Akciové trhy po celém světě rostou. Britská burza se v pátek dostala na svá letošní maxima, japonský akciový index Nikkei 225 je nejvýše za posledních sedm měsíců, akcie na Wall Streetu i v Evropě prožívají třetí růstový měsíc v řadě.

Přesto jeden trh překonal všechny ostatní: Ceny ruských akcií se od svých lednových minim zdvojnásobily.

Od prvního března vzrostl ruský akciový RTS index, kde jsou ceny akcií přepočítány na dolary, o 90 procent. Pro srovnání akcie v USA získaly 30 procent a cenné papíry na největším světovém rozvíjejícím se trhu - v Číně - posílily o 25 procent.Úchvatný výkon ruské burzy má na svědomí několik faktorů - počínaje zprávami o globálním ekonomickém zotavení, přes zvýšenou ochotu investorů riskovat až po rostoucí ceny ropy a dalších komodit.

Výhodné napojení na ropu

Právě zotavení trhu s ropou a růst jejích cen byl jedním z hlavních důvodů, proč se investoři do Ruska jen hrnou. Cena černého zlata se od začátku března dostala ze 40 dolarů za barel až nad 65 dolarů za barel. Ruské akcie navíc během finanční krize padaly hlouběji než cenné papíry na jiných rozvíjejících se trzích.

Firmy, které se obchodují na burze, jsou tak atrakcí pro západní i ruské investory nejen proto, že jsou silně napojeny na ropný a plynárenský sektor. Ale i proto, že se staly mnohem levnější než cenné papíry firem na jiných trzích podnikajících ve stejném oboru.

"Stoupající cena ropy, které pomohl rostoucí optimismus ohledně dalšího vývoje světové ekonomiky, extrémní pád ruské burzy v minulosti byly rozhodující faktory, které udělaly z Ruska rekordmana mezi trhy. Rusko je celé o ropě. Má obrovské ropné rezervy a víc než 70 procent všech akcií patří firmám, které mají co do činění s ropou nebo zemním plynem.

Ocenění akcií po předchozím propadu přitom bylo velmi nízké," zhodnotila situaci Shahin Valle, která sleduje rozvíjející se trhy ve francouzské bance BNP Paribas.

Růst cen akcií a potenciální zisk dokonce způsobil, že investoři zapomněli na nepředvídatelnou ruskou politiku.

Roztržky s Gruzií a Ukrajinou kolem plynu jako by pro hráče na burzách, kteří se snažili využít růstu, vůbec neexistovaly.

ftZ toho těžil i ruský rubl. Pomohly mu peníze, které ze zahraničí tekly nejen do akcií, ale i dluhopisů ruských firem. Investoři totiž hledali aktiva s vyšším výnosem, než který mohli najít na Západě. Rubl proti dolaru získal od začátku března šestnáct procent.

"Na všech rozvíjejících se trzích je znát, že investoři začali více vyhledávat riziko a akcie rostou. V Rusku je to ještě zvýšené tím, jak moc místní burza propadla," dodává Nigel Rendell z makléřské RBC Capital Markets.

Index RTS propadl mezi koncem roku 2007 a začátkem letošního března o 76,2 procenta. To byl zdaleka nejvyšší propad ze čtyř největších rozvíjejících se ekonomik světa - Brazílie, Číny, Indie a Ruska.

S tím propadl i poměr ceny akcie k budoucím ziskům na akcii. Ten se v březnu dostal na hodnotu 3,4, dlouhodobý průměr od roku 2004 je poměr sedm. Právě podle tohoto ukazatele analytici odhadují, jak jsou akcie levné ve srovnání s tím, jak bude firma vydělávat. Třeba v Číně byl i po propadu burz tento poměr 13, což dokazuje, jak se ruské akcie mohly zdát levné.

Nicméně, prudký rostoucí trend se může podle analytiků velmi rychle obrátit v propad.

To, co akciím pomohlo vzhůru, je totiž může rychle zase zničit. Ekonomové varují, že ruské akcie budou zřejmě daleko více náchylné k případnému výprodeji na světových akciových trzích. Za to může křehká ruská ekonomika, která je vysoce zadlužená a příliš závislá na ropě. Letos se přitom čeká, že poklesne o sedm procent.

Firmy jsou velmi zadlužené

Velkou neznámou je další vývoj cen ropy. Někteří analytici totiž tvrdí, že poptávka po ropě výrazně oslabí s tím, jak bude ekonomická recese pokračovat a americké rafinerie, které si udělaly zásoby, přestanou nakupovat.

Ruské firmy jsou navíc ve srovnání se situací v jiných ekonomikách obrovsky zadlužené. Podle Rendella budou potřebovat letos ruské banky a další společnosti refinancovat dluhopisy a půjčky za 90 miliard dolarů.

To může být v současné době těžké, protože úvěrový trh je "otevřen" jen pro největší a nejsilnější instituce. Podle analytiků mnoho ruských bank a firem kvůli neschopnosti splatit nebo refinancovat dluh zbankrotuje.

"Co jde rychle nahoru, může potom ještě rychleji padat. Ohledně Ruska zůstáváme velmi obezřetní. Je to nejslabší z hlavních rozvíjejících se trhů a burza tak může utrpět hluboký propad," říká Rendell.

ZATÍM SE VYHŘÍVÁ NA SLUNCI Ruská burza letos zažívá své hvězdné chvíle, ale mnozí odborníci upozorňují na její enormně nestabilní pozici. FOTO: BLOOMBERG