Deutsche Bank, Goldman Sachs a Barclays. Tyto tři banky by se podle analytiků společnosti JPMorgan měly nejvíce obávat, že v příštích několika letech doplatí na nová regulační opatření.

Ze středeční zprávy, pojednávající o situaci světových investičních bank (ale kromě samotné JPMorgan) vyplývá, že zásahy regulátorů můžou v roce 2011 "zmenšit" výnosnost bank v průměru o 30 procent.

Jedná se především o pokles výnosnosti vlastního jmění (return on equity, ROE), která ukazuje, za jak dlouho se investorům vrátí vložené peníze. Nejhůře je na tom podle prognóz JPMorgan německá Deutsche Bank.Výnosnost investičního bankovnictví by měla klesnout na 6,7 procenta. Původně přitom analytici předpokládali, že dosáhne deseti procent. Banku postihne zejména zavedení regulací obchodování s finančními deriváty, na které se specializuje.

Pouze u bank Credit Suisse, UBS, Goldman Sachs a Morgan Stanley se výnosnost investičních operací udrží nad jedenácti procenty. Podle analytika JPMorgan Kiana Abouhosseina to může přinést problémy. "Nemůžete řídit investiční banku s normalizovaným ROE na jedenácti procentech," tvrdí Abouhossein.

Opustíme-li ale svět investičního bankovnictví, situace hodnocených bank se změní. Podle návratnosti hmotného majetku je na tom s 9,4 procenta nejhůře britská Barclays, Goldman Sachs je na tom s 10,4 procenta jen o málo lépe. Naopak s návratností v hodnotě 23 procent má nejsilnější pozici banka Credit Suisse.

ft.jpgAnalytici banky JPMorgan tak došli k závěru, že pro investory už nejsou investiční banky takovým lákadlem. "Namísto investičních bank nyní upřednostňujeme kvalitní banky, které žijí z úvěrů," stojí ve zprávě JPMorgan. Banky, které se drží klasického půjčování peněz, tak budou podle JPMorgan pro investory v blízké budoucnosti vhodnější volbou.

Celá analýza zhodnocuje očekávané dopady osmi regulačních opatření. Patří k nim i přísnější dohled nad obchodováním s finančními deriváty. Zvýšení transparentnosti se ale podepíše na maržích investičních bank. Zpřísnit by se měly i podmínky, za jakých budou banky moci investovat na trzích své peníze.

Analýza JPMorgan ale nepočítá s opatřeními projednávanými na víkendovém setkání zástupců zemí skupiny G20. Pakliže by došlo k uplatnění těchto opatření, k nimž patří například navýšení kapitálových požadavků bank, výhled pro investiční banky by byl ještě smutnější.

Pro investiční banky jsou prognózy JPMorgan velikou ranou. Jejich příjmy totiž v současné době stále rostou a banky hbitě vyplňují díry na trhu, které zbyly po padlých společnostech Lehman Brothers a Bear Stearns. Většina bankéřů si je proto jistá, že budoucnost nebude tak černá, jak ji předpovídá JPMorgan. Goldman Sachs například trvá na tom, že výnosnost vlastního jmění se podaří udržet na 20 %.

JPMorgan ale trvá na tom, že současný stav je neudržitelný. "Pokles výnosnosti vyústí v omezení výdajů, a to se bude týkat zejména zaměstnanců," předpovídá Abouhossein. Pokud má pravdu, světovým lídrům se povede nejen zvýšit dohled nad investičními bankami, ale i snížit počet a platy bankéřů.