Komodity, hlavně ropa a průmyslové kovy, v poslední době rychle zdražují. Růstu ceny nahrává hlavně slábnoucí dolar, jehož kurz vůči euru byl tento týden nejslabší za posledních dvanáct měsíců.

"Ropný trh se stále více zaměřuje na vývoj dolaru a dalších komodit," říká Phil Flynn, viceprezident chicagské makléřské společnosti PFGBest.

Ropa před čtvrtečním večerním zasedáním ropného kartelu OPEC ve Vídni, na němž ministři rozhodovali o výši těžebních kvót, zdražila až k 72 dolarům za barel. Za poslední půlrok vystoupala cena ropy přibližně o 53 procent.

OPEC se podle očekávání na své schůzce ve Vídni rozhodli nechat těžební limity beze změn. Chce se více soustředit na dodržování těchto limitů.

"S cenou kolísající mezi 68 a 73 dolary, co byste ještě chtěli? Taková cena se každému líbí, spotřebitelům, i producentům," tvrdil před schůzkou také saúdský ministr ropného průmyslu Alí Ibráhím Nuajmí.

Podle analytiků ale současný růst cen ropy neospravedlňují fundamentální faktory - poptávka po ropě se zatím po propadu způsobeném krizí příliš nezvedá a ropné sklady jsou stále naplněné k prasknutí. Na vině je právě slabý dolar a snaha investorů zajistit se proti očekávané inflaci.

I když cena většiny komodit od svého minima z počátku roku už stoupla o desítky procent, analytici věří, že poroste dál. "Trh se posune ještě výš, protože čeká, že se oživí poptávka díky ekonomickému oživení a před zimou na severní polokouli, kdy je poptávka nejvyšší," říká makléř Tradition Energy Gene McGillian.

Další cenový vývoj bude záviset zejména na poptávce z Číny. Například měď za posledních šest měsíců zpevnila o 81 procent. "Cena mědi odráží předpoklad zesílení poptávky v příštím roce," říká analytik Société Générale David Wilson. "Ale byl bych opatrný, protože Čína může čerpat ze zásob, které si vytvořila během letošního roku," dodává Wilson. O nárůstu čínské poptávky napovídá například poslední odhad, že dovoz oceli do Číny stoupne letos o deset procent v souvislosti s vládními injekcemi na podporu průmyslu a stavebnictví.

Růst cen komodit zvedá také akcie těžebních společností i energetik. Komoditní akcie vzrostly podle indexu MSCI za půlrok o 84 procent, zatímco průřezový index stoupl ve stejné době o 59 procent.

To by mohlo pomoci i nejobchodovanějšímu domácímu akciovému titulu - energetické společnosti ČEZ. Analytici Merrill Lynch a Raiffeisenbank tento týden pro ČEZ vylepšili investiční doporučení.