V New Yorku bylo parné červencové ráno a americká centrální banka Fed začala v souladu s dřívějším oznámením nakupovat vládní dluhopisy v hodnotě tří miliard dolarů se splatností v letech 2021 až 2026. V očekávání kroků Fedu začaly ceny státních dluhopisů růst.

Asi o dvě hodiny později americké ministerstvo financí prodalo dluhopisy za 39 miliard dolarů. Jejich ceny okamžitě zase spadly v očekávání vyšší nabídky dluhopisů.

Tak vypadá běžný den při obchodování amerických vládních dluhopisů. Fed dluh nakupuje, aby podpořil ceny dluhopisů. Ministerstvo financí zase dluh prodává, aby bylo z čeho platit vládní výdaje.

Uprostřed toho všeho stojí Wall Street, který si z každé transakce bere svůj podíl. A ten v posledních měsících utěšeně roste zejména právě díky Fedu.

Na burze je totiž méně obchodníků, kteří prodej a nákup vládních dluhopisů zprostředkovávají. Ti se navíc soustřeďují spíše na plnění příkazů svých zákazníků, než aby riskovali své vlastní peníze.

Objemy obchodů se státními dluhopisy klesly z 566 miliard dolarů za den v roce 2007 na současných 390 miliard dolarů denně.

Samotný Fed se tak najednou stává jedním z nejdůležitějších článků v celém byznysu, z něhož plynou Wall Streetu ty největší provize.

Banky našly díky Fedu dobrý byznys: státní dluhopisy

Chování americké centrální banky má najednou daleko zásadnější vliv na to, jak jsou tyto vládní cenné papíry oceněny.

ft.jpgKdyž totiž Fed v současnosti nevlastní velkou část z nové emise vládních dluhopisů, ceny těchto dluhopisů rychle rostou, protože investoři očekávají, že je Fed začne v nejbližší době nakupovat.

Právě takové situace se staly pro firmy z Wall Streetu velkou příležitostí, jak na trhu s americkými vládními dluhopisy vydělat. Podle burzovních obchodníků však lze jen těžko říci, kolik přesně velké americké banky jako Goldman Sachs či Morgan Stanley z obchodů pro své zákazníky - a to včetně Fedu - mají.

I když je odhadování zisků z obchodů se státními dluhopisy velmi ošemetné, není pochyb o tom, že podíl těchto obchodů na ziscích velkých bank v letošním druhém čtvrtletí výrazně narostl.

DOBRÝ BYZNYS PRO AMERICKÉ BANKY
Americká centrální banka Fed vedená Benem Bernankem (vpravo) a ministerstvo financí, v jehož čele stojí Tim Geithner (vlevo), ve velké míře nakupují a prodávají státní dluhopisy. To zvyšuje zisky amerických komerčních bank.
FOTO: ČTK/AP

Třeba jedna z největších bank Goldman Sachs, která ve druhém čtvrtletí překvapila trhy vysokým ziskem, utržila za kvartál dohromady 13,6 miliardy dolarů. Z toho příjmy z pevně úročených cenných papírů, měn a komodit - tedy segmentu, do něhož patří i dluhopisy - dosáhly 6,8 miliardy dolarů.

Takové tržní podmínky jsou v ostrém kontrastu s loňským rokem, kdy pro obchody s dluhopisy musely banky používat hlavně vlastní kapitál.

Například právě tržby Goldman Sachs z těchto operací činily loni ve stejném období jen 2,4 miliardy dolarů.