S analýzou situace romské komunity v České republice vláda premiéra Jana Fischera souhlasí. Zprávu kabinetu předložil ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. V materiálu se uvádí, že hlavním důvodem odchodu Romů za oceán je nárůst aktivit pravicových extremistů v Česku, k nimž údajně projevuje stále více sympatií i většinová společnost. Informovala o tom Kocábova mluvčí Lejla Abbásová.

Kabinet zprávu schválil týden poté, co Kanada kvůli vzrůstajícímu počtu žadatelů o azyl z ČR obnovila po necelých dvou letech vízovou povinnost pro české občany.

Zpráva jako další důvody odchodu Romů zmiňuje jejich špatné ekonomické podmínky, rodinné vazby na dřívější migranty a celkovou diskriminaci.

Nárůst extremismu analýzy výrazně ohrožuje "sociální soudržnost" české společnosti.

"Ministr ve zprávě otevřeně hodnotí situaci, ve které se Romové nacházeli v loňském roce - nárůst aktivit extrémní pravice nebo nečinnost některých úřadů veřejné správy," prohlásila včera Abbásová.

Další problém: sterilizace


Ministr pro lidská práva Michael Kocáb včera kabinet upozornil i na problematiku nedobrovolných sterilizací. "Je nutné znovu otevřít otázku nelegálně prováděných sterilizací romských žen, díky nimž se stala ČR terčem mezinárodní kritiky," napsal Kocáb ve zprávě, nikoliv však v souvislosti s útěky Romů do Kanady.

Nejnovější známý případ nedobrovolné sterilizace romských žen v České republice je z roku 2007. Podle Eleny Gorolové z ostravského Spolku žen poškozených sterilizací šlo o ženu z Frýdku-Místku, které je nyní 40 let a má čtyři děti.

"Byla pod nátlakem sociální pracovnice přinucena k tomu, aby si nechala udělat sterilizaci," řekla Gorolová. Nechtěla zatím uvést jméno ženy, neboť ta dosud nemá právní zastoupení. "Měla velké obavy z toho, že jí budou odebrány děti do dětského domova, takže proto to podstoupila," dodala.

O problému se v Česku začalo hovořit na podzim 2004, když Evropské středisko pro práva Romů zveřejnilo podezření ze sterilizací Romek. Podle evropských romských aktivistů docházelo k nedobrovolným sterilizacím také v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku, ale nejvíce případů prý bylo v Česku a na Slovensku. Podle veřejného ochránce práv Otakara Motejla bylo v minulosti nezákonně sterilizováno až 58 žen. Podle něj šlo o ojedinělé případy.

V roce 2007 padl za sterilizace první rozsudek - Vrchní soud v Olomouci tehdy v lednu potvrdil, že sterilizovaná Helena Ferenčíková má nárok na omluvu za nechtěnou sterilizaci, nemocnice se jí omluvila v březnu. Finanční náhradu za nemajetkovou újmu však Ferenčíková nevysoudila.



S jakými problémy se Romové potýkají


Pravicový extremismus


Nárůst aktivit pravicových extremistů v Česku, k nimž údajně projevuje stále více sympatií i většinová společnost.

Nezaměstnanost


Loňská studie Světové banky uvádí, že více než polovina českých Romů v produktivním věku nepracuje ani není v evidenci úřadů práce.

Segregace dětí


Podle analýzy společnosti GAC vypracované pro ministerstvo školství přibližně čtvrtina českých základních škol v blízkosti vyloučených lokalit obydlených Romy segreguje romské děti