Akcie rozvíjejících se trhů, jako jsou Čína, Brazílie, ale i Česká republika, jsou předražené. Ceny akcií v poměru k ziskům firem byly na těchto trzích tak vysoko jako nyní naposledy v říjnu roku 2007. Tedy přesně v době, kdy na trzích praskla bublina a akcie se v rodící se krizi vydaly na dlouhou cestu směrem dolů. Uvedla to agentura Bloomberg.

Podle Bloombergu je na rozvíjejících se trzích jedna akcie 15,4krát dražší, než kolik firma na jednu akcii vydělá. Na Západě je to přitom "jen" čtrnáctkrát. Když podobná situace nastala naposledy, čekal rozvíjející se trhy 54procentní propad.

"Akcie na rozvíjejících se trzích jsou v ohrožení," říká Matthieu Giuliani z investiční společnosti Palatine Asset Management.

Podle něj, ale i jeho kolegů z dalších investičních firem, jako je Standard Life Investments, investoři na trzích od Brazílie až po Čínu platí za akcie v současné době ekonomické recese příliš mnoho.

To investoři koneckonců již začínají ukazovat. Index MSCI Emerging market, který sleduje akciové indexy v 22 rozvíjejících se zemích, propadl od prvního června o necelých deset procent.

Již druhý týden po sobě tak investoři stahovali z rozvíjejících se trhů peníze. Minulý týden odtud odteklo 540 milionů dolarů.

I když se investoři upírají hlavně na velké trhy, jako je Čína nebo Indie, v případě propadu na těchto burzách by to odnesla i Praha. Jakmile se totiž na trzích zvýší riziko, začnou se prodávat akcie na všech burzách, které nejsou v těch nejvyspělejších zemích. Navíc ani akcie v Česku nepatří k nejlevnějším. Naopak podle ukazatele poměru ceny akcie k ziskům jsou s číslem 15,83 mírně nad průměrem rozvíjejících se trhů. "Věřím, že nás čeká období, kdy růsty budou střídány zase poklesy, klidně i o deset procent. Teď jsem nakloněn spíše dalším propadům," říká hlavní makléř české společnosti BH Securities Bohumil Pavlica.

V minulém čtvrtletí vedly burzy v rozvíjejících se zemích růst na světových akciových trzích. Burza v Indii vylétla o 49 procent, v Číně o 25 procent, víc než dvacet procent i přes propad v posledních týdnech přidala pražská burza.

Ale i když na trzích panuje většinový názor, že akcie na méně rozvinutých trzích jsou předražené, najdou se hlasy, jež tvrdí opak. "Rozvíjející se trhy by měly být dražší. V minulosti byly křehké. To ale není současný případ," tvrdí Eric Le Coz z investiční firmy Carmignac v Paříži. Podle něj se totiž ekonomiky těchto zemí vzpamatují z problémů mnohem rychleji než západní ekonomiky. Mezinárodní měnový fond soudí, že tyto ekonomiky letos porostou v průměru o 1,5 %, zatímco rozvinuté propadnou o 3,8 %.