Rekordní propad vývozu uvrhl německou ekonomiku do nejhorší situace od roku 1970. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa klesl v prvních třech měsících tohoto roku mezičtvrtletně o 3,8 procenta. Potvrdil to včera Spolkový statistický úřad.

Ekonomika země, která je hlavním cílem českých vývozců, tak klesla již čtvrté čtvrtletí v řadě. Analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING Financial Markets uvedl, že údaje o vývoji německého HDP v prvním čtvrtletí jsou tak špatné, že se nyní ekonomická situace může už pouze zlepšovat. "Nejnovější ukazatele naznačují, že nejhorší máme za sebou a že volný pád německé ekonomiky končí," dodal.

Vývoz Německa se v prvním kvartálu letošního roku podle Spolkového statistického úřadu propadl o 9,7 procenta. Snížily se i firemní investice, které ve stejném období klesly o 7,9 procenta.

Pád německé ekonomiky naopak nejvíce brzdila spotřeba domácností. Ta se vrátila k mírnému růstu 0,5 procenta. Jak ale HN řekl šéfekonom banky ING Vojtěch Benda, otázkou zůstává, co se stane se soukromou spotřebou, až vyprchá efekt šrotovací prémie na nákup nových aut.

"Z nejhoršího poklesu by se německá ekonomika mohla dostat v nejbližších čtvrtletích. Na druhou stranu oživení v pravém smyslu není reálné do poloviny roku 2010 vzhledem k přetrvávajícímu pesimismu ohledně případného oživení poptávky v USA a Asii," myslí si Benda.

I přes špatné hospodářské výsledky se důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v květnu vyšplhala na téměř tříleté maximum, vyplývá z nedávné zprávy institutu ZEW. Zlepšení vykázala tento měsíc v Německu podle institutu Ifo rovněž podnikatelská nálada.

Spolková vláda koncem minulého měsíce předpověděla, že německá ekonomika zaznamená v celém letošním roce pokles přibližně o šest procent.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v pondělí oznámila, že HDP rozvinutých ekonomik zažil v prvním čtvrtletí "největší propad všech dob". Hospodářství všech 30 ekonomicky nejvyspělejších států světa kleslo mezikvartálně o 2,1 procenta.