jeden z největších obchodů v potravinářství za poslední dobu spěje do finále. Středoevropská pobočka firmy Nowaco, výrobce mražených potravin či zmrzliny, má do tří týdnů rozhodnout o novém majiteli. Podle informací HN přesahuje cena, kterou finalisté tendru za Nowaco nabízejí, 300 milionů eur (7,8 miliardy korun).

Prodej Nowaca, které za loňský rok vykázalo tržby 8,94 miliardy korun, přilákal velké množství zájemců. "Přihlásily se desítky investorů, ze kterých bylo vybráno tři až pět finalistů. Shodou okolností jsou všichni z Anglie. 27. července mají být podány konečné nabídky. Pak bude ještě transakci muset schválit antimonopolní úřad," řekl HN zdroj obeznámený s transakcí.

V nejužším výběru jsou podle něj vedle anglických investičních fondů i angličtí distributoři potravin a za Nowaco jsou ochotni zaplatit v přepočtu více než 7,7 miliardy korun. Jejich jména však zdroj neuvedl.

Potraviny chce každý

"Za obecný důvod mimořádného zájmu o Nowaco lze považovat snahu investorů umístit volné finanční prostředky do odvětví, která byla současnou krizí zasažena jen okrajově. Mezi tato odvětví nepochybně patří i potravinářství," říká Zdeněk Beránek z advokátní společnosti Peterka & Partners s tím, že i banky, které jsou v této době velmi opatrné s financováním akvizic, jsou velmi přístupné a flexibilní v případech financování či refinancování společností působících v tomto odvětví.

Tuzemské Nowaco je distributorem mražených, chlazených a čerstvých potravin. Kromě toho vyrábí i vlastní výrobky - od zeleninových směsí přes sortiment hotových jídel až po zmrzliny vlastní značky Prima.Jeho "vlajkovou lodí" jsou nanuky Mrož, které spolu s konkurenčním Míšou od Algidy v Česku patří mezi nejoblíbenější zmrzliny.

Společnost Nowaco zaměstnává přes patnáct set zaměstnanců a v aktuálním žebříčku nejúspěšnějších českých firem Czech Top 100 jí patří šedesáté osmé místo. Letošní finanční výsledky navíc ukazují, že ani v době krize firmě čísla neklesají.

Tržby rostou

V první polovině letošního roku došlo meziročně k navýšení konsolidovaného obratu o 2,5 procenta na 4,127 miliardy. Za prvních šest měsíců loňského roku to bylo 4,027 miliardy. Zároveň se meziročně o šest procent zvýšil objem prodaných kilogramů zboží.

Kromě české centrály a slovenské pobočky firmy je na prodej i polská sesterská společnost Farutex, která má na tržbách zhruba desetinový podíl. Polská firma byla součástí akvizice z roku 2005, při které Nowaco koupilo svého konkurenta - firmu BHJ Garant.

Současnými vlastníky Nowaco jsou fondy CCMP Capital Advisor a Bancroft. CCMP, je fond, který se v roce 2006 vyčlenil z JP Morgan. Právě JP Morgan spolu s Bancroft získaly středoevropskou divizi Nowaco v roce 2006 - zhruba za devadesát milionů eur.

Vedení společnosti Nowaco až do skončení transakce nechce sdělovat žádné podrobnosti. "Proces je v běhu, ale do ukončení ho nebudeme nijak komentovat," řekl už dříve HN dlouholetý šéf společnosti Nowaco Bohumil Volf.

Nowaco

V první stovce

V Česku má více než 1500 zaměstnanců. Podle tržeb za loňský rok se v žebříčku Czech Top 100 společností umístila na 68. místě.

Významný hráč

V České republice zaujímá vedoucí roli v distribuci mražených, chlazených
a čerstvých potravin. Do jejího portfolia patří například zmrzliny značky Prima či mražená zelenina a ryby značky Nowaco.

Co je na prodej

Na prodej je vedle české centrály také pobočka na Slovensku a sesterská firma Farutex v Polsku.

ZDROJ: HN, CZECH TOP 100