reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(2 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  3. 6. 2009  00:00  (aktualizováno: 3. 6. 2009  09:31)
Reality

Zámky a hrady: právě je na prodej 300 historických objektů

Zchátralý zámek je levnější než nový dům. Genius loci ale hatí špatná dostupnost.
reklama
Tagy

Exkluzivní luxusní bydlení dnes není problémem. Kdo hledá něco mimořádného, může si pořídit například šestipokojový byt v pražské Hostivaři za 13,6 milionu korun. Nebo lze za 11 milionů koupit zámek Štědrá u Karlových Varů, který je sice v dezolátním stavu, ale má 41 pokojů.

Zámek Štědrá je jedním ze zhruba tří set historických objektů, které jsou v současnosti v Česku na prodej. Jde o tvrze, mlýny, zájezdní hostince, zámečky i zámky, většinou zdevastované. Jejich ceny se pohybují od několika milionů za ruiny až po částky převyšující sto milionů za rekonstruované objekty. V současnosti ale zámky příliš na odbyt nejdou.

V Česku jsou zámky zničené

"Zájem o netradiční nemovitosti ochladl, lidé šetří," říká Milan Matějka, majitel realitní kanceláře Intertour, která se na zámecké reality specializuje. Aktuálně nabízí deset zámků včetně obranného hradu Chateau de Saint Julie ve Francii. Hrad s patnácti místnostmi, se dvěma věžemi a hladomornou stojí milion eur, tedy asi 27 milionů korun.

"Ceny závisí na tom, jak mnoho je nemovitost devastovaná. V Česku můžete zámeček koupit i za milion korun. Do rekonstrukce ale dáte deset anebo i sto milionů,« dodal Matějka.

Přestože prodej zámeckých nemovitostí ochladl, není nulový. »Nedávno jsme dokončili prodej zámečku Veliká Ves u Chomutova. Koupili ho Američané, paní byla českého původu,« řekl Ondřej Sihelský, majitel plzeňské realitní kanceláře Nemovitosti.eu.

Za zámeček s užitnou plochou více než sedm tisíc čtverečních metrů, s pěti hospodářskými budovami a šesti hektary pozemků Američané zaplatili milion dolarů, to je asi 19 milionů korun. Objekt byl relativně opravený, patřil soukromníkovi. I tak budou muset noví majitelé v opravách pokračovat, podle Sihelského je to bude stát asi sedm milionů korun.

"Za socialismu stát udržoval pouze velké historické objekty, ty menší chátraly. Jakž takž zachovalé jsou ještě ty, kde byly třeba kasárna nebo výchovné či sociální ústavy. Řadu historických stavení, zvláště v malých obcích, ale využívali zemědělci jako sklady, bez jakékoli údržby," řekl Sihelský.

Obecně je o tvrze, hrady a zámky zájem sporadický. »Pokud kupujete nebo prodáváte historickou nemovitost, nestačí vyvěsit inzerát. Musíte nabídky i zájemce aktivně vyhledávat. Jedna taková transakce trvá i rok, « vysvětlil šéf plzeňské realitní kanceláře.

"Sdílený" hrad je levnější

Chcete-li žít na zámku, nemusíte mít miliony. V inzerátu na internetu nabízí Maxmilian Walenta "sdílení" zámku. "Zámek by měl sloužit všem zúčastněným dle toho, kolik si koupí prostor. Cena je asi pět tisíc korun za čtvereční metr," uvádí Walenta.

Podle ředitele realitní kanceláře AAAbyty.cz Aleše Budína se ale nyní začínají probouzet i silní investoři, kteří v minulých měsících vyčkávali. Zajímají je exkluzivní objekty, jako jsou hotely, lázně, tvrze i zámky. "Oproti minulosti vybírají svou investici pečlivěji a mnohonásobně větší důraz kladou na optimální návratnost investice," řekl Budín.

Příkladem vhodné investice je podle Budína zámek v Opařanech u Tábora z roku 1840, který se opravený prodává za 75 milionů korun.

V Evropě je adekvátní doba návratnosti podobných investic sedm let, v Česku to bylo pět až šest let. Nyní, kvůli krizi, se doba návratnosti prodlužuje.

Proč (ne)být pánem zámku

Z čistě praktických důvodů je koupě zámečku nevýhodná. Moderní byt můžete ihned užívat a většinou stojí v místech, odkud se snadno dostanete na nákupy i do zaměstnání.

Výhodou tvrzí a zámečků je ale genius loci - tohle místo má svou historii, svou stopu zde zanechaly desítky generací a vy to můžete rozvíjet. To je první, a ovšem i poslední výhoda historického objektu.

Tvrze a zámečky jsou většinou posazené ve špatně dostupných lokalitách. Navíc jsou ve značně zchátralém stavu, nového majitele čeká mnohamilionová investice, která by měla učinit historický objekt obyvatelným.

A poté se vynoří náklady na provoz. Svítit ve dvou pokojích nebo ve čtyřiceti je rozdíl, proto rekonstruované zámky nejsou privátní záležitostí, ale fungují hlavně jako hotely.

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 2
genius loci ? (Martin)
To mi prosím vysvětlete, jak může genia loci ( ducha místa ) kazit...
Není Kárlštejn jako Karlštejn (Kaufmann)
Vydávat lovecký zámeček Karštejn (1770)v kopci nad Svratkou na...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Houska Ondrej nazory
Argumenty proti dohodě o volném obchodu EU s USA jsou demagogické. Smlouva se vyjednává transparentně a... »»»

 
reklama
reklama
reklama