Problémy krachující firmy PA Export (bývalého Škodaexportu) v Pákistánu přijdou státní pojišťovnu EGAP na miliardu korun. Tolik bude muset ústav, specializovaný na podporu exportu, zaplatit za propadlé záruky, jež na stavbu pákistánských elektráren Balloki a Muridke poskytly Česká exportní banka (ČEB) a banka HSBC.

Účet ale nemusí být konečný.

EGAP pojistil i další projekty PA Exportu, v nichž se angažuje ČEB. "Celkem jde o další asi půlmiliardou korun," řekl HN manažer ČEB Boris Kyselý. Zbývající projekty nejsou v tak špatném stavu jako pákistánské. Riziko ale roste s tím, jak PA Export míří k úpadku.

Miliarda za Balloki a Muridke je největším pojistným případem EGAP od začátku tisíciletí. Ke krachu pákistánských projektů přispěla nepovedená privatizace Škodaexportu. Po loňském prodeji vypukly spory mezi novým majitelem - skupinou ČKD - a státem. ČKD tvrdí, že stát Škodaexport prodal se skrytými vadami, státní úředníci zase ČKD podezírají z tunelování získané firmy.

Ať už jsou důvody jakékoliv, peníze, o něž na projektech PA Exportu EGAP přišel, budou chybět na krytí dalších exportních kontraktů českých firem.

Nejde přitom o jediné pojistné plnění, jež EGAP platí. "Další asi miliardu korun budeme vyplácet kvůli několika kontraktům na Kubě, asi půlmiliardu vyplatíme na Ukrajině. V těchto případech jde ale o běžné ztráty způsobné krizí," vysvětluje mluvčí EGAP Vlastimil Nesrsta.

"Vzhledem k našim limitům každá miliarda, proplacená na pojistném plnění, znamená, že přicházíme o zdroje na pojištění obchodů za asi deset miliard," dodává.

Zatímco kapacita EGAP kvůli vyplaceným pojistkám klesá, poptávka po jeho službách roste. Čeští vývozci jsou v cizině poslední dobou nebývale úspěšní. "I přes krizi získávají čím dál víc zakázek na dodávky investičních celků a velkých staveb. Právě se úročí léta příprav, kdy se čeští vývozci učili dělat samostatně složité dodávky na klíč a získávali renomé," říká Kyselý.

ČEB dá letos českým firmám úvěry či záruky za 23 miliard korun, o tři miliardy víc než loni, o pět miliard víc než v roce 2007.

EGAP, který pojišťuje jak exportní úvěry ČEB, tak komerčních bank, letos uzavře pojistky za 70 miliard. Na příští rok u něj ale firmy jednají o pojistkách až za 100 miliard korun, což pojišťovna při současné výši rezerv nemůže poskytnout.

Rezervy a fondy EGAP jsou tvořeny jednak ze zisků pojišťovny, jednak ze státní dotace. Zisk letos zůstane na loňské, zhruba půlmiliardové úrovni. Dotaci stát do pojišťovny poslal naposled před devíti lety - ve výši pěti miliard korun.

"Když stát nenavýší zdroje EGAP, padne řada rozjednaných exportních projektů. To by pocítil i státní rozpočet," řekl Vladimír Šiška, šéf české pobočky Mezinárodní obchodní komory ICC. Varovné hlasy zaznívají i z firem: "Omezené možnosti EGAP jsou pro nás velký problém," říká šéf Vítkovic Jan Světlík, podle něhož by při krachu projektů, na něž firma potřebuje státem garantované pojistky, hrozil pokles zaměstnanosti i daňových výnosů, jež z Vítkovic plynou do státní kasy.

Podle průmyslníků není možné roli EGAP nijak nahradit, protože na dlouhodobé úvěry v rizikových teritoriích komerční ústavy pojistky nedávají. Stát letos v rámci protikrizových opatření už podpořil Českou exportní banku, když navýšil její kapitál o 850 milionů korun. Šéfové EGAP se snaží vyjednat i novou státní dotaci do svých pojistných fondů, výsledek je ale zatím nejistý.


Pojištění exportu ze státní pojišťovny EGAP

(údaje v miliardách korun)


Kdo má o úvěry zájem

- Vítkovice (vývoz lodních hřídelí, ocelových lahví, průmyslových technologií)
- ALTA (vývoz strojírenských technologií)
- PSG (dodávky průmyslových a dopravních staveb)
- Ostroj (vývoz důlních zařízení)
- OHL ŽS (stavební projekty v zahraničí)
- Sklostroj (vývoz sklářských technologií)
- Inekon (vývoz průmyslových technologií)
- PSJ (stavební projekty v zahraničí)
- Škoda Power (vývoz energetických technologií)
- Chemoprojekt (vývoz technologií, hlavně v chemickém průmyslu)
- Energo-Pro (investice do energetiky v Gruzii, Turecku)