Základní informace

Oficiální název: Mongolská republika

Rozloha: 1 566 500 km2

Vodní plocha: 310 km2

Délka hranic: 8 114 km

Nejvyšší hora: Munch Chairchan 4 362 m

Hlavní město: Ulánbátar (1,067 mil. obyv., http://ulaanbaatar.net)

Další města:

Erdenet (87 tis. obyv.)

Darkhan (75 tis. obyv.)

Choibalsan (38 tis. obyv.)

Ölgii (29 tis. obyv.)

Celkový počet obyvatel: 2,832 mil.

Počet obyv. na km2: 1,7

Urbanizace: 55,97 %

Průměrný věk: 24,6 roku

Prům. délka života

muži 62,64 roku ženy 67,25 roku

Úřední jazyk: mongolština, rozšířeny jsou různé dialekty

Další nejpoužívanější jazyky: ruština, angličtina, přes 25 tisíc absolventů českých škol a kurzů a pracovníků mluví či rozumí česky

Národnostní složení:

mongolská etnika - 87,7 % chalchové (Khalkh - angl.), 2,7 % durvúdové (Durvud - angl.), 1,9 % bajadi (Bayad - angl.), 1,7 % burjati (Buryat - angl.), dále angl. Dariganga, Darkhad, Khoton, Myangad, Uuld, Torguud, Tsaatan, Uriankhai, Uzemchin, Zakhchin.

nemongolská etnika - Kazaši (Kazakh - angl.)

Náboženství: Mongolská společnost je poměrně tolerantní k náboženským vyznáním. Zákon z roku 1993 privileguje buddhismus, islám a šamanismus, z nichž dominantní je buddhismus, který tvoří 94 % (vadžrájána s elementy šamanismu), 6 % obyvatel vyznává islám, především kazašská menšina na západě země.

Administrativní členění:

21 provincií (ajmaků) a hlavní město Ulánbátar (Ulaanbaatar - angl.). Kraje se dělí na okresy (sum), kterých je 329, okresy na obce (bag) - 1 600, města na městské obvody (dúreg), městské obvody na čtvrtě (choró).

Počet lékařů: 7 550

Počet vězňů: 6 600

Podíl analfabetů: 2,10 %

Počet pevných tel. linek: 152 tis.

Počet mobil. tel.: 316 tis.

Počet rozhl. přijímačů: 387 tis.

Počet televizí: 248 tis.

Počet PC: 279 tis.

Počet uživ. internetu: 120 tis.

Délka želez. tratí: 1 810 km

Délka zpevn. silnic: 9 086 km

Počet osob. aut: 116 tis.

Počet vojáků: 9 tis.

Užitečné zdroje

www.mzv.cz - Ministerstvo zahraničních věcí ČR nabízí informace o podmínkách cestování do Mongolska, užitečné informace pro cestu a pobyt v této zemi lze najít na adrese zastupitelského úřadu ČR v Ulánbátaru www.mzv.cz/ulaanbaatar

www.businessinfo.cz - užitečná adresa oficiálního portálu pro export a podnikání, kde získáte i aktuální teritoriální informaci o Mongolsku.

www.wikipedia.org - přehledný a bohatý informační zdroj, bez něhož se dnes neobejde nikdo, kdo chce získat přehled o jednotlivých zemích světa. Informace o Mongolsku v angličtině najdete na http://en.wikipedia.org/wiki/Mongolia. V českém jazyce můžete kliknout na www.wikipedia.cz, informace z Mongolska nabízí http://cs.wikipedia.org/wiki/Mongolsko.

www.nox.cz/travel/travel-mongolsko02-obecne01.htm - jedinečný rozcestník informací o Monglosku včetně reportáží, převážně v češtině

www.bbc.co.uk - adresa BBC, kde si na vyhledávači vypíšete Mongolia a nejdete Country profil Mongolia.

www.mongolianculture.com/Mongolia-Information.htm - rozcestník velkého množství webových adres o Mongolsku

www.spiegel.de - užitečné médium pro ty, kteří hovoří německy, v rubrice lexikon najdete základní informace o Mongolsku

www.lonelyplanet.com/mongolia - několik užitečných cestovatelských odkazů

http://dovolena.zajezdy.cz/mongolsko - základní informace o cestování v Mongolsku

www.mongoliatourism.gov.mn/ - oficiální adresa sekce turismu na odpovědném ministerstvu, cestovatelské tipy a další informace

www.mongoliatourism.gov.mn - mongolská turistická asociace s cestovatelskými informacemi

www.nox.cz/travel/travel-mongolsko02-obecne01.htm - souhrn řady odkazů na webové adresy o Mongolsku

www.welcome2mongolia.com - přehled hotelů v Ulánbátaru, ceny, turistické informace

www.mol.mn - rozcestník turistických a byznysových webových adres www.nationsonline.org/oneworld/mongolia.htm - rozsáhlý přehled webových adres od turistických a byznysových až po kulturu a historii

www.mongolia-web.com/ - aktuální informace o Mongolsku, nabízí i široké spektrum turistických a byznysových a webových adres, vyhledávače

www.discovermongolia.mn/ - turistické informace, přehledy hotelů

www.travelmongolia.com/ - tři desítky odkazů na základní a turistické informace o Mongolsku

www.virtualtourist.com/travel/Asia/Mongolia/TravelGuide-Mongolia.html - zajímavé postřehy cestovatelů o Mongolsku

http://away.com/index.html - vyhledávač turistických informací jednotlivých zemí

www.tripadvisor.com/Search?q=MOngolia - přehledy hotelů a restaurací v Mongolsku

www.mongoliahotels.com/ - informace o hotelích v Ulánbátaru

www.mongolei.net/index.htm, www.monrise.com - rozcestníky s množstvím užitečných turistických webových adres, německy

www.reiselinks.de/mongolei-reisen.html - rozcestník webových adres, německy

http://ubdnes.nolimit.cz/ - internetový portál o životě Čechů v Mongolsku, reportáže, postřehy

www.mongoliatourism.gov.mn/tour_operators.htm - seznam cestovních kanceláří

www.mongolianculture.com/ - adresa s množstvím informací o mongolském kultuře, tradicích a svátcích

www.mongolianculture.com/Link.html - odkazy na výzkumné instituce ve světě, které se zabývají Mongolskem

Média

http://en.wikipedia.org/wiki/Media_of_Mongolia - přehled mongolských médií

http://danielroy.tripod.com/cgi-bin/alternate/mongolia/links.html - přehled mongolských médií a další užitečné adresy

www.einnews.com/mongolia - world news report

Tiskové agentury

www.montsame.mn - Montsame

www.mogolnews.mn - Mongol news

Deníky

www.odriinsonin.com - Udrijn sonin

www.mongolmedia.com - Unen

www.zuuniimedee.mn - Dzúny medé

www.mogolnews.mn - Unúdr

www.zaluus.mn - Dzalús

www.tsahimurtuu.mn - internetové noviny Cachimurtú

Vstup do země

Požadovaným dokladem při cestě občana ČR do Mongolska je platný cestovní pas. Podle MZV ČR platnost pasu musí přesahovat dobu platnosti požadovaného víza o minimálně 12 měsíců. Některé jiné země EU uvádějí, že stačí pas s platností 6 měsíců. Držitelé cestovních pasů ČR si podle MZV ČR musí před cestou do Mongolska zajistit platné mongolské vízum, které vydává pro občany ČR jakýkoli mongolský zastupitelský úřad ve světě.

Adresa Velvyslanectví Mongolska v ČR - Na Marně 5, Praha 6,

tel.: 224 311 198, 224 311 199,

fax: 224314827, e-mail: monemb@bohem-net.cz. Konzulární hodiny: pondělí až pátek od 8,30 do 17,00 hod. Některé země EU uvádějí, že vízum lze bezproblémově získat i na letišti v Ulánbátáru. Celní předpisy vyžadují registraci dovážených předmětů osobní spotřeby i při průvozu. Není nutné prokazovat zajištění finančních prostředků pro pobyt a neexistuje povinná směna valut.

Kdy přijet

Nejvhodnější doba pro návštěvu Mongolska je od května do září. Mongolsko má řídce osídlenou step, hory a pouště. Z toho důvodu se zde silně projevuje kontinentální klima a teploty se extrémně mění v průběhu roku. V zimě se teploty dostávají až na -25 C°, v létě dosahují +20 C°.

Říká se, že v Mongolsku můžete zažít čtyři roční období v jediném dni. Je to pravdivé zejména na jaře, kdy je proměnlivé počasí. V Mongolsku panuje extrémně kontinentální podnebí. Více než 260 dnů svítí slunce, Mongolsko je nazýváno Land of Blue Sky.

Turistická sezóna začíná v polovině května, vidět jsou ještě zasněžené hory na severu. V červnu je obvykle příjemné, suché počasí v centrálních a jižních regionech. V horách a na severu může však být chladno. Červenec je vrcholem turistické sezóny, kdy probíhá Naadam Festival, který se oslavuje v den vítězství národní revoluce 11. července 1921. Oslavy trvají dva dny. V Ulánbátaru jsou pak viditelně více obsazeny hotely. Červen je však vhodná doba pro setkávání s partnery. V Gobi dosahují však teploty +40°C.

V srpnu často prší v severních a centrální části země. Stepi se zazelenají, ale cesty mohou být těžce průjezdné a objevují se moskyti. Cestování po stepi je ale úchvatné.

Podobně příznivé je i září. Chladnější počasí nabízí možnost cestování v Gobi, zejména v severních oblastech představují lesy barevnou scenérii. V říjnu je již chladno, přesto je ještě vhodná doba na cestování, zejména v Gobi. Studená sezóna trvá od listopadu do února. Mongolští nomádové považují za nejhorší měsíce březen a duben. Hospodářská zvířata jsou po dlouhé zimě vyhublá a často prší.

Ulánbátar je pravděpodobně nejstudenější hlavní město na světě. Teploty klesají v říjnu pod nulu, v lednu a v únoru se ocitají pod -30°C a mrzne až do dubna. Od června do září je příjemné počasí, to ale může přinést ochlazení. Většina dešťových srážek připadá právě na toto období. Předpověď počasí najdete na: www.ldeo.columbia.edu/trl/Mongolia/ a také na další adrese: www.wunderground.com/global/stations/44292.html.

Doprava do země

Z ČR do Mongolska přicházejí v úvahu dva způsoby dopravy. Pokud cestujete letadlem, je možné využít několik spojení. Cesta letadlem z Prahy přes Moskvu trvá přibližně 8 hodin čistého času. Na trase Moskva - Ulánbátar lze použít služeb leteckých společností Aeroflot a MIAT. Z Prahy lze letět do Ulánbátaru přes Berlín nebo Vídeň, odkud je přímé spojení. Dražší a delší alternativou je let přes Peking. Největším mezinárodním letištěm je v Ulánbátaru Chinggis Khaan airport. Nejintenzivněji je využíváno v červnu a v srpnu.

Druhou možností je cesta vlakem přes Moskvu a Irkutsk. Proti leteckému spojení je to levnější varianta, ale dosti zdlouhavá (minimálně 6 dní) a vyžaduje vyřízení běloruských a ruských víz.

Doprava v zemi

Železnice spojuje pouze Ulánbátar s Ruskem (Zabajkalská oblast) a Čínou (oblast Vnitřní Mongolsko). Krátká odbočka transsibiřské magistrály vede do východomongolského města Čojbalsan.

Specifikem silniční dopravy je skutečnost, že spojnic s asfaltovým povrchem je v zemi minimum. Kromě silnic v okolí hlavního města naprostá většina cest nemá pevný povrch a je sjízdná jen pro terénní vozidla. Průměrná rychlost zřídka překračuje 40 km/hod. Kvůli obtížné orientaci a případné pomoci v nouzi se mimo hlavní město doporučuje cestovat s mongolským průvodcem. Auto s průvodcem je možné najmout prostřednictvím cestovních kanceláří, většina CK není ochotna zapůjčit auto bez průvodce.

V případě cestování bez průvodce se doporučuje použít minimálně dva automobily a mít s sebou GPS a satelitní telefon. V Mongolsku se potkáte jak s moderními terénními vozy věhlasných značek, tak s ruskými vojenskými sanitkami UAZ a terénními vozy. Při jízdě po mongolských cestách dochází však často k poruchám aut, na opravu se musí dlouho čekat. Vzhledem k absenci servisů se doporučuje stará dobrá vojenská sanitka, kterou místní umí opravit uprostřed nedozírné stepi.

Co se týká autobusové dopravy, místní autobusy bývají často přeplněné a jejich jízdní řády nespolehlivé. Ulánbátar je spojen s hlavními správními středisky sítí autobusových linek, většinou se jedná o malé vojenské sanitky UAZ.

V Ulánbátaru se nejpohodlněji cestuje taxíkem. Získat odvoz je bezproblémové, stačí zvednou palec nebo jen stát na okraji vozovky. Každé třetí auto je příležitostné taxi. Cena za km je zhruba 350-400 MNT. S taxikářem je občas možné se domluvit rusky nebo anglicky. Pro pobyt v Ulánbátaru se ale doporučuje pronajmout si auto.

Je třeba si uvědomit, že ve městě nejsou téměř žádné názvy ulic a pokud mají oficiální název, nejsou místními používány. To přirozeně vede v tomto milionovém městě k orientačním problémům. I proto je užitečnější najmout si vlastního řidiče. Po centru města lze však chodit pěšky.

Z Ulánbátaru létají spoje do správních středisek jednotlivých krajů - aimaků. Doporučuje se objednat si letenku 1 až 2 týdny předem.

Na domácích linkách létají nyní tři místní letecké společnosti. Jde o mongolské aerolinie MIAT, AERO MONGOLIA a BLUE SKY. Cestovatelé doporučují využít pokud možno AERO MONGOLIA s modernějšími stroji než MIAT, kde jsou v provozu letadla nezřídka těsně před uplynutím doby životnosti.

Mongolsko je zemí koní a lze si je pronajmout, a to řádově od sto či několika málo set korun na den v závislosti na místě a majiteli koně.

Kvalitní turistické mapy v měřítku 1:100 000, příp. 1:200 000, pokrývají jen okolí hlavního města, národní park Tereldž s pohořím Baga Chentij a okolí jezera Chövsgöl. Přehledné mapy v měřítku 1:1 000 000 a menším lze zakoupit na hlavní poště v Ulánbátaru a v hlavním obchodním domě Ich delgúr. Optimálním místem pro nákup map je prodejna firmy Cartography Co. na adrese Ich Tojrú 15, Ulánbátar.

Je třeba dát pozor na možnost záměny cíle, neboť v Mongolsku je řada míst stejného názvu. Ne vždy je také jasné, zda se jedná o název obce, hory či řeky. Mongolové při cestování na nějaké místo nepoužívají obvykle jeho oficiální název, který je uveden na mapě, nýbrž název okresu.

Peníze

Místní měna je mongolský tugrik /MNT/. Bankovky jsou v hodnotě 10 000, 5 000, 1 000, 500, 100, 50, 20, 10, 5 a 1 MNT, mince jsou v hodnotě 200, 100, 50 a 20 MNT. Směna valut se doporučuje uskutečnit v hlavním městě. Kreditní karty jsou akceptovány pouze v Ulánbátaru, některé kreditní karty (VISA, Master Card, American Express) je možné použít v tamních hotelech a obchodech. Americké dolary jsou nejběžnější měna pro výměnu. Banky a směnárny v Ulánbátaru jsou poměrně efektivní. Také banky v provinciích fungují dobře. Přesto je lépe opouštět metropoli s dostatkem cash. Při placení v hotelích, cestovních kancelářích a někdy i v leteckých společnostech se používají buď USD, nebo tugrik. Euro je až další v pořadí. Nedoporučuje se směnit valuty mimo oficiální směnárny či banky, počítejte s 3 - 4 % poplatkem při použití kreditní karty.

V Ulánbátaru, Darkhamu a Erdentu je množství bankomatů, které byly instalovány díky projektu The Trade and Development Bank.

Bankomaty přijímají Visa and MasterCard. Filiálky Golomt Bank pracují 24 hodin denně a nemají bankomaty.

Ubytování

V Mongolsku není zaveden systém hodnocení kvality ubytování podle hvězdiček, cenově a kvalitou je velmi rozdílné. V Ulánbátaru se cena noclehu v hotelu na osobu pohybuje kolem 70-100 USD.

Je zde i řada luxusních ubytovacích kapacit. Za nejlepší je označován hotel Čingischán, který splňuje veškeré internacionální standardy a nocleh na osobu zde přijde na 150 USD a více. Cenově obdobné jsou hotely Ulaanbaatar a Bayangol hotel, které však pocházejí z dřívějších dob. Výhodou je, že leží výhodně v centru města.

V menších hotelích různé kvality se ceny pohybují od 40 do 90 USD za lůžko a noc. Obecně jsou tyto hotely na slušné úrovni.

Mimo Ulánbátar je ubytování podstatně levnější, v krajských nebo okresních městech jsou hotely, které lze spíše považovat za hostely. Ceny se pohybují od 10 do 30 USD. Elektrické zásuvky lze použít, napětí je 220 V, 50 Hz.

Mezi turisty jsou oblíbené jurtové tábory a turistické základny zřizované různými cestovními kancelářemi. Pro táboření ve volné krajině (mimo území národních parků, přírodních rezervací a pohraničních pásem) není třeba žádných povolení. Podle mongolské ústavy nesmějí být pastviny privatizovány.

www.khurkhreetour.com/ - Khurkhree - jurtová základna na okraji Ulánbátaru

Independent Traveller/Backpacker Service - levné jednoduché ubytování v Ulánbátaru pro cestovatele s vlastním vybavením (spací pytel) - tel. 99828086, 99198204 nebo 320267 e-mail sergetour@yahoo.com (je možné se dorozumět česky)

Hotely v Ulánbátaru

Ulaanbaatar hotel - www.welcome.to/ubhotel

Telephone: 976-11-320237, 320 620. Fax: 976-11- 324485

Bayangol hotel - www.mol.mn/bayangol

Telephone: 976-11-328869. Fax: 976-11-326 794

Chinggis hotel - www.chinggis-hotel.com

Telephone: 976-11-313380. Fax: 976-11-312 788

Tuushin hotel - www.ulaanbaatar.net/tuushinhotel

Telephone: 976-11-323162. Fax: 976-11-325903

Continental hotel - www.ulaanbaatar.net/continentalhotel

Telephone: 976-11-323829. Fax: 976-11-329630

Edelweiss hotel - www.edelweiss.mn

Telephone: 976-11-312186. Fax: 976-11-325252

Flower hotel - www.mol.mn/flowerhotel

Telephone: 976-11- 458330. Fax: 976-11-455652

Palace hotel - www.palace.mn

Telephone: 976-11-343565. Fax: 976-11-343001

Jiguur Grand

Telephone: 976-11-322939. Fax: 976-11-322805

Undruul hotel - www.discover.mn

Telephone: 976-11-455108. Fax: 976-11-455016

www.mongolia-properties.com - apartmenty

www.travels-mongolia.com - Guest Houses

Ceny

Pokud využijete cestovní kanceláře s plným servisem, může vás pobyt v Mongolsku vyjít na 100 USD denně. Nezávislí cestovatelé si mohou vyhledat stejné ubytování za 80 USD denně. Cena půjčovného za jeep nebo minivan může vyjít ve skupině na osobu 25 až 40 USD denně. V Mongolsku je složité si půjčit auto bez řidiče, cena dosahuje 1 USD za kilometr. Při používání veřejné dopravy zaplatíte 10 až 15 USD denně.

Restaurace

V Ulánbátaru je možné se stravovat přímo ve městě v některé z mnoha restaurací (čínské, korejské, japonské, anglické, italské, indické, mexické, ruské, německé aj.) Orientační cena oběda či večeře v restauraci je 4 000-10 000 MNT (bez nápojů). Nápoje jsou poměrně drahé (např. velké pivo stojí přes 2 000 MNT). Cena stravování se tedy pohybuje od 10 USD na den a výše.

Spropitné nedoporučují dávat samotní Mongolové. Obvykle se platí jen drobná částka 2% až 5 % účtu.

Otevírací doba

Banky - pondělí až pátek, 9.30 až 15.00/16.00 hod.

Kanceláře - pondělí až pátek, 9.00 až 18.00 hod., zpravidla hodinová pauza na oběd

Úřady - pondělí až pátek, 9.00 až 18.00 hod., hodinová pauza na oběd od 13.00 hod.

Obchody - pondělí až sobota, zpravidla 9.00 až18.00 hod., sobota 9.00 až 15.00 hod., některé obchody jsou otevřeny denně 24 hodin denně.

Pošta - pondělí až pátek, 9.00 až 18.00 hod., sobota 9.00 až 15.00 hodin.

Internet, telefon

Pošta se z Mongolska do Evropy dostane zhruba za 2 týdny. V metropoli můžete využít i expresní pošty. Internet je k dispozici v některých hotelích v Ulánbátaru, jsou zde i internetové kavárny a PC je možné využít i v telefonní centrále na Suhkbaatar Square. Pokrytí mongolského území signálem mobilních telefonů je nízké, omezuje se na města Ulánbátar, Darchan, Erdenet, Süchbátar, Dzamyn Úd, Charchorin a všechna centra provincií. Mobilní telefony zapojené do sítí operátorů v ČR nelze v Mongolsku použít k hovorům, zasílání SMS je možné.

Turistické atrakce

Nejpopulárnější místa pro rybolov jsou v okolí města Baganúr na řece Cherulen, v okolí Darchanu na řece Orchon a Jeró, v okolí města Erdenet na řece Selenge a Orchon, v okolí Čojbalsanu na řece Cherulen. Na území jednotlivých krajů určují místa a poplatky pro rybolov nebo lov místní úřady. Rybářská sezóna je oficiálně povolena do 15. září. Kromě tradičních druhů turistiky se rozvíjí cykloturistika, rekreace spojená s využitím místního terénu vhodného pro rogala, deltaplány, jízdu na koni, velbloudu, jakovi, léčba kumysem /TBC/. Oblíbená je návštěva rodiště Čingischána, návštěva šamanských jeskyní, původních chovatelů sobů - Cátanů, návštěva rezervace koně Przewalského, prohlídka pozůstatků historických buddhistických klášterů.

Nákupy

V Mongolsku, zejména v Ulánbátaru, je mnoho obchodů s různým zbožím, většinou dovezeným z Číny, Ruska, Polska, Německa, Maďarska, Koreje, Japonska. Největší obchodní dům Ich delgúr se nachází v centru Ulánbátaru na hlavní ulici Enchtajvny gudamž. Mezi nejživější ulice s obchody patří kromě toho prodejny na nových sídlištích, na ulici Urtcagán, Seul gudamž. Největší potravinovou tržnicí je MERKURIJ ze západní strany budovy cirkusu. Blízko ní je supermarket TUUSHIG. Mimo hlavní město může být výběr zboží omezený a podmínky prodeje často nehygienické.

Důležitá tel. čísla

Požární služba: 101

Policejní správa - 102

Pohotovostní služba - 103

Informace o místních telefonních číslech - 109

Informace o meziměstských telefonních číslech - 117

Dopravní policie: 321008

Oficiální svátky

1. leden - Nový rok,

3 dny v únoru - tradiční Nový rok /lunární/

11.-13. červenec - svátek Nádam

25. říjen - Den ústavy

26. listopad - Den republiky

Pokud některý ze svátků připadne na víkendový den, je následující pracovní den volný.

Rady turistům

- Časový posun je +7 hod., ovšem v západní části je to +6 hod. a ve východní +8 hod.

- Pokud chcete přivézt dárek z Mongolska, neopomeňte koupit výrobek z kašmíru, který je považován za nejlepší na světě. Doporučují se značky Goyo a Gobi. Výrobky jsou malovány ručně místními umělci. Opomenout by se neměla mongolská vodka značky Čingischán, která je velmi jemná a jako dárek nepřehlédnutelná. Navštívit je možné i tržnice v Ulánbátaru s nepřebernou nabídkou zboží.

- Většinu území Mongolska tvoří pastviny. Z hygienických důvodů se doporučuje opatrnost při odběru vody.

- Problém pro řidiče i chodce představuje silniční doprava, především v Ulánbátaru. Místní řidiči zpravidla ignorují dopravní předpisy a jezdí nepřiměřenou rychlostí.

- Rizikovým faktorem jsou extrémní klimatické podmínky země, prudké změny počasí (i v letních měsících) a obecně podcenění přírodních živlů. Pro turistické cesty do Mongolska je důležité kvalitní vybavení a ošacení.

- Mongolsko je považováno za velmi bezpečné i pro cestování a turismus. Násilná trestná činnost se nevyskytuje často. Drobná pouliční kriminalita je však zejména v Ulánbátaru častá. Riziko hrozí na přeplněných místech.

- Jisté riziko představují nákupy od neznámých soukromých osob. Jde často o věci padělané, získané nelegální cestou nebo o starožitnosti, které je zakázáno vyvážet.

Důležité adresy

Embassy of the Czech Republic

Olympic Street 14, Ulaanbaatar

P.O.BOX 665

Tel.: 0097611/321886, KO-linka 12

Fax: 0097611/323791, náhradní spojení-0097611324526

E-mail: czechemb@magicnet.mn

ulanbator@embassy.mzv.cz,

Web: www.mzv.cz/ulaanbaatar

Provozní hodiny úřadu: 9-18 hod. /Po-Pá/, úřední hodiny pro veřejnost: 11 - 16 hod. /Út,Čt/ 10-12 hod. /St/ (Časový posun: +7 hod v době zimního času, +6 hod v době letního času)

Velvyslanectví Mongolska

Na Marně 5, Praha 6,160 00

Tel: 224 311 198, 224 325 760

Fax: 224 314 827

E-mail: monemb@bohem-net.cz

Provozní hodiny úřadu: 9-13 hod., 14-16 hod./Po-Pá/

Konzulární oddělení

Na Marně 5, Praha 6,160 00

Tel.: 224 311 198

Fax: 224 314 827

E-mail: monemb@bohem-net.cz

Provozní hodiny úřadu

9- 16 hod./Po - Pá/