- Investoři nakupují pohonné hmoty - věří, že recese v USA díky Obamovým reformám skončí

- Na růst cen má negativní vliv i oslabování koruny


Kdo nenatankoval včera plnou nádrž, prodělá. Alespoň to tak vypadá z pohledu velkoobchodních cen pro tento týden. Dodavatelé a producenti pohonných hmot zdražili včera skoro o korunu na litru. A ihned na to reagují i čerpací stanice. A to v situaci, kdy po mírném růstu klesá cena ropy.

Zatímco ropa s ohledem na zvyšování zásob v USA státech začala po minulém týdnu opět zlevňovat směrem k 50 dolarům za barel, ceny ropných produktů, tedy benzinu a nafty, na rozhodující burze v Rotterdamu rostou.

Vysvětlení pro tento paradox spočívá podle expertů v "optimistické náladě" investorů. "Řada z nich se domnívá, že současné kroky americké administrativy by mohly vést ke konci recese ještě v tomto roce," říká analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Zároveň ale připouští, že ona optimistická nálada nemusí trvat dlouho a rotterdamská burza bude brzy opět kopírovat vývoj cen ropy.

Podle Jana Procházky z brokerské společnosti Cyrrus teď kromě toho "dává na frak" cenám benzinu i kurz koruny. "Ten je na přepočet našich velkoobchodních cen z cen v Rotterdamu podstatný. Koruna nyní vůči dolaru oslabuje a obávám se, že to hned tak neskončí," soudí Procházka.

Dodavatelé, jako jsou třeba rafinerie nebo státní distributor Čepro, účtují nyní obchodníkům za litr nafty zhruba o 95 haléřů víc, za litr benzinu přibližně o 85 haléřů víc. Například benzin od nich dosud nakupovaly pumpy zhruba za 23,50 koruny. K tomu si pumpaři připočtou své marže, a dá se tak očekávat, že cenovky na stojanech čerpacích stanic poskočí v nejbližších dnech o desítky haléřů oproti aktuálnímu průměru.

Ten dosáhl včera u pump podle dat kartové společnosti CCS průměrné výše 25,10 koruny v případě Naturalu 95 a 24,65 koruny v případě nafty.

"Některé pumpy si pospíšily a v očekávání vyšší velkoobchodní ceny už zdražily o víkendu. Nevěřím, že to je kvůli malým zásobám. Spíš si chtěly aspoň s předstihem a na chvíli vylepšit marže. Tak už to tady holt chodí," komentoval lapidárně současnou situaci představitel jedné z tuzemských distribučních firem, který si nepřál zveřejnit jméno.

Od loňského května benzin a nafta výrazně zlevňovaly z tehdejších extrémně vysokých cen kolem 32 až 35 korun. Letos v lednu klesl benzin až ke 22 korunám a nafta ke 24 korunám v průměru. Pak opět obě paliva zdražila, koncem února cena benzinu převýšila po letech cenu nafty a to trvalo do minulého týdne bez větších změn.

Nyní jsou nafta a benzin nejdražší v Jihomoravském kraji, kde stál včera litr nafty průměrně 24,98 koruny a benzinu 25,63 koruny. Nejlacinější diesel tankují řidiči na Olomoucku, Plzeňsku a Ústecku - za 24,46 v průměru. Za benzin se platí nejméně v Královéhradeckém kraji - 24,74 koruny.