reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Úvodní stránka iHNed.cz iHNed.cz Hospodářské noviny Respekt Ekonom Marketing&Media Obchodní věstník KarieraWeb Odborné měsíčníky
Aktuální vydání Poslední týden Online archiv Rubriky IN Magazín Víkend Proč ne?! Český exportér
Přejít do diskuse
(1 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  8. 7. 2009  00:00  (aktualizováno: 8. 7. 2009  03:15)

Jiří Leschtina: Modlitbami proti hazardu

reklama
Tagy

Jak ušlechtilé máme ministerstvo financí! Milostivě slíbilo litvínovské radnici, že pokud doloží porušování zákona v nějaké herně, omezí její provoz. To je ovšem chabá náplast na skutečnost, že ministerstvo upírá městům jedno zcela přirozené právo: Aby sama rozhodovala o množství heren ve svých ulicích.

Léta jsme svědky rozpolcenosti administrativy, umožňující Sazce, Synotu a dalším společnostem zamořit města výherními automaty se všemi hrůzami gamblerství.

Města totiž mohou vyhláškou zakázat jen mincové automaty. Mnohem vyspělejší stroje tvrdého hazardu - videoterminály - ale povoluje (a to jak na běžícím pásu) ministerstvo financí. A tak jsme rájem gamblerů. Zatímco třeba ve Francii připadá jeden automat na 18 tisíc osob, u nás je to 170 lidí.

Ministerstvo se brání, že když nějaká společnost splní podmínky loterijního zákona, musí terminály povolit. To ovšem není vůbec jisté.

V zákoně stojí, že povolení může být vydáno jen tehdy, když nedojde k porušení právních předpisů a narušení veřejného pořádku. Ale právním předpisem je i městská vyhláška, zakazující herny právě v zájmu veřejného pořádku!

Navíc od roku 2005 slibuje ministerstvo zákon, jenž by umožnil městům vyhláškami upravovat výskyt veškerých automatů, včetně videoterminálů. Do vlády nikdy nedoputoval. Zkrachoval i pokus skupiny senátorů přijmout vlastní novelu. Navzdory tomu, že naše evangelické církve vyzvaly věřící k modlitbám za sílu a odvahu senátorů, aby odolali tlakům lobbistických kruhů.

Ministr financí Janota teď vyhlásil, že předá vládě normu, podle níž by měly o veškerém hazardu na svém území rozhodovat obce. Nelze si ale dělat iluze o jejím osudu. A nepomůže ani, kdyby evangelíci přispěchali s novou modlitbičkou. Ta totiž ani v povolební sněmovně nevyváží vliv miliardových zisků z hazardu.

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 1
Jiří Leschtina: Modlitbami proti hazardu (Jiří Zahrádka)
Pana Leschtinu jako autora zrovna moc rád nemám, ale v tomhle...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Není to příjemné čtení pro ty, kdo považují občany západní Evropy za příkladné bojovníky za lidská práva... »»»

 
reklama
 
reklama
reklama