Komodity mají předpoklady být účinnou obranou pro následující období zvýšené inflace. Jejich současné nízké ceny jsou odrazem nižší poptávky a vysokého stavu zásob. Jak rozpoznat ten správný čas na jejich nákup? Můj názor je, že čím delší dobu budou ceny nízko, tím více porostou v budoucnosti.

Pokles provází například ceny zemědělských plodin. Zásoby jsou v tuto chvíli příliš veliké a poptávka příliš malá na to, aby došlo k výraznějšímu oživení na trzích zemědělských plodin. A to i přesto, že například rekordní sucho v Číně, která produkuje pšenici, a Argentině, jejíž vývozním artiklem jsou sójové boby, by mělo působit spíš růst poptávky.

Naproti tomu posilující dolar zdražuje cenu lodní dopravy, a to zhoršuje konkurenční pozice americké pšenice a sójových bobů.

K nejsledovanějším komoditám patří ropa. Je základním zdrojem pro výrobu velkého množství průmyslových výrobků. Proto jsou její ceny velmi silně závislé na hospodářském cyklu.

V období růstu, kdy se zvyšuje průmyslová výroba, roste poptávka po ropě, a přirozeně tak roste i její cena.

Naopak je tomu v období hospodářské recese. Velkou úlohu v procesu tvorby hraje také ropný kartel OPEC, který vyrábí asi 40 procent celosvětové produkce. Ten v současné době využívá ke stabilizaci cen snížení dodávek. Historicky se efekty těchto zásahů projevovaly růstem cen asi po uplynutí patnácti měsíců od změny v dodávkách ropy.

Pokud by se ale ceny ropy držely na nízké úrovni po dlouhou dobu, bude to mít vliv na omezení budoucí produkční kapacity. Výrobci nebudou schopni dlouhodobě prodávat za ceny nižší, než jsou jejich mezní výrobní náklady. Musí totiž počítat s investičními náklady na nové projekty, které jsou z pohledu udržení určité výše světové produkce nezbytné.

Jediné, co dnes výrazně neklesá, je zlato. Jako jediné posiluje díky úprku investorů ze všech rizikových aktiv do bezpečí tradičního uchovatele hodnoty.

Cenu zlata ovlivňují tři hlavní faktory: současná inflace, očekávaná inflace a kurz amerického dolaru.

Při inflaci cena zlata vždy roste, protože investoři mají tendenci kupovat skutečná aktiva, která si proti penězům udrží svou stálou hodnotu. Určit cenu zlata v následujícím období je však velmi obtížné, protože ze sledování ceny v minulosti jsou patrné velké výkyvy. Dá se však předpokládat, že v souvislosti s očekávaným růstem inflace se bude cena zlata zvyšovat.

Americký dolar cenu zlata ovlivňuje tak, že pokud oslabí, zvyšuje se po zlatu poptávka, a tím pádem roste i jeho cena.

Investice do komodit mi tedy v tuto chvíli dávají smysl. Kromě výše zmíněných důvodů také proto, že v sobě nezahrnují jen aktuální inflaci, ale i inflační očekávání.

Své dotazy k investování zasílejte na penize@economia.cz.

Odpovídá:
Petr Posker,
investiční ředitel ATLANTIK