Společnost PA Export, která dříve nesla název Škodaexport, je v insolvenci. Městský soud v Praze včera zahájil insolvenční řízení na návrh Siemens Engineering, která své pohledávky po lhůtě splatnosti vyčíslila na takřka 130 milionů korun. ČTK informaci získala na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti.

Ministerstvo financí tehdejší Škodaexport loni prodalo za 210 milionů skupině ČKD Group. Té už ale podle mediálního zástupce skupiny Karla Smace nepatří. "Společnost PA Export již není součástí skupiny ČKD Group, z toho důvodu se k ní nemůžeme vyjadřovat," řekl bez bližších detailů Samec.

Siemens Engineering v insolvenčním návrhu uvedl, že jeho pohledávky vůči firmě PA Export souvisejí s výstavbou dvou elektráren v Pákistánu. PA Export podle Siemens Engineering dluží po lhůtě splatnosti několik milionů korun Ústavu jaderného výzkumu Řež a peněžité závazky má také vůči dalším čtyřem firmám, například Škodě Power.

Státní podnik Škodaexport v zahraničí sjednával miliardové obchody pro české strojírenské a energetické firmy. Loni jej zprivatizovala ČKD Group, která ale nedávno podle MF Dnes oznámila záměr vrátit tuto firmu státu. Důvodem jsou údajně zkreslené účetnictví a mnohem větší rizikovost projektů firmy, než jak byly popsány investorům před prodejem. Nejmenovaný zdroj z ČKD Group řekl, že firma byla v kupní smlouvě uvedena v omyl.

Siemens Engineering uzavřel se Škodaexportem zakázky v době, kdy byl státní. "V průběhu realizace díla však došlo nejen k nestandardní změně majitele dlužníka, ale také k revokaci této změny a k odstoupení od kupní smlouvy na nákup 100 procent akcií společnosti dlužníka," stojí v insolvenčním návrhu.

Úřady ale podle Siemens Engineering odstoupení ČKD Group od smlouvy na privatizaci bývalého Škodaexportu zpochybňují. Důvodem jsou prý "velmi nestandardní operace dlužníka a s ním spřízněných osob", o které se podle informací Siemens Engineering mají zajímat orgány činné v trestním řízení.

Škodaexport patřil v 90. letech k největším exportérům průmyslových celků v Česku. Firmě ovšem postupně narůstaly dluhy a podnik se v roce 2002 dostal na pokraj bankrotu.

Stát ho ale považoval za strategický pro průmysl, a tak firmu od tehdejších akcionářů vykoupil a loni znovu privatizoval.