Společnost Lufthansa se za první pololetí propadla do hluboké ztráty. Na vině je recese, která srazila poptávku po dražších letenkách a zisky z přepravy.

Německé aerolinky, které jsou podle obratu vůbec největší v Evropě, uvedly, že za první pololetí vykázaly ztrátu ve výši 216 milionů eur. Před rokem přitom ještě vykázaly čistý zisk dosahující 381 milionů eur.

Šéfové předních leteckých společností upozornili Evropskou komisi, že celé odvětví letecké dopravy čelí "rekordně nepříznivým ekonomickým podmínkám".

K výzvě se připojili Willie Walsh, Wolfgang Mayrhuber a Steve Ridgway, tedy šéfové aerolinek British Airways, Lufthansa a Virgin Atlantic, a Jean-Cyril Spinetta, který vede Air France-KLM. Společně vyzvali komisi, aby prodloužila letní výjimky z pravidel využívání časových intervalů určených pro přistání a vzlétnutí letadel až do zimy.

Do těchto tzv. "slotů" se aerolinky musí trefit, jinak o ně přijdou a letadlo může odletět například až za několik hodin v dalším "slotu".

V dopise eurokomisaři pro dopravu Antoniu Tajanimu Asociace evropských aerolinek tvrdí, že situace v letecké přepravě je "tak vrtkavá", že aerolinky by měly mít možnost snížit přepravní kapacitu bez rizika, že přijdou o kontrolu právě nad letištními sloty.

Podle asociace zpomalení ekonomiky "nahlodává" všechny obchodní strategie aerolinek a zotavení je zatím v nedohlednu.

"V sázce je životaschopnost leteckých dopravců a současná úroveň zaměstnanosti," píší aerolinky v dopise komisi.

Asociace upozornila, že v prvním pololetí roku klesl počet cestujících o sedm procent, příjmy z letenek o 12 procent a příjmy z přepravy zboží dokonce o 22 procent. Počet zákazníků ve vyšších třídách pak klesl o 15 procent.

ft.jpg

Lufthansa uvedla, že se tržby za pololetí propadly o 16 procent - z 12,1 miliardy eur na 10,2 miliardy eur. Provozní zisk společnosti ještě před rokem činil 677 milionů eur, dnes se "smrskl" pouze na osm milionů eur. Společnost je tak nucena v rámci nouzových opatření propouštět a odložit objednávky nových strojů.

Do konce roku 2011 plánuje snížit náklady o rovnou miliardu eur a získat tak lepší postavení vůči konkurenčním přepravcům.

Lufthansa dlouho otálela s přiznáním, jak závažným problémům vlastně čelí.

Nedávno ovšem uvedla, že odvětví letecké dopravy prožívá "nejhorší krizi v dějinách". Finanční a personální ředitel Lufthansy Roland Busch tento týden zaměstnancům přiznal, že společnost ztratila velký podíl na německém trhu.

Kvůli ostré cenové válce mezi leteckými dopravci zaznamenala Lufthansa zvýšený zájem o levnější letenky. Podle Busche bude proto společnost nucena přehodnotit svoji obchodní strategii.

Ve středu společnost uvedla, že se stále snaží dosáhnout pro letošní rok provozního zisku. Tento záměr jí ale komplikuje nejistý budoucí vývoj poptávky a vysoké ceny paliva.



VÝRAZNÝ PROPAD
Ještě před rokem byla Lufthansa v zisku, teď ji nezájem o dražší letenky srazil do červených čísel. Německé aerolinky tak budou nuceny propouštět a odkládají i nákup nových strojů. foto: bloomberg