Odborné znalosti manažera se měří celkem snadno. Ale jak se pozná jeho zralost? O tom vypovídá spíše jeho emoční inteligence. "Je to komplikovanější pojem a nedá se podle něj jednoznačně definovat vyzrálost nebo nevyzrálost šéfa. Ale určitě je kvalitním vodítkem," říká Monika Mrkvičková ze společnosti Korn/Ferry International.

Jen odbornost nestačí

"Musíte prostě párkrát projít ohněm. Souvisí to i s věkem a životním zráním," vysvětluje Bohuslava Šenkýřová, rektorka Vysoké školy finanční a správní a nositelka titulu Manažerka roku 2008. Podle ní musí šéf umět přesvědčit různorodé týmy. A čím je starší, tím více si uvědomuje, že každé rozhodnutí má nejen ekonomický, ale také morální a etický dopad.

Její slova potvrzuje Vlasta Dolanská, ředitelka Poštovní spořitelny ČSOB. "Odborné znalosti jsou nezbytné," říká. "Jsem ale přesvědčená, že každý odborník by měl věnovat čas, aby svou odbornost prověřil praxí. A to tím, že tu práci bude sám nějaký čas reálně vykonávat. Pak uvidí výsledek," dodává.

Můžete prý být perfektně teoreticky vyzbrojeni, ale podle ní život často "běží" jinak. "Nějaký "byznys case" v učebnici vypadá skvěle. Ale klienti se nemusí zachovat podle očekávání. Háček je v tom, že jde třeba o cizí prostředí či jinou dobu," vysvětluje Vlasta Dolanská. Navíc ten, kdo staví jen na odbornosti, může selhat v mezilidských vztazích.

V jakých situacích snadno poznáte nezralého manažera?

1. Má alergii na kritiku

Šéf je alergický na potřebnou výměnu názorů. "Byznys řeší v osobní rovině. Diskuse nad pracovními záležitostmi může být zbytečně stresující pro podřízeného i šéfa, který není schopen debatovat věcně," vysvětluje Barbora Tomšovská, ředitelka společnosti Touchdown. Když reaguje křikem či zesměšňováním, kontrolu nad svými emocemi nemá. Je otázkou času, kdy jej podřízení přestanou vnímat jako autoritu.

2. Podléhá harašení

Pozice šéfa je symbolem úspěchu. Problém je, když jej "alfa samec" zařadí do své pracovní výzbroje. Pak se stane, že se uchýlí k věkové diskriminaci nebo významný post dá jako "trafiku" své milence. Taková spolupráce je problematická, protože se oba setkávali v jiných rolích. V práci mohou zažít velkou "kocovinu".

3. Zelenou mají ti servilní

Nejistý šéf si do týmu vybírá spíše kamarády než profesionály. "Evidentně upřednostňuje vybrané typy podřízených, kteří jsou mu sympatičtí a kteří jsou vůči němu dostatečně úslužní až servilní," říká Barbora Tomšovská.

4. Brání schopným v růstu

Nenechá si v týmu nikoho přerůst přes hlavu. Pokud podřízení včas nepoznají, že je nikdy "nepustí z drápů", protože parazituje na jejich schopnostech, mají smůlu. Povýšení se nedočkají. Takový nadřízený je šikovně odřízne od vedení, aby si náhodou nevšimli, že jej někdo šikovnější přerostl.

5. Přehlíží "nevýznamné"

Občas šéf povýší tak rychle, že začne trpět "manažerskou pubertou". Přehlíží níže postavené lidi a očekává přehnané projevy úcty. Jako partnery vnímá jen lidi od jistého společenského postavení.

"Lidská nevyzrálost je spojena s charakterem člověka. Troufám si tvrdit, že do profilu dobrého šéfa ani nepatří," říká Thomas Mershon, ředitel University of Pittsburgh. Odbornou zdatnost si manažer časem doplní sbíráním zkušeností. A někdy je jeho nezatíženost i výhodou, protože s větší lehkostí zavádí třeba novinky. Přesto Monika Mrkvičková tvrdí, že je rozdíl v emoční výbavě řídícího pracovníka zkraje kariéry než třeba v závěru mise viceprezidenta.


Co v životě posílí vaši zralost

1. Doba mládí

- Nezanedbejte kvalitní studium, na kterém budete stavět.

- Pěstujte koníčky. Nebudete litovat, že vám něco uteklo.

- Navazujte přátelství, později jde spíše o byznys kontakty.

2. Střední produktivní věk

- Nezapomeňte si vybudovat rodinné zázemí.

- Nevzdávejte se přátel jen kvůli budování kariéry.

- Neodkládejte narození dětí donekonečna, aby nebylo pozdě.

3. Doba profesního mistrovství

- Zkuste přijmout vyšší věk a také svoji roli v životě.

- Vyvarujte se toho, abyste si bezhlavě rozbili rodinu.

- Dělte se o zkušenosti. Přinese vám to pocit smyslu v životě.

Zdroj: HaK