Ukrajina nechce na Slovensko pouštět nákladní vlaky přes železniční přejezd v Maťovcích. Obává se o životy svých železničářů. Ty prý ohrožuje zde umístěné rentgenové zařízení na kontrolu vlakových souprav. Objevily se dokonce zprávy, že někteří ukrajinští železničáři museli být kvůli nadměrnému ozáření hospitalizováni.

Ukrajina tvrdí, že překročení povoleného limitu je až šestinásobné, proto nákladní dopravu na Slovensko zastaví.

Informace o tom, že Ukrajina chce zastavit nákladní dopravu přinesla maďarská agentura MTI. Před několika dny napsala, že ukrajinské železnice ji informovaly o tom, že v důsledku několikanásobného překročení limitu záření skončil jeden vlakvedoucí dokonce v invalidním důchodu. Stav dalších dvou železničářů se údajně tak zhoršil, že jsou v dlouhodobé lékařské péči.

"Slovensko by mělo toto zařízení vypnout nebo zařídit ochranu posádek lokomotiv před zářením," uvedlo pro agenturu ředitelství ukrajinských železnic. Pokud se tak nestane přeruší Ukrajina nákladní dopravu na Slovensko. Na Slovensko se od úterní půlnoci neměl z Užhorodu dostat jediný nákladní vlak.

"V této chvíli jezdí vlaky plynule, bez přerušení. Všechno je nyní na resortních partnerech obou zemí - ministrech dopravy a financí, kteří budou o problému jednat. Zařízení je věcí celního ředitelství," řekla HN mluvčí železniční společnosti Cargo Margaréta Grécová.

Slovenská strana jakékoliv porušování zdravotních pravidel odmítá. "Používání scanneru v Maťovcích bylo povoleno v souladu s platnými slovenskými předpisy pro oblast radiační ochrany," tvrdí se v písemném vyjádření, který HN zaslala mluvčí Úřadu veřejného zdravotnictví SR Lenka Šrámková.

Podle stanoviska je zařízení pod neustálou kontrolou státního zdravotního dozoru. Ten nezjistil, že by byly pomocí rentgenového zařízení kontrolovány lokomotivy, což předpokládá, že záření nebyli vystaveni ani jejich strojvedoucí či jiní pracovníci. "Závěry státního zdravotního dozoru, parametry, jako i opakovaně vykonané zkoušky a měření uvedeného zařízení ukazují, že provoz scanneru je stabilní, bez relevantních závad a nepředstavuje nadměrně zvýšené riziko z ozáření pracovníků obsluhy systému, strojvedoucí, dokonce ani pro osoby nelegálně se vyskytující přímo v kontrolovaném železničním vagonu."

Úřad veřejného zdravotnictví vylučuje, že by k překročení stanoveného limitu ozáření docházelo při opakovaných přejezdech. Celní ředitelství také tvrzení ukrajinské strany odmítá.