- Investoři nakupují pohonné hmoty - věří, že recese v USA díky Obamovým reformám skončí
- Na růst cen má negativní vliv i oslabování koruny
Kdo nenatankoval včera plnou nádrž, prodělá. Alespoň to tak vypadá z pohledu velkoobchodních cen pro tento týden. Dodavatelé a producenti pohonných hmot zdražili včera skoro o korunu na litru. A ihned na to reagují i čerpací stanice. A to v situaci, kdy po mírném růstu klesá cena ropy.
Zatímco ropa s ohledem na zvyšování zásob v USA státech začala po minulém týdnu opět zlevňovat směrem k 50 dolarům za barel, ceny ropných produktů, tedy benzinu a nafty, na rozhodující burze v Rotterdamu rostou.
Vysvětlení pro tento paradox spočívá podle expertů v "optimistické náladě" investorů. "Řada z nich se domnívá, že současné kroky americké administrativy by mohly vést ke konci recese ještě v tomto roce," říká analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Zároveň ale připouští, že ona optimistická nálada nemusí trvat dlouho a rotterdamská burza bude brzy opět kopírovat vývoj cen ropy.
Podle Jana Procházky z brokerské společnosti Cyrrus teď kromě toho "dává na frak" cenám benzinu i kurz koruny. "Ten je na přepočet našich velkoobchodních cen z cen v Rotterdamu podstatný. Koruna nyní vůči dolaru oslabuje a obávám se, že to hned tak neskončí," soudí Procházka.
Dodavatelé, jako jsou třeba rafinerie nebo státní distributor Čepro, účtují nyní obchodníkům za litr nafty zhruba o 95 haléřů víc, za litr benzinu přibližně o 85 haléřů víc. Například benzin od nich dosud nakupovaly pumpy zhruba za 23,50 koruny. K tomu si pumpaři připočtou své marže, a dá se tak očekávat, že cenovky na stojanech čerpacích stanic poskočí v nejbližších dnech o desítky haléřů oproti aktuálnímu průměru.
Ten dosáhl včera u pump podle dat kartové společnosti CCS průměrné výše 25,10 koruny v případě Naturalu 95 a 24,65 koruny v případě nafty.
"Některé pumpy si pospíšily a v očekávání vyšší velkoobchodní ceny už zdražily o víkendu. Nevěřím, že to je kvůli malým zásobám. Spíš si chtěly aspoň s předstihem a na chvíli vylepšit marže. Tak už to tady holt chodí," komentoval lapidárně současnou situaci představitel jedné z tuzemských distribučních firem, který si nepřál zveřejnit jméno.
Od loňského května benzin a nafta výrazně zlevňovaly z tehdejších extrémně vysokých cen kolem 32 až 35 korun. Letos v lednu klesl benzin až ke 22 korunám a nafta ke 24 korunám v průměru. Pak opět obě paliva zdražila, koncem února cena benzinu převýšila po letech cenu nafty a to trvalo do minulého týdne bez větších změn.
Nyní jsou nafta a benzin nejdražší v Jihomoravském kraji, kde stál včera litr nafty průměrně 24,98 koruny a benzinu 25,63 koruny. Nejlacinější diesel tankují řidiči na Olomoucku, Plzeňsku a Ústecku - za 24,46 v průměru. Za benzin se platí nejméně v Královéhradeckém kraji - 24,74 koruny.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist