Podle zprávy o stavu německé jednoty, kterou představil ministr výstavby Wolfgang Tiefensee, svítá bývalé NDR na lepší časy. Hluboká krize dolehla na západ Německa mnohem tíživěji. Regionům v bývalé NDR se naopak daří vzdorovat dopadům recese.

"Východ země nebyl zasažen zdaleka tak tvrdě, jako západ," uvedl sociálnědemokratický ministr Tiefensee.

Zásluhu na tom přičítá především malým a středním podnikům, které dokázaly na změněnou situaci pružně zareagovat. Východoněmecké hospodářství navíc není natolik závislé na exportu, zasaženém poklesem světové poptávky.

Nadějné náznaky

Bývalá NDR ještě stále zaostává za zbytkem Německa. Úroveň hrubého domácího produktu na hlavu tam dosahuje 71 procent západoněmecké úrovně.

Ještě v roce 2000 to ale bylo jen 67 procent. Rozdíl se nyní rychle vymazává.

Nezaměstnanost vzrostla na západě ze 6,4 procenta na 6,9 procenta. Na východě je sice dvojnásobná, ale zůstává stále na stejné úrovni. Poměrný počet nově zakládaných podniků se v obou částech Německa dokonce vyrovnal.

Důvěra v německou ekonomiku je nejvýše od roku 2006 - čtěte ZDE

Překvapení pro Německo: Magna chce v Opelu zrušit přes 11 000 míst - čtěte ZDE 

Nadějné známky tu byly už delší čas. "Dynamickým městům, jako jsou Lipsko či Drážďany, se dařilo," říká architekt Philipp Oswalt. Postupim u Berlína má jedny z nejdražších nájmů v celém Německu. Investoři si pochvalovali moderní dálnice stavěné za spolkové peníze. Přicházeli ale spíš menší hráči. Velké firmy byly opatrné. Dobrou adresou zůstával Hamburk či Mnichov.

Z toho teď východ profituje, netrápí jej tolik potíže velkých automobilek či strojírenských podniků.

Jak překlenout rozdělení

Zpráva vyznívá optimisticky, nálada východoněmeckých obyvatel s tím ale ještě nekoresponduje.

Podle průzkumu institutu Forsa pro deník Berliner Zeitung si myslely jen necelé dvě pětiny lidí, že sjednocení země jim přineslo užitek. Naopak: každý čtvrtý východní Němec soudí, že se mu vede hůř než před 20 lety.

"Euforie, kterou cítili lidé na východě Německa po pádu zdi, rychle vyprchala," řekl ředitel institutu Manfred Güllner.

Poslední čísla, která dávají naději východoněmeckým firmám, by mohla vlít lidem z bývalé NDR větší sebedůvěru.

Mnozí sociologové dokonce naznačují, že hranici chudoby ve směru východ-západ by zakrátko mohlo vystřídat rozdělení jih-sever. Nejzadluženějšími spolkovými zeměmi jsou Meklenbursko-Pomořansko a Berlín na východě Německa, ale i Šlesvicko-Holštýnsko a Brémy na západě. Všechny leží na severu.

Bohaté spolkové země, jako je Bavorsko, leží spíše na jihu země.

Ekonomika

Bývalá NDR by se měla přiblížit západu Německa do roku 2019 

Přerozdělování

Ekonomika nových spolkových zemí by se měla srovnat se západem do roku 2019, kdy vyprší druhý pakt solidarity. Za poslední tři roky z něj plynulo na východ Německa 45 miliard eur. Za celé období 2005 až 2019 by mělo na východ země přijít 156 miliard eur.

Pružný východ

Na východě Německa působí převážně menší firmy, které se zdařile vyrovnaly s krizí. Nejsou zdaleka tolik závislé na exportu, který poslední měsíce klesá.

Rozdíly trvají

Východoněmecká ekonomika je přes nadějné náznaky na 71 procentech západoněmecké úrovně. Propast se ale vytrvale zmenšuje. Ještě v roce 2000 to bylo 67 procent.