Čínská ekonomika je mezi desítkou největších jediná, která nadále šlape solidním tempem. Její hrubý domácí produkt (HDP) podle včerejší předpovědi americké banky Goldman Sachs letos meziročně vzroste o 9,4 procenta, tedy rychleji než loni.

Podle ekonoma Michaela Buchanana, hlavního autora prognózy, je to důkaz, že vládní rozpočtová injekce v hodnotě čtyř bilionů jüanů (zhruba 583 miliard dolarů) zabírá.

Goldman Sachs zlepšil svoji předchozí jarní předpověď o více než jeden procentní bod. Je tak mnohem optimističtější než Mezinárodní měnový fond, který počátkem července zvýšil prognózu pro růst čínského HDP na 7,5 procenta ve srovnání s lednovými 6,7 procenta.

"Čínské hospodářství nyní táhnou vzhůru především investice, což je dobrá zpráva pro dodavatele surovin, strojů a zařízení," řekl pro agenturu Bloomberg pekingský ekonom švýcarské banky UBS Wang Tao.

Podle něj opatření k povzbuzení ekonomiky, která Peking schválil loni v listopadu - tedy o čtyři měsíce dříve, než na ně došlo v americkém Kongresu - pomohla hlavně asijským firmám. Například japonskému výrobci stavebních strojů Komatsu.

Více utrácejí nejenom čínské firmy, ale i čínští spotřebitelé. Na nedostatek zakázek z Číny si nyní nemohou stěžovat třeba výrobci televizních obrazovek či počítačových displejů na Tchaj-wanu. Jihokorejské automobilce Hyundai vzrostl během prvního pololetí odbyt v Číně o více než polovinu na 257 tisíc vozů, zatímco v USA klesl o 11 procent na necelých 205 tisíc vozů.

Úvěrová expanze bank

Centrální vláda v Pekingu dala loni na podzim komerčním bankám striktní pokyn, aby povolily úvěrový kohout. Peněžní ústavy pak během letošního prvního pololetí poskytly půjčky v celkové hodnotě skoro 7,4 bilionu jüanů, v přepočtu přes bilion dolarů.

Je to zhruba třikrát více než za loňské první pololetí. Ale tím stouplo riziko, že se začne nafukovat pověstná "bublina" na trhu cenných papírů i nemovitostí.

Hlavní index šanghajské burzy vzrostl od počátku letošního roku o 78 procent a hodnota prodaných nemovitostí o 60 procent, uvedl včera čínský statistický úřad.

"Spotřebitelé v Asii, hlavně pak v Číně, nyní táhnou světovou poptávku po osobních počítačích," uvádí americká společnost Intel, největší světový výrobce čipů.

Aféra kolem firmy Rio Tinto

Zahraniční firmy dodávající do Číny suroviny ale nyní zneklidňuje aféra kolem australské důlní společnosti Rio Tinto. Peking již dříve zatkl čtyři její zaměstnance a obvinil je, že po šest let shromažďovali důvěrné informace o čínském ocelářství.

Nyní Peking vyrukoval s tvrzením, že Rio Tinto těchto informací zneužilo k předražování svých dodávek železné rudy a Čína tak přišla v přepočtu o 102 miliardy dolarů. Uvedená suma je skoro dvaapůlkrát vyšší, než kolik činí celkový prodej železné rudy Rio Tinto ročně - 42,6 miliardy dolarů.

"Je opravdu velice obtížné nalézt v posledním čínském obvinění nějaké racionální jádro," míní Tim Schroeders z firmy Pengana Capital. Společnost Rio Tinto veškerá obvinění odmítá a k těm posledním se už ani nechce vyjadřovat.

Hlavní stimuly

- Vládní balík k povzbuzení domácí poptávky, zejména investiční, v hodnotě 585 miliard dolarů

- Masivní úvěry firmám a domácnostem, které během letošního prvního pololetí přesáhly bilion dolarů

Možná rizika

- Překotný růst akciových kurzů a cen nemovitostí

- Vyšší inflace

- Vytváření nadbytečných kapacit v průmyslu a dalších odvětvích