Před jedenácti lety prodal stát investorům z Nomury podíl v bance IPB. Před osmi lety se s japonskými podnikateli začal soudit. A teprve nyní, aspoň podle ministerstva financí, celá kauza definitivně skončila.

Závěr vyhlíží na první pohled idylicky. Česko se nyní díky dohodě s Nomurou zbavilo i poslední hrozby, vyplatit pohledávky za 120 miliard korun.

Ale při podrobnějším pohledu už kauza tak skvěle nevyznívá. Zůstávají za ní nejen otazníky - ale vlastně ani nekončí.

Happy end po japonsku

Nejprve připomenutí, o co v celém případu šlo. Když byla na IPB uvalena v roce 2000 nucená správa a banka přešla pod kontrolu ČSOB, japonská Nomura požadovala za údajně zmařenou investici 40 miliard korun. Spor se vlekl, Nomuru zase žalovali Češi, právníci měli žně.

Nicméně před dvěma lety arbitráž rozhodla: Česko je vinno. Poté však ministerstvo financí podepsalo s Nomurou smír. Jeho architektem je ředitel "arbitrážního" odboru ministerstva Radek Šnábl, schválil ho tehdejší šéf resortu Vlastimil Tlustý.

Výsledkem bylo, že loni stát vyplatil Nomuře jako odškodné 3,65 miliardy korun a stáhl i svoji protižalobu. Smlouva ovšem byla tajná. Až včera se Tlustého nástupce Miroslav Kalousek nechal slyšet, že díky tajnému dodatku země ušetřila až 120 miliard. Ty po Česku chtěl neprůhledný švýcarský fond SPB Consortium, který uplatňoval pohledávky z pádu IPB. "V tajném dodatku smlouvy s Nomurou ale bylo, že Japonci tento problém vyřeší. A to se právě stalo," jásal ve středu Šnábl.

Jaká je cena smíru?

Teď je podle Šnábla i Kalouska také možné zveřejnit celou "mírovou smlouvu" s Nomurou. Jenže i když bude viset někde na internetu, na základní otázky stejně neodpoví:

Je cenou za smír to, že Česko zastaví vyšetřování lidí z Nomury, kteří byli namočeni v souběžné kauze České pivo? Vždyť tuto beztrestnost požadoval už Tlustý. A před pár dny naznačil státní zástupce, že se stíháním skutečně přestane.

A byla opravdu tak vážná hrozba společnosti SPB Consortium a jejích pohledávek? Vždyť například loni na podzim pražský městský soud jednu z pohledávek, na 40 miliard, odmítl uznat. A proč ministerstvo neodtajní, kdo za SPB skutečně stojí?

Ve hře je pak vedle Nomury i ČSOB. Ta například stále požaduje odškodné 24 miliard za kauzu České pivo. Nomura totiž získala transakcí s IPB akcie pivovarů Prazdroj, Radegast a Velkopopovický kozel. Zaplatila za ně však po pádu IPB už jejími bezcennými akciemi, a pivovary vzápětí prodala za 24 miliard korun jihoafrické pivovarské skupině SAB. Proč se stát nevěnoval i této kauze? Naopak dokonce ještě vede s ČSOB spor o 1,7 miliardy - banka stát žaluje kvůli své pohledávce. "Kauzu Nomury nekomentujeme," říká mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek.

Na to, že kauza Nomura podle ministerstva financí "končí jasným vítězstvím" české strany, zůstává otevřených otázek víc než dost.


 
Vývoj kauzy

 

únor 1998

Vláda rozhoduje o prodeji podílu 36 procent akcií v bance IPB japonské společnosti Nomura.

červen 2000

Česká národní banka uvaluje na IPB nucenou správu, kontrolu nad IPB pak přebírá ČSOB.

říjen 2000

Nomura chce po státu odškodné 40 mld. korun za zmařenou investici do IPB.

prosinec 2002

Česko naopak žaluje Nomuru za 263 mld. korun.

březen 2006

Arbitráž v Londýně určuje, že Česko je viníkem, ale ještě nestanoví výši odškodného.

září 2006

Soud ve Švýcarsku zamítá odvolání Česka proti arbitráži.

listopad 2006

Česko podepisuje smír s Nomurou. Ta zastaví všechny další spory, i Česko ale stáhne svoji žalobu.

červen 2008

Česko se domlouvá s Nomurou, že jí zaplatí za prohru v Londýně 3,65 miliardy korun.

září 2008

Švýcarská společnost SPB Consortium hodlá vymáhat po státu dvě pohledávky za celkem 120 miliard Kč, které jsou z dob pádu IPB. Soud ale jednu z pohledávek, na 40 mld., zamítá.

květen 2009

Ministr financí Kalousek oznamuje, že kauza IPB a Nomury končí. Stát odkoupí pohledávky od SPB Consortium za několik set milionů korun, které poskytne podle smlouvy z roku 2008 Nomura. Zveřejní také plné znění smlouvy o vyrovnání s Nomurou z roku 2008.