

V současné krizi přitom akcie propadly ze svého vrcholu na podzim roku 2007 - tedy za rok a půl - o 86 procent. Propad cen je tak ještě prudší než v době Velké deprese. Pokud by burza skutečně dosáhla dna někdy v druhé polovině roku, bude jí pak podle analytiků trvat stejně jako tehdy několik, možná i desítky let než se "vyškrábe", odkud spadla.

Česko by však proti Spojeným státům mohlo mít jistou výhodu. Někteří ekonomové čekají, že růst burz by v Evropě mohl začít o něco dříve než v USA. Stejně jako rychleji propadají, budou zřejmě akcie na rozvíjejících se trzích, kam investoři českou burzu stále řadí, růst rychleji.

"Budeme na tom lépe než Spojené státy. Až začnou investoři ještě více rozlišovat mezi regiony, mohlo by to našim akciím pomoci. Česká ekonomika je ve srovnání s tou americkou ve výrazně lepší kondici," říká analytik makléřské firmy BH Securities Petr Hlinomaz.

Podle průzkumu společnosti Patria Online si přes 58 procent českých investorů myslí, že akcie jsou levné. Jen 35 procent se však již nebojí skutečně nakupovat. Průzkumu se zúčastnilo 752 respondentů.