Situace v českých akciových fondech se v posledních měsících prudce obrátila. Některé z nich jako například Sporotrend České spořitelny dohánějí své obrovské minulé ztráty, tento fond získal 29 procent za poslední měsíc.

Pražská burza spolu s burzami v USA i v Evropě totiž již dva měsíce roste. Ze svého únorového dna posílila o 30 procent. Její růst po předešlých dnech plných propadů pokračoval i včera vzestupem o 1,3 procenta.

Obrat na burzách přiměl k investování i více lidí a z toho těží právě i fondy.

Lidé do nich již zase "sypou" peníze. Od začátku roku v akciových fondech, které sdružuje Asociace pro kapitálový trh (AKAT), přibylo 95 milionů korun, z toho 40 milionů od začátku března. To sice není žádná velká sláva, ale pořád lepší než stamilionové odlivy v předchozích měsících.

"Nečekáme, že peníze teď budou lidé nějak výrazně stahovat. Ti, kteří nebyli úplně zkušení a prudký pád cen je překvapil, již to udělali. Zůstali tak hlavně klienti, kteří si prostě počkají až začnou zase vydělávat," říká předseda AKAT Josef Beneš.

Nejvíce prodělal fond ČSOB

Jenže i když teď vydělaly, jsou fondy investující do akcií stále v hlubokém minusu. Sporotrend za poslední rok přišel o 42 procent majetku, největší český akciový fond ING akciový o 29 procent majetku. Nejvíc - 60 procent - prodělal fond ČSOB realitní mix.

Správcové fondů přesto hledí do budoucnosti s optimismem. "Ruské a kazašské akcie, které tvoří v našem fondu podstatnou část, prozatím převálcovaly většinu ostatních trhů, mimo jiné díky stabilizaci ceny ropy a směnného kurzu rublu," říká manažer Sporotrendu, který v posledním měsíci vydělal ze všech fondů nejvíce Jiří Lengál. Právě fondy, jako je ten jeho, se nespoléhají jen na české akcie, ale i na cenné papíry v exotičtějších zemích.

"Klíčové je, aby si firmy i lidé udrželi důvěru ve fungování ekonomického systému, potom se dalších propadů neobávám," tvrdí.

S ním souhlasí i analytici JPMorgan, kteří předvídají v letošním roce prudký růst rozvíjejícím se trhům. To by se mělo týkat třeba Číny nebo právě Ruska.

Jenže v poslední době se stále více objevují varovné hlasy, že růst z posledních dvou měsíců se blíží ke konci. "Silný růst, kterého jsme svědky, je typický právě pro takzvaný medvědí růst - tedy jenom vzepětí vzhůru před dalším pádem. Velký počet investorů obávajících se toho, že jim ujede vlak, a naskakujících překotně do pozic také zrovna nehovoří pro dosažení dna," myslí si Pavel Hadroušek ze společnosti Fio Burzovní.

"Až si nakoupí poslední nerozhodný investor, až budou mít banky upsány nové akcie a zprávy z ekonomik budou vypadat velmi nadějně, pak nás může zasáhnout nová prodejní vlna," myslí si.

O tom, co se bude dál dít s akciemi, a tedy i investicemi akciových fondů, rozhodne z velké míry situace ve Spojených státech. Tam se čeká na oznámení výsledků zátěžových testů velkých amerických bank. Tedy testů, které mají ukázat, zda je banka zdravá, nebo ji mohou čekat problémy.

"Právě to, jak testy dopadnou, teď trhy znervózňuje nejvíc," tvrdí Michal Brožka z Raiffeisenbank. Co se týče akcií, je podle něj vysoká pravděpodobnost dalších prudkých propadů. Koneckonců, že růst akcií byl přehnaný a nebude trvat věčně, potvrzují i některá doporučení českých analytiků na konkrétní akcie. Včera třeba srazila cílovou cenu pro akcie Komerční banky na 2250 korun makléřská firma BH Securities.

Aktuální cena akcií banky na burze je přitom 2377 korun. Z toho je jasně vidět, že podle BH Securities firma pro následující měsíce zcela vyčerpala svůj růstový potenciál.