Válka plynovodů, Rusko vrací úder -- takové byly titulky světových médií, informující o podepsání dohod mezi Ruskem a společnostmi ze čtyř jihoevropských států o výstavbě plynovodu South Stream po dnu Černého moře. Konkurenční plynovod Nabucco, podporovaný EU, si zase po víkendu může připsat příslib dodávek plynu z iráckého Kurdistánu.

V pátek podepsali představitelé Gazpromu pod dohledem Vladimira Putina a italského premiéra Silvia Berlusconiho dohody s bulharskou společností Bulgarian Energy Holding, řeckou DESFA a srbskou Srbijagas dohody o výstavbě plynovodu South Stream, které upřesňují trasu a podmínky výstavby.

Dohody nejsou zatím uzavřeny se Slovinskem a Rakouskem, podle ruských zdrojů se ale podpis smluv blíží. "Rusko odpovídá konkrétními kroky na politické deklarace, které byly přijaty na pražské konferenci EU o jižním energetickém koridoru," řekl spokojeně oficiální představitel Gazpromu Sergej Kuprijanov.

Nebylo to zadarmo, Gazprom musel v řadě otázek ustoupit. V Bulharsku například ruský gigant souhlasil s výstavbou nových plynovodů, byť původně hodlal využívat stávající infrastrukturu. Řecká společnost za podpis získala prodloužení stávajícího kontraktu o dodávkách plynu za výhodných podmínek. V Srbsku zase Gazprom převzal dluhy státní společnosti Srbijagas ve výši 370 milionů dolarů.

Další bod k dobru si Rusko započítalo v sobotu, kdy se na návštěvě v Soči domluvil Vladimir Putin s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem o rozšíření stávajícího plynovodu Blue Stream, kterým ruský plyn po dnu Černého moře teče do Turecka a v budoucnu dále do Izraele. "Okamžitě začneme jednání o konkrétních krocích ke stavbě druhé větve plynovodu," řekl novinářům Vladimir Putin. Současně se premiéři domluvili na prodloužení stávající smlouvy o prodeji ruského plynu do Turecka.

V soutěži mezi rusko-italským South Streamem a unií podporovaným Nabuccem ale nevyšel naprázdno ani posledně jmenovaný. Konsorcium dvou evropských a dvou blízkovýchodních společností oznámilo, že ze svých nalezišť na severu Iráku mohou dodat dostatek plynu pro start projektu Nabucco.

Rakouská ÖMV spolu s maďarskou MOL a dalšími dvěmi firmami ze Spojených arabských emirátů vytvořily konsorcium pro těžbu plynu v iráckém Kurdistánu. Tvrdí, že od roku 2014 by mohly dodávat do Turecka dvojnásobek kapacity Nabucca. Tím by padl hlavní problém evropského plynovodu, kterým je nedostatek plynu.