Exministr zemědělství a místopředseda ODS Petr Gandalovič může litovat, že si na chvíli "zadal" s primátorem Pavlem Bémem. V kauze podivných kont "Bémova muže" Romana Janouška totiž jedna z vyšetřovacích variant uvádí, že lobbista přiživil svá konta i z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fond fondu (PGRLF), který spravuje ministerstvo zemědělství. Gandalovič jakoukoliv Janouškovu účast v akcích fondu odmítá.

Faktem ale je, že před loňským kongresem měl Gandalovič k tehdy ambicióznímu Bémovi blízko. "Bylo to patrné i v tom, že Bémovi lobbisté byli najednou mnohem aktivnější ve státní firmě Lesy ČR," řekl HN jeden z lobbistů ČSSD, který se kolem Lesů také angažoval.

Švýcarská kauza nyní dává Janouška do souvislosti s fondem. Média konkrétněji zmiňují možnost, že se Janoušek mohl jednak dostat k chystanému prodeji pohledávek za 12 miliard korun, který fond (PGRLF) chystal, jednak se angažovat v prodeji Výstaviště České Budějovice.

Janoušek? Neznám

Gandalovič zdůrazňuje, že s fondem PGRLF ani s Lesy neměl Janoušek společného nic. "Nikdy jsem s ním o tom nemluvil. A žádný prodej pohledávek za 12 miliard fond nechystal, tolik jich ani nemá," vysvětluje.

Stejně mluví Gandalovičem jmenovaný šéf fondu Martin Karban. "Jsou to absolutní nesmysly. S panem Janouškem jsem se nepotkal, neznáme se," říká. Ke spekulaci, že spojení s Janouškem mohl obstarat místopředseda fondu Ivo Vrzal (jehož Gandalovič musel odvolat z postu svého náměstka na Topolánkův nátlak), Karban říká: "Pan Vrzal má stále moji naprostou důvěru."

Gandalovič dnes o svých chvilkových sympatiích pro Béma nechce hovořit. To, že se nakonec přiklonil k Topolánkovi, komentuje lapidárně: "Na kongresu jsme se museli rozhodnout." Především však stále zdůrazňuje: "Je hloupost, že by někdo mohl fond jakkoliv zneužít."

Fond plný průšvihů

Jenže PGRLF nabízí tři lákadla, jež mohou lobbisty zaujmout. Nabízí na prodej státní balíky akcií v některých firmách. Drží také pohledávky některých podniků. A disponuje i miliardami, jimiž může některé podniky dotovat. Několikrát už přitom fond ukázal, že se s jeho aktivy dá "čarovat".

Nejznámější je tajný prodej více než třetinového balíku akcií firmy Setuza podnikateli Tomáši Pitrovi, jenž se dnes skrývá před nástupem do vězení. Transakce proběhla ještě za vlády sociálních demokratů.

Letos na jaře pak zase Gandalovič připravil shodou okolností plán, jak fond pomůže stále zadlužené Setuza ze stamilionových dluhů. Ten se ovšem provést nepodařilo, nová vláda ho zamítla.

Kontrolovat aktivitu fondu je přitom obtížné. Je stoprocentní státní akciovkou, ale podle svých právníků se může chovat jako soukromá firma - nemusí prý svoji činnost zveřejňovat jako standardní státní instituce.

Sám ředitel Karban teď o plánech fondu říká: "Pravda je jen taková, že jsme před více než rokem připravovali prodej pohledávek ne za 12 miliard, ale asi za 1,2 miliardy korun. Ale nabídka byla nízká a akce se zrušila."

Fond podle něj také pracuje na ocenění českobudějovického Výstaviště, aby ho časem mohl prodat. "Ale vzhledem k současné ekonomické situaci teď s prodeji našich aktiv vůbec nespěcháme," zdůrazňuje.