Základní informace


Oficiální název: Stát Izrael
Medinat Jisrael (hebrejsky)
Daulat Isráęíl (arabsky)
State of Israel (anglicky)
Rozloha: 20 770 km2 (hranice do r. 1967)
Vodní plocha: 440 km2
Délka hranic: 1 006 km
Nejvyšší hora: Har Meron, 1 208 m
Hlavní město: Jeruzalém (www.jerusalem.muni.il)

760 800 obyv., aglomerace 1,029 mil. (Jeruzalém byl v roce 1980 vyhlášen "nedělitelným hlavním městem Izraele". Většina států toto rozhodnutí Izraele neuznala a sídlem jejich velvyslanectví je Tel Aviv.)

Další města: Tel Aviv (388 tis. obyv.), Haifa (369 tis.), Rišon le Cion (224 tis.), Ašdod (206 tis.), Beerševa (184 tis.), Petach Tikva (175 tis.), Cholon (265 tis.), Netanja (168 tis.), Bnei Brak (140 tis.), Ramat Gan (127 tis.), Bat Jam (131 tis.), Aškelon (105 tis.), Rechovot (100 tis.).

Počet obyvatel: 7,9 mil. (2008)
Počet obyv. na km2: 324
Urbanizace: 90,49 %
Průměrný věk: 29,60 roku
Prům. délka života:
muži 78,7 roku
ženy 82,5 roku
Úřední jazyk: hebrejština, arabština

Další nejpoužívanější jazyky: angličtina (rozšířený jazyk, zejména lidé mladší 40 let jsou schopni komunikovat v angličtině, ulice a křižovatky mají názvy v anglické transkripci i v arabštině), ruština (je rozšířena díky migrantům z bývalého SSSR), část obyvatel hovoří rumunsky, francouzsky, německy, polsky. Část starších obyvatel a někteří ortodoxní Židé hovoří jidiš.

Národnostní složení: Židé 79,2 %, Arabové 19,9 %, ostatní 0,9 %
Náboženství: Většina obyvatel
(75 %) se hlásí k judaismu, muslimové 16 % (většinou sunnité), křesťané 2 %, ostatní 1 % (2008)

Administrativní členění: šest oblastí se správním centrem - Severní oblast (Nazaret), Oblast Haify, Hlavní město Jeruzalém, Oblast Tel Avivu, Střední oblast (Ramla), Jižní oblast (Beerševa). Samosprávní celky tvoří 54 okresních zastupitelstev (z toho 1 drúzské), 69 městských zastupitelstev (z toho 4 arabská) a 141 obecních zastupitelstev (z toho 62 arabská).

Asi 200 tisíc Židů obývá osady na území obsazeném Izraelem v roce 1967 na Západním břehu Jordánu, největší z těchto sídel jsou Maale Adumim (27 tis.) a Ariel (19 tis.).

Počet lékařů: 22 470
Počet vězňů: 14 000
Podíl analfabetů: 3,80 %
Počet pevných tel. linek: 3,210 mil.
Počet mobil. tel.: 7,050 mil.
Počet rozhl. přijímačů: 3,390 mil.
Počet televizí: 2,640 mil.
Počet PC: 1,820 mil.
Počet uživ. internetu: 2,960 mil.
Délka želez. tratí: 917 km
Délka zpevn. silnic: 18.421 km
Počet osob. aut: 1,848 mil.
Počet vojáků: 175 tis.

Učitečné zdroje


www.mzv.cz - Ministerstvo zahraničních věcí ČR nabízí informace o podmínkách cestování do Izraele, užitečné informace pro cestu a pobyt v této zemi lze najít na adrese zastupitelského úřadu ČR v Tel Avivu www.mzv.cz/telaviv

www.businessinfo.cz - užitečná adresa oficiálního portálu pro export a podnikání, kde získáte i aktuální teritoriální informaci o Izraeli.

www.wikipedia.org - přehledný a bohatý informační zdroj, bez něhož se dnes neobejde nikdo, kdo chce získat přehled o jednotlivých zemích světa. Na vyhledávači Informace o Izraeli v angličtině najdete na http://en.wikipedia.org/wiki/Israel. V českém jazyce můžete kliknout na www.wikipedia.

cz. Součástí systému wikipedia je i cestovatelský portál wikitravel, přehledné a rozsáhlé turistické informace s řadou odkazů najdete na http://wikitravel.org/en/Israel. Přehled užitečných internetových adres objevíte na http://en.wikipedia.org/wiki/Outline_of_Israel, www.bbc.co.uk - adresa BBC, kde si na vyhledávači vypíšete Israel a nejdete Country profil

www.spiegel.de - užitečné médium pro ty, kteří hovoří německy, v rubrice lexikon najdete základní informace o Izraeli

www.nationsonline.org/oneworld/israel.htm - rozsáhlý přehled webových adres zahrnujících turistické, byznysové či kulturní informace

www.goisrael.com/tourism_eng - oficiální adresa ministerstva turistiky, nabízí i kontakty na ubytování

http://away.com/index.html - vyhledávač turistických informací jednotlivých zemí

www.worldtravelguide.net - v tomto vyhledávači vypíšete Israel a získáte nabídku několika desítek cestovatelských odkazů

www.inisrael.com/tour/main.

html - adresa s poměrně rozsáhlým přehledem turistických informací, zejména lokálních, a s odkazy na možnosti ubytování v jednotlivých městech

www.infotour.co.il, www.totallyjewishtravel.com - turistické informace s řadou odkazů

www.reiselinks.de/israel.html - rozcestník webových adres o Izraeli (německy)

www.bongobongo.cz/serve.php - odkazy na cestovatelské adresy (v češtině)

http://izrael.orbion.cz/odkazy/ - přehled několika webových adres s cestovatelskými informacemi

a reportážemi (v češtině)

www.israelhotels.org.il/www.ddtravel-acc.com - adresa izraelské hotelové asociace (IHA)

- nabídka ubytování v Izraeli

www.israelhotels.org/ - přehled hotelů v jednotlivých městech

www.touristisrael.com/ - informace o jednotlivých městech

www.telaviv4fun.com/ - informace o Tel Avivu včetně nabídky restaurací

Média


V Izraeli vychází více než dvě desítky deníků, většina v hebrejštině nebo v arabštině. Mezi nimi mezinárodně významné listy, jako jsou Haaretz a Maariv. K anglicky vydávaným listům patří Jerusalem Post a anglická mutace Haaretz. S angličtinou se setkáte i v televizi, kdy mnohé filmy nejsou dabovány

a jen s hebrejskými nebo arabskými titulky.

http://en.wikipedia.org/wiki/Media_of_Israel - přehled izraelských médií

www.abyznewslinks.com/israel.htm - velmi přehledný a široký seznam médií

www.kidon.com/media-link/il.

php - poměrně rozsáhlý přehled izraelských médií

www.bbc.co.uk - na adrese BBC najdete ve vyhledávači Israel, kde jsou k dispozici i hlavní média

www.einnews.com/israel - přehled informací světových médií o Izraeli

Vstup do země


Vízum se u českých občanů nevyžaduje, pokud pobyt nepřesáhne tři měsíce, a je nevýdělečné povahy. Pro krátkodobé turistické pobyty není vízum potřeba. Pro ostatní účely je nutné a informace lze získat na Velvyslanectví Izraele v Praze:

Badeniho 2, 170 06 Praha 7
Tel.: 233 097 500
Fax: 233 097 519
E-mail: info@prague.mfa.gov.il

Při příjezdu a odjezdu ze země se vyplňuje registrační karta a cestující se podrobuje podrobnému

a pečlivému pohovoru. Tyto bezpečnostní pohovory a kontroly před odbavením na letišti jsou přísné. Doporučuje se odpovídat stručně a pravdivě.

Turista může být při příjezdu do Izraele požádán o prokázání finančních prostředků, za postačující se považuje částka 70-80 USD na osobu a den. Pro turisty neplatí přihlašovací povinnost, nevyžaduje se povinné očkování či potvrzení o zdravotním stavu. Na pozemních přechodech do Egypta a Jordánska vyžadují izraelské úřady od držitelů cestovních a služebních pasů zaplacení výstupního poplatku v ekvivalentu 16-35 USD podle místa přechodu. Je-li v pasu izraelské razítko, nevpustí některé arabské a islámské státy držitele pasu na své území.

Kdy přijet


Nejvhodnější dobou k návštěvě Izraele je jaro a podzim, kdy zde vládnou příjemné teploty. Nejhezčí doba je koncem dubna a počátkem května, kdy se příroda zelená. Léta jsou obvykle teplá a suchá, v jižní části země mohou červencové teploty vystoupat ke 40 °C. Zimy jsou studené a vlhké. Prší obvykle od listopadu do dubna, většina srážek padá od ledna do března. Srážky jsou vydatné na severu, zanedbatelné na jihu. Nejnižší teploty jsou v lednu, a to 5 až 12 °C.

Jednotlivé regiony se charakterem počasí výrazně liší. Na středomořském pobřeží je vysoká vlhkost

a mírné zimy. Chladné zimy panují v hornatých oblastech (např. v Jeruzalému). Od dubna do října můžete přijet do Izraele v lehkém letním oblečení, pro chladnější noci v horách v tuto dobu postačí svetr. Od listopadu do března je vhodné si zabalit bundu a oblečení proti dešti. Pouze v Elatu stačí v této době lehčí oblečení.

Časový posun GMT + 2 hodiny, středoevropský čas + 1 hodina.

Jak do země


Do Izraele létá značné množství společností včetně ČSA. Přímý let z Prahy trvá přibližně 4 hodiny, s přesedáním může doba letu dosáhnout 5 a více hodin. Výběr cen letenek do Tel Avivu je široký, od v průměru 14-17 tisíc korun až do 30 tisíc korun a více v závislosti na ekonomické či bussines třídě. Letenky lze vyhledat i levnější na řadě webových adres, jako je například www.letuska.cz.

Mezinárodní letiště Ben-Gurion Airport (www.iaa.gov.il) leží 14 km od Tel Avivu a 50 km od Jeruzaléma. Na letišti jsou banka a pošta otevřeny nonstop.

Z letiště jezdí do obou měst vlaky i autobusy. Stanoviště autobusů je v druhém patře, blízko vchodů 21 a 23. Do Tel Avivu jezdí každou hodinu autobus linky č. 222 společnosti United Tours (délka jízdy 25 min.). Tato linka směřuje do oblasti hotelů na pobřeží. Do centra Tel Avivu jede autobus společnosti Egged č. 5. každých dvacet minut od 4 do 24 hod. na obě hlavní autobusová nádraží (délka jízdy 40 min.). Výjimkou je šabat, kdy poslední autobus jede v pátek v 18.45 hod.

a pak až v sobotu v 10 hod. Využít lze Šerut, taxík - minibus pro 8-10 lidí, který kopíruje tratě autobusových linek. Do Jeruzaléma jede autobus linky č. 111 společnosti United Tours k hotelům, použít lze linku č. 947 společnosti Egged

k hlavnímu autobusovému nádraží (Central Bus Station) v Jeruzalémě. Cesta trvá zhruba 1,5 hodiny. Bližší informace naleznete na internetových stránkách společnosti EGGED, www.egged.ci.il, včetně aktuálního jízdního řádu. Do Tel Avivu je možné dojet taxíkem, před letištní halou najdete stanoviště.

Letiště Eilat Central Airport (www.iaa.gov.il) leží 8 kilometrů od města Eilat. Autobus jezdí do města každých 15 minut (délka jízdy 20 min.). K dispozici jsou taxi.

Vnitrostátní letecká přeprava funguje mezi městy Tel Aviv (letiště Ben Gurion a Sde Dov), Jeruzalém, Haifa a Eilat.

Doprava v zemi


Turistická infrastruktura se příliš neliší od evropských středomořských podmínek. Zejména v Jeruzalému, Hajfě a Tel Avivu je dopravní struktura velmi rozvinutá. Silniční značky jsou na důležitých silničních tazích v hebrejštině, arabštině a v angličtině. Povolená rychlost je v obcích 50 km/h, mezi obcemi 80 km/h a na dálnici 90 km/h. V případě překročení rychlosti hrozí pokuta až 600 šekelů.

Síť autobusových linek je velmi dobrá, hustá a relativně levná. Provoz autobusů je omezen v sobotu (o šabatu). Hlavní autobusovou společností je Egged, která zajišťuje více než 60 % spojů po celé zemi. Na webových stránkách lze najít aktuální spoje a ceník (www.egged.co.il). Možné je zakoupit několikadenní i měsíční jízdenky.

Vlaky jsou cenově o něco levnější než autobusy, ale železniční doprava je poměrně málo rozvinutá. Výjimku tvoří trať z Tel Avivu do Haify a na sever země. Železniční spojení zajišťuje státní společnost Israel Railways (www.israrail.org.il/english/).

Ve velkých městech fungují jako alternativa vůči autobusům taxíky, tzv. sheruts. Jde obvykle o limuzíny pro 6, 7 osob. Sheruts odjíždí poté, co se zaplní všechna místa.

Běžná taxi fungují dobře a všechna jsou ze zákona vybavena taxametrem. Cestující mají právo na účet. Příplatky jsou za telefonickou objednávku a za služby v noci, tedy po deváté hodině večer a o svátcích a šabatu.

Vzhledem k tomu, že Izrael je malá země a vzdálenosti mezi městy nejsou velké, je možné si půjčit auto. Půjčovny jsou stejné jako kdekoliv po světě, cena se pohybuje kolem 40 eur za den za vozidlo nejnižší kategorie. Vedle mezinárodních půjčoven, například na letišti Ben Gurion, které jsou otevřeny nonstop, je v zemi řada malých firem, které například inzerují v denním tisku. K zapůjčení vozidla musíte být starší 21 let, řidičský průkaz vlastnit déle než jeden rok a mít zelenou kartu.

Měna


V Izraeli se platí šekely (v angličtině používaná zkratka NIS, ILS), šekel se dělí na 100 agorotů (nejmenší mince je v hodnotě 5 agorotů. Šekel se orientuje na USD, který se v některých případech používá ve vnitrostátním styku (v hotelích, v obchodu s realitami včetně nájemného atd.).

Zahraniční devizy mohou být do země dováženy bez omezení. Peníze se vyměňují v bankách, poštách, hotelích a směnárnách. Kreditní karty, jako jsou Visa, EuroCard, Diners Club, American Express, jsou běžně přijímány ve většině obchodů, restaurací a hotelů a také v bankomatech.

V polovině srpna 2009 byl kurz koruny vůči šekelu 1: 4,473.
www.xe.com/ucc/ - přepočítávač kurzů

Zdravotní péče


V Izraeli je lékařská péče na vysoké úrovni a většina lékařů hovoří anglicky. Zdravotnické služby jsou však drahé, den pobytu v nemocnici stojí i 1 000 USD. ČR nemá s Izraelem uzavřenou žádnou dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče, je proto nutné pojistit se před cestou.V deníku Jerusalem Post, který je vydáván v angličtině, zjistíte servisní informace o nemocnicích, zubařských klinikách a lékárnách.

Pracovní, otevírací doba


Pracovní týden v Izraeli začíná nedělí a končí v pátek okolo poledne, formálně při východu tří hvězd, tzn. začátkem šabatu. Hlavním dnem odpočinku je sobota. Po začátku šabatu je omezena veřejná doprava, v některých městech (Jeruzalém, Tel Aviv) je zastavena.

V obchodech je standardní otevírací doba od neděle do čtvrtka 8-13 a 14-19 hod. (v zimním období), v létě do 20.30 hod., v pátek 8-14 hod.

Restaurace otevírají se západem slunce v sobotu, tedy po konci šabatu. V kosmopolitních městech, jako jsou Tel Aviv nebo Haifa, bývají restaurace otevřeny stále, v Jeruzalémě se šabat dodržuje. Pro křesťanské komunity zůstává dnem pracovního klidu neděle, muslimské oblasti a komunity mají zavřeno v pátek, což je den klidu pro muslimy.

Banky jsou zpravidla otevřeny ve dnech neděle-pátek 8,30-12,30 hod. a navíc odpoledne (16-18 hod.) v neděli, úterý a čtvrtek. Většina bank má bankomaty, které fungují 24 hodin. Můžete použít bez problémů jakoukoliv mezinárodní platební kartu, a vybrat si tak šekely přímo v zemi.

V obchodech ve velkých městech je obvykle otevřeno od neděle do čtvrtku od 9 (někde od 8) hodin do 19 h (někdy déle). V pátek je otevřeno 8-14 h a v sobotu je zavřeno. V zemi je však množství nákupních center, které nabízejí flexibilnější otevírací dobu. Zejména v turistických oblastech jsou některé obchody otevřeny nonstop.

Státní úřady obvykle pracují ve dnech neděle-čtvrtek 7.30-16 hod. a jsou zavřeny v pátek; v předvečer náboženských svátků obvykle zavírají ve 12 hod. Obvyklá pracovní doba firem je neděle-čtvrtek 8-16 hod., v pátek 8-13 hod. (pokud v pátek pracují). Obecně není vhodné sjednávat schůzku na páteční odpoledne nebo večer a na sobotu. Během soboty není vhodné jezdit do ortodoxních židovských čtvrtí autem.

V muzeích je otevřeno velmi rozdílně, v některých i v sobotu.

Ubytování


Izrael zdaleka není levnou zemí, cenově je srovnatelný například s Německem. To se týká i ubytování, které odpovídá západním standardům jak ohledně cen, tak i servisu, a které je hodnoceno podle pětihvězdičkové stupnice. V případě ubytování v hotelích se při průměrném komfortu musí počítat s cenami v přepočtu mezi 50 až 100 USD a více. Pokud vyžadujete vyšší komfort, ceny se pohybují mezi 120 až 180 USD za den. Nejznámějším hotelem je hotel King David Hotel v Jeruzalémě, kde bývají ubytováni státníci.

Ve vesnicích na pobřeží Středozemního a Rudého moře jsou

k dispozici domky pro dvě osoby nebo malé bungalovy. V oblasti Mrtvého moře jsou pouze drahé hotely. Ubytovat se lze i v kibucech, ceny odpovídají spíše střední kategorii. Některé kibucy se zaměřují na ubytování a jsou na to vybaveny tak, že nabízejí i bazény, restaurace a organizují speciální aktivity pro své hosty. Ceny hotelů v Izraeli jsou většinou uváděny v USD a většinou nezahrnují 15% daň. Je lepší se raději zeptat na finální cenu. Styl tzv. bed and breakfast, zavedený v Evropě, v Izraeli běžný není.

Cestovatelé s nižšími nároky mohou najít ubytování i za 20 až 40 USD, například v apartmentech

a u soukromníků či v hostelech (www.youth-hostels.org.il). Hostely najdete ve všech větších městech, paradoxně nejlevnější ubytování je v Jeruzalémě.

Elektřina je standardní (220 V). Méně standardní jsou zástrčky, většinou tříkolíkové. Adaptéry jsou drahé, je lépe se vybavit vlastním.

Spropitné


Personál v restauracích nemá pevný příjem a žije převážně ze spropitného, které obvykle činí kolem 10 % ceny. Jídlo v restauraci stojí až desetkrát více než v obchodě, kde je jeho cesta již tak vysoká. Pokud chcete dosáhnout lepšího servisu, spropitné zaplacené předem tomu může výrazně napomoci stejně jako výhled, že dotyčná osoba může např. v hotelu obdržet při odjezdu "slušné" spropitné.

DPH


Daň z přidané hodnoty je ve výši 15,5 %. Obvykle je DPH uvedeno na účtech, ačkoliv cizinci, kteří platí devizami, jsou od něho osvobozeni, například při ubytování v hotelích nebo při půjčení aut.

Spojení


Mobilní telefony lze používat po celé zemi a lze je možné pronajmout například hned na letišti Ben Gurion. Hlavní provozovatelé internetu jsou Internet Gold (www.zahav.net.il) a také PalNet (www.palnet.com). Internetové kavárny jsou rozšířeny, internetové připojení je možné v hotelích.

Nákupy, suvenýry


Nároční turisté si mohou odvézt diamantové šperky a na míru šité kožešiny, které nepodléhají dani ani clu. Dalším artiklem pro ženy je kosmetika. Tento nákup je vhodné si nechat až na konec pobytu do free shopu na letišti. Nabídka na letišti je dobrá, ceny jsou přijatelné.

Dobře se nakupuje ve větších obchodech zejména ve velkých městech či v supermarketech. Například v Tel Avivu jsou obrovská nákupní centra se širokým sortimentem zboží.

Cestovatel by si neměl nechat ujít nákup na tržnicích v arabských čtvrtích Jeruzaléma.

Dá se vyjednat mnohem výhodnější cena. Určitě by se neměla akceptovat nabízená cena, hra o cenu je součástí prodejního rituálu. Cena je zpravidla nadsazená, někdy až desetinásobně. Nejlépe se na tržnicích nakupuje večer, kdy trhovci končí práci a zbavují se výrobků i za mnohem přijatelnější cenu. Vývoz starožitností je však zakázán. Možným suvenýrem jsou tepané lampy, svícen, šesticípá Davidova hvězda, ozdobné trubičky na tóru.

Svátky


Hebrejský kalendář je lunisolární, data židovských svátků jsou z hlediska gregoriánského kalendáře pohyblivá. Platí to i pro Den nezávislosti, státní svátek, který může připadnout i na duben, i když nezávislost byla vyhlášena 14. května 1948. Hlavní svátky a měsíc (období), na který obvykle připadnou:

Roš hašana - Nový rok - jednodenní svátek (září-říjen)

Jom kipur - Den smíření - jednodenní svátek, ustává veškerý život v zemi, nevysílá TV ani rozhlas, prakticky ustává motorizovaná doprava na silnicích (září-říjen)

Sukot - Svátky stánků - trvají týden, nepracuje se první a poslední den (říjen)
Simchat Tora - Radost z Tóry (říjen)
Chanuka - Svátky zasvěcení (chrámu) - osmidenní svátky, nepracuje se první a poslední den (prosinec-leden)
Purim - Svátek "metání losu" - jednodenní (únor-březen)
Pesach - Svátek překročení - sedmidenní svátek, nepracuje se první a poslední den (březen-květen);
Jom haacmaut - Den nezávislosti (duben-květen)
Lag ha-Omer - Svátek učenců - jednodenní, volno ve školách (květen)
Šavuot - Svátek týdnů (květen-červen)

Důležité adresy


Velvyslanectví ČR v Izraeli
23 Zeitlin Steet, Tel Aviv
61664 P.O.Box 16361
Telefon: 009723/6918282-3,
KO-6911033, sekretariát-6911031
Fax: 009723/6918286
E-mail: telaviv@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/telaviv

Působnost úřadu diplomatická a konzulární pro Stát Izrael a konzulární pro Palestinská autonomní území
Časový posun: +1 hod.

Provozní hodiny úřadu:
pondělí-pátek 07.45-16.15

úřední hodiny KO pro veřejnost:
pondělí-pátek 09.00-12.00

úřední hodiny - víza:
pondělí, středa, pátek 09.00-11.00

Honorární konzulát
27, Reh. 29 November, apt. 4, Jerusalem 92 105
Telefon: 009722/5666127
Fax: 009722/5339809

Působnost úřadu:
konzulární obvod: oblast Jeruzalém
Časový posun: +1 hod.

Provozní hodiny úřadu:
neděle, středa 10.00-12.00

Honorární konzulát Haifa
Finland 42, Haifa
34989
Telefon: 00972/4/8258936
Fax: 00972/4/8248633

Působnost úřadu: konzulární obvod: část severní oblasti - podoblast Zefat, Kinneret, Jisreel, Akko, Haifa, Hadera
Časový posun: +1 hod.

Provozní hodiny úřadu:
neděle, středa 10.00-12.00

Honorární konzulát
6 HaMada Street, Herzliya Pituach, Eilat 46733
P.O.Box 12528
Telefon: 00972-9-9519444, v případě nouze-00972-50-5313096
Fax: 00972-9-9519445

Působnost úřadu:
konzulární obvod: jižní Izrael
Časový posun: +1 hod.

Provozní hodiny úřadu:
pondělí - čtvrtek 10.00-12.00

Honorární generální konzulát
Lean Str. 7, Ramat Gan,
Telefon: 009723/6753845
Fax: 009723/6723505

Působnost úřadu:
konzulární obvod:
Tel Aviv a ústřední oblast Izraele
Časový posun: +1 hod.

Provozní hodiny úřadu:
pondělí, středa 10.00-12.00

Velvyslanectví Státu Izrael
Badeniho 2, Praha 7 170 06
Telefon: 233 097 500, 233 097 513, 233 097 515
Fax: 233 097 519
E-mail: info@prague.mfa.gov.il
Web: www.prague.mfa.gov.il

Provozní hodiny úřadu: 08.30-17.00 /Po-Čt/ 08.30-14.30 /Pá/

Konzulární oddělení
Provozní hodiny úřadu
09.00-12.00 /Po-Pá/1