Zlato v posledních letech dokazuje, že je vynikajícím nástrojem, jak se bránit proti krizi. Zatímco hospodářská krize poslala akciové trhy do červených hlubin, zlato si udrželo svoji hodnotu.

Investorům se líbí jeho stabilita a dlouhodobá schopnost ochránit hodnotu investic proti inflaci a nezodpovědné vládní politice. Peníze se v současnosti tisknou jako o závod, což nevyhnutně musí skončit snížením jejich hodnoty.

Nákup reálných aktiv se díky tomu stává nevyhnutnou záležitostí. Dlouhodobý výhled je též velmi příznivý, protože těžba klesá a výrazně rostou náklady na extrakci. Po provedení fundamentální analýzy jsme dospěli k názoru, že zlato je po mírném cenovém propadu opět vhodnou investicí. Proč tomu tak je?

Inflační politika

Centrální banky a vlády se již více než rok snaží pomoci krachujícímu finančnímu systému a odvrátit recesi. Hlavní úrokové sazby byly v průběhu několika měsíců sníženy na historická minima. V USA a Velké Británii poklesly prakticky na nulu, v eurozóně byly sníženy na jedno procento. Mimo snižování sazeb se monetární autority angažují v extrémním půjčovaní peněz finančním institucím a nebojí se používat ani netradiční nástroje měnové politiky.

Mezi nimi vyčnívá nakupování vládních dluhopisů od bank. Takto nepřímo poskytují prostředky rychle se zadlužujícím státům. Fed, centrální banka Spojených států, se zavázal od bank odkoupit vládní dluhopisy v objemu 300 miliard dolarů. Evropská centrální banka koncem června poskytla bankám v regionu roční úvěr v objemu 442 miliard eur za úrokovou míru 1 procento. Její snahou je zvýšit likviditu.

Už i bývalý guvernér Fed Alan Greenspan prohlásil, že současná extrémně expanzivní monetární politika může po odeznění recese způsobit prudký růst cen. Příčinou bude pravděpodobně pomalá reakce centrálních bank a pozdní stažení nadměrné likvidity z finančního systému.

Záchranné akce vlád

Taktéž vlády prosazují neúnosně expanzivní politiku a peníze rozdávají po desítkách miliard. Svoje opatření odůvodňují snahou o nastartování domácí poptávky. Mnozí ekonomové tyto kroky schvalují, avšak jedním dechem upozorňují na riziko vzniku velkého zadlužení.

Rozpočtový výbor Kongresu USA vydal odhad deficitu státního rozpočtu v tomto fiskálním roce (skončí v září) na úrovni 1700 miliard USD. To je téměř 12 procent ročního HDP země. Naposledy byl poměr deficitu k HDP takto vysoko v období druhé světové války. Deficit v dalším roce by podle výboru měl přesáhnout 1100 miliard USD (8 % z HDP) a to jen v případě, že se ekonomika zotaví. Každému je jasné, že zadlužení státu v tomto a příštím roce výrazně poroste.

Evropské země na tom nejsou lépe. Velká Britanie dokonce dostala varování od ratingové agentury Standard and Poor's, že přijde o nejvyšší rating AAA.

Snižování produkce

Od roku 2001 celosvětová těžba zlata pomalu klesá, což je způsobeno vytěžením lehce dostupných ložisek. Nejméně příznivá situace je v Jižní Africe, která byla do roku 2007 největším producentem zlata na světě.

Kvůli nečekanému propadu výstupu ji ale předběhla Čína, kde se vláda s obrovským nadšením vrhla do rozvoje těžebního průmyslu. V minulém roce nastal další pokles globální těžby, a to v rozsahu 4 procent. Jižní Afrika i Austrálie zaznamenaly 14procentní pokles, naopak Čína zvýšila výstup o 3 procenta. Nižší těžbu vyvažuje zejména recyklace starého zlata. Prodeje z oficiálních rezerv jsou v posledních měsících nízké, protože samotné státy si uvědomují, že zbavovat se zlata není z dlouhodobého hlediska dobrou strategií.

Rostoucí poptávka

Zájem o držbu fyzického zlata výrazně roste. Podle údajů GFMS se poptávka zvýšila meziročně v prvním čtvrtletí o 38 procent na 1016 tun.

Ve šperkařství spotřeba propadla na 339 tun. Objem nákupů zlata pro účely investování se zvýšil na překvapujících 596 tun. Díky finančním inovacím je investice do zlata jednodušší než kdykoli předtím.

Na trhu je nabízeno nepřeberné množství produktů. Deriváty, ETF, ETC nebo certifikáty můžeme najít i v portfoliích obyčejných investorů. Nárůst zájmu je patrný z množství zlata, které v posledních měsících nakoupil největší "zlatý" ETF fond na světě SPDR Gold Trust. Ten k 2. červenci spravoval 1121 tun zlata, což představuje 70procentní meziroční nárůst.

Boris Tomčiak
analytik společnosti Colosseum