Česku se daří lákat investory, ti se zde už ale nepouštějí do nákladných projektů. Místo průmyslové výroby nyní "letí" podnikání ve službách.Hodnota investic, které Česko v prvním pololetí získalo prostřednictvím agentury CzechInvest, poklesla meziročně téměř o polovinu na 10,5 miliardy korun. Počet investičních projektů však vzrostl o 16 na 140.

"Na vině je určitě i zpomalení ekonomiky z poslední doby, ale snižování absolutního objemu investic je dlouhodobý trend," řekla generální ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová. V loňském prvním pololetí byl meziroční pokles hodnoty investic výraznější než letos, jejich objem se snížil o 29 miliard na necelých 20 miliard.

Stále více investorů prý navíc z finančních důvodů upřednostňuje nájemní budovy před stavbou nových vlastních hal. "V letošním prvním pololetí dokonce zájem o nájmy poprvé překonal poptávku po připravených pozemcích v průmyslových zónách, kdy šest z deseti nových investorů hledá nájem a pouze třetina chce vlastní pozemek včetně vlastní budovy," dodala.

O dvacet procent do konce letošního června meziročně přibylo investic do služeb a vývoje, na které se zaměřily více než třetiny všech projektů. "Prohlubuje se tak trend, který odstartoval už v minulém roce, kdy služby nebo výzkum a vývoj poprvé převážily nad investicemi do výroby," řekla Rudyšarová.

K zahájení podnikání ve službách totiž stačí výrazně méně peněz než na zahájení průmyslové výroby. Proto je o ně prý větší zájem, a proto jsou investice do výroby naopak nejvyšší svou hodnotou 7,5 miliardy korun.

Většinu investičních projektů letos připravily tuzemské podniky, které utratí téměř 5,5 miliardy korun. Podíl domácích firem na celkových investicích se proti loňským prvním šesti měsícům, kdy byl jejich podíl na množství projektů přibližně šedesátiprocentní, výrazně zvýšil.

"Velký nárůst podílu českých investic je dán z velké části tím, že řada z nich představuje rozvoj společností, které už u nás působí, ale protože mají českou matku, není už dost dobře možné dohledat prapůvod investice, " podotkla mluvčí CzechInvestu Lucie Kocourková.

Téměř třetina z počtu nových investic mířila do informačních technologií, 19 procent do strojírenství a devět procent do elektroniky.

Podle předpokladů agentury by ve druhé polovině roku mělo dojít k mírnému oživení zájmu o investice v Česku, a to i od společností podnikajících ve zpracovatelském průmyslu. Ekonomiky hlavních partnerských států Česka totiž pomalu začínají ukazovat známky zmírnění propadu. V posledních dvou měsících agentura navíc zaznamenala zvýšený počet zájemců o podnikání v Česku.