Energetická společnost ČEZ se chce zúčastnit privatizační soutěže na koupi dvou tepláren a teplárenských rozvodů v Polsku. Uvedl to generální ředitel firmy ČEZ Polska Petr Ivánek pro internetové vydání časopisu Týden.

Polské firmy, které chce ČEZ získat, jsou nedaleko elektrárny Elcho, kterou ČEZ už tři roky vlastní. Obě teplárny se mají privatizovat v září. "Na jihu Polska - v sousedství našeho Elcha - se budou prodávat teplárny EC Zabrze a EC Bytom, které vyrábějí jak elektřinu, tak teplo," uvedl Ivánek. Poté má následovat prodej distribučních sítí ve vlastnictví měst Ruda #140#lšska, Bytom a Zabrze. "Intenzivně tyto privatizace monitorujeme," poznamenal Ivánek s tím, že pokud bude soutěž vyhlášena, ČEZ se jí zúčastní.

Teplárny se nacházejí v jižním Polsku. Elektrárna Elcho leží osm kilometrů od slezské metropole Katovice, uprostřed hustě obydlené průmyslové aglomerace.

"Je to obrovský trh, který sousedí s naší elektrárnou, kde máme volnou kapacitu tepla," upozornil Ivánek. "Myslíme si, že můžeme dát konkurenční nabídku na odkup a na provozování sítě," dodal. Distribuční sítě Elcha a privatizovaných firem by podle Ivánka bylo vhodné propojit.

ČEZ v Polsku vedle podílu v elektrárně Elcho ovládá téměř sto procent černouhelné elektrárny Elektrownia Skawina. Podle dřívějších informací se ČEZ hodlá zapojit také do připravované privatizace polských energetických firem Tauron a ZE PAK, v hledáčku tuzemské firmy se údajně pohybují také státní společnosti Enea a uhelný důl Bogdanka.

Přístup polské vlády k privatizaci energetického sektoru se změnil po příchodu liberální vlády premiéra Donalda Tuska, která je k prodeji polských firem ochotnější. Svou roli mohla sehrát i finanční krize.

ČEZ doufá, že podobné šance, jaké se nyní objevují v Polsku, by mohly přijít i v jiných částech Evropy. "V Polsku, ale i v jiných zemích monitorujeme řadu projektů, máme o další expanzi v zahraničí zájem," řekl HN výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Společnost ČEZ expanduje v zahraničí od roku 2005, začínala koupí distribučních společností v Bulharsku a Rumunsku. Od té doby do nákupů za hranicemi vložila přes 30 miliard korun.

Téměř třetina investice se mu vrátila v ziscích zahraničních dceřiných společností. ČEZ dnes vlastní energetické firmy na Balkáně, v Turecku, v Polsku, ale i v Německu, kde loni se skupinou J&T koupil od amerických vlastníků hnědouhelné doly Mibrag.

I když zvláště na Balkáně je podle Beneše podnikání komplikované, skutečný neúspěch český energetický gigant zaznamenal zatím jen v Bosně, kde ukončil práce na projektu společného podniku provozujícího elektrárnu a hnědouhelný důl Gacko.

Ztrátu z projektu Gacko ČEZ ještě nemá podle Beneše vyčíslenu. "Je možné, že se tu nakonec dohodneme, také je ale možné, že to skončí arbitráží," řekl Beneš pro HN.

PROBLEMATICKÝ BALKÁN. Ne všechny zahraniční investice ČEZ jsou úspěšné. Koupi podílu v dole a elektrárně Gacko v Bosně (na snímku) musel ČEZ po třech letech vzdát.