reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(2 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  11. 5. 2009  00:00  (aktualizováno: 11. 5. 2009  06:41)
MARTIN PECINA, MINISTR VNITRA

Martin Pecina: Policejní prezident mi bude muset vysvětlovat

reklama
Tagy

Rozhovor

Dnes přijde Martin Pecina poprvé do svého nového úřadu - jako šéf ministerstva vnitra. A rovnou přiznává, že mu ČSSD, která ho vybrala, dala jeden úkol: dbát na to, aby politici nemohli ovlivňovat policii. "Když se objeví pochyby, jestli je nějaká politická kauza zastavena, nebo ne, zavolám si policejního prezidenta. A řeknu mu, ať se na to podívá," říká Pecina v rozhovoru pro HN.


HN: Je to hlavní úkol? Už se totiž spekuluje o tom, co všechno máte na vnitru zamést pod podlahu...

Mám jeden úkol, který mi zadal pan Paroubek, a ten zní: Udělejte z policie apolitickou organizaci.


HN: Za pět měsíců? Déle ve vládě nebudete.

Aspoň se s tím dá začít. ČSSD si myslí, že policie je napadena jakýmsi virem, který produkuje politické kauzy, a jiní je zametají pryč. ODS říká, že to je naprostý nesmysl. Já to nevím. Ale mým úkolem je, aby se to nedělo.


HN: Jak tomu tedy zabráníte?

Když se na veřejnosti objeví pochyby, jestli je nějaká politická kauza - jako například případ pana poslance Wolfa - údajně zastavena, zavolám si policejního ředitele. A řeknu mu, ať se na to podívá. Buď mi řekne, že to nevázne u nás. Nebo že to urychlí.


HN: Jenže nakolik může ministr ovlivňovat práci policie?

Samozřejmě nemohu jít do živých kauz. Má představa je, že se policejního prezidenta zeptám, v jakém stadiu a proč kauza je. Přiznám se, že zatím nevím, do jaké hloubky s případy mohu být seznamován.

Budu se ptát, ne tlačit


HN: Jak daleko ale v tom "ptaní se" můžete zajít? Inteligentní policejní prezident si může domyslet, že máte na něčem zájem.

Dobře. Ale on je můj podřízený a já za jeho práci zodpovídám.


HN: Jinak: jaký je rozdíl mezi pouhým dotazem a nátlakem?

Popíšu to třeba na modelu z antimonpolního úřadu. Zavolá mi tam třeba podnikatel Babiš (šéf obřího holdingu Agrofert - pozn. HN) a řekne, že úřad jeho záležitost moc zdržuje. Já se s ním sejdu třeba v autoservisu, a on si mi postěžuje. Prověřím si to u mého náměstka na úřadě a zjistím, že naopak Babišova firma nepodala žádosti správně. Tak se sejdu s Babišem třeba na benzinové pumpě a řeknu mu, že chyba je na jeho straně.


HN: Narážíte na rok starou aféru, kdy televize uveřejnila vaše snímky z údajně tajného setkání s Babišem. Nicméně - lze srovnávat přístup šéfa antimonopolního úřadu k podřízeným a ministra vnitra k policejnímu prezidentovi?

Buď mi věci vysvětlí, nebo také nemusí být policejní prezident.


HN: Máme informaci, že chcete prověřit, jak se na vnitru za Ivana Langera prodával nepotřebný majetek státu za stamiliony. Je to tak?

Podívám se. Nezastávám pravicový názor, že by se mělo všechno zprivatizovat. To je rezignace na to, že jsme schopni věci řídit stejně dobře jako soukromý vlastník. To bychom ad absurdum mohli přijít s tím, že je lepší prodat budovy ministerstev a pronajímat si je.


HN: A má vůbec smysl prodávat nemovitosti ministerstva teď v krizi?

Nemá, a pokud se to děje, tak to pozastavím.

Už se nedalo vycouvat


HN: S odchodem z antimonopolního úřadu jste hodně váhal. Co převážilo, že jste jistotu vyměnil za několik měsíců na ministerstvu?

Napřed mi sdělili, že mě potřebují jako člověka, který je přiměřeně nestranný a má zkušenosti s řízením úřadu. Ale s tím, že se budu moci na úřad vrátit.


HN: To se týkalo i údajné nabídky na post premiéra?

To byla spíš taková legrace. Ale velmi vážně jsem pak o ministerstvu vnitra mluvil s panem premiérem Fischerem. Paroubek s Topolánkem se na mně shodli zřejmě kvůli mé nezávislosti a nestrannosti. Všichni vědí, že si do věcí nenechám mluvit. A jakmile se ukázalo, že se nebudu moci na antimonopolní úřad vrátit, už se dalo jen obtížně vycouvat.


HN: Ve vší úctě - co by se tak hrozného stalo, kdybyste nebyl ministrem vnitra?

Kdybych odmítl, už by to vypadalo, že jsem zklamal... Samozřejmě si nestěžuji, být ministrem není žádná oběť. Budu viditelnější než na brněnském úřadu a může mi to pomoci k jiné funkci ve státní službě.


HN: Kam zamíříte, až tahle vláda skončí?

Nevím. Teď se starám o to, abych poznal svůj nový resort. Pak se může stát cokoliv.


HN: Láká vás návrat do stranické politiky, k ČSSD?

Nikdy jsem se stranické politiky nezúčastnil. Byl jsem ve straně jen prostým členem.


HN: Nepomohla vám stranická příslušnost k ČSSD ani k postu náměstka ministra průmyslu, kde jste začínal kariéru?

Tam jsem přišel díky své práci a známostem s lidmi z těžkého průmyslu. Náměstkem bych se asi nestal, kdybych v ČSSD nebyl. Ale nebyl jsem nikdy stranickým funkcionářem.


HN: Neslíbil vám někdo, že byste na vnitru mohl pokračovat třeba i po řádných volbách, kdyby vyhrála ČSSD?

Ne. Spíš bych pak šel do státní správy.


HN: Do Bruselu? Nebo třeba na šéfa ČEZ?

Šéf ČEZ je prý docela dobrý post... Ale vážně, teď se věnuji vnitru, pak se uvidí.

Pomáhat ČEZ? A jak asi?


HN: Jste obviňován z nadržování ČSSD v jejím boji proti poplatkům ve zdravotnictví. Vždyť jste její hejtmany i vyzval k tomu, aby s vámi konzultovali způsoby, jak je v krajských zařízeních neplatit. Nemyslíte, že jde o obcházení zákona a nekalou soutěž?

Ale já souhlasím, že jde o nekalou soutěž. Ovšem dva soudy už to řeší. Proto už to nemůže řešit antimonopolní úřad.


HN: Radili jste s něčím podobným i předchozím hejtmanům za ODS?

Jistě. I ti s námi konzultovali, jak financovat krajské nemocnice. Ale žádný povyk kolem toho nebyl. A úloha úřadu dokonce je, aby kraje hájil například proti Bruselu, pokud by Česko za poplatky popotahoval.


HN: Takže jako stále ještě šéf antimonopolního úřadu uznáváte, že u poplatků jde o porušování hospodářské soutěže. Ale zároveň by váš úřad před Evropskou komisí hájil ty, kdo ji porušují?

Je to přesně tak. I proto se o problémech veřejné podpory rozhoduje v Bruselu, aby se národní úřady nedostaly do rozporu, zda hájit svoji vládu, nebo kraje.


HN: Ještě k vaší nestrannosti - jste označován za ochránce elektrárenského gigantu ČEZ. Naposled jste na jeho obranu vystoupil, když polostátní ČEZ zavedl "šrotovné" při koupi nových elektrospotřebičů jen pro dvě vybrané soukromé firmy. Proč?

ČEZ do toho investoval jen deset milionů korun a to s trhem nijak nemohlo zahýbat.


HN: Jde ale o princip, že si ani polostátní firma nesmí bez řádné soutěže vybírat klienty pro zakázky. V jiných případech antimonopolní úřad přece právě tohle hlídá.

Ale ČEZ soutěž udělal, a její podmínky akceptovaly jen dvě firmy. Zkrátka v tom není problém. A pokud jde o ministerstvo vnitra, neumím si ani tady představit, jak bych ČEZ mohl pomáhat.


Martin Pecina

Dosavadní ředitel Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jehož do funkce ministra vnitra ve Fischerově kabinetu nominovala ČSSD. Její šéf Jiří Paroubek mu dal za úkol, aby policii zbavil údajných politických vlivů. Pokud se objeví nejasnosti kolem vyšetřování politické kauzy, Pecina si pozve policejního prezidenta, aby to vysvětlil. Do svého úřadu si také přivede nového náměstka pro policii - Jiřího Komorouse, který 17 let řídil Národní protidrogovou centrálu a letos v únoru z funkce ředitele na vlastní žádost odešel. Komorous je známý několika kontroverzemi: působením v řádu Ordo Lumen Templi, který provázejí nařčení z extremismu. Kritice čelil i za svou předlistopadovou minulost posluchače důstojnické školy StB. Pecinovi nic z Komorousovy minulosti nevadí. "Pro mě je důležité, že má prověrku na stupeň tajné a čisté lustrační osvědčení," řekl serveru iDnes.cz Pecina.

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 2
Basis piska, Pecina skace (Tomas)
No, nejlepsi je ta pasaz, kde Basis piskne a Pecina (=prezident...
Typický rudý papaláš (ezakLiberec)
To byl rozhovor s typicky bolševickoparoubkovským papalášem. Brrr...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Julie Hrstková
Po šesti letech řešení největší poválečné finanční krize je svět opět v útlumu. Centrální banky varují před... »»»

 
reklama
reklama
reklama