Firmy snižují náklady a dávají výpovědi. Na vlastní kůži to pociťují tisíce lidí. Odborníci radí moc si to nebrat a hned hledat nové místo.

HN vám přinášejí tipy, jak se se ztrátou zaměstnání vyrovnat tak, aby to příliš nebolelo.

6 rad, jak se nezbláznit

1. Neobviňujte se. Bezprostředně poté, co se zaměstnanec dozví, že bude propuštěn, se můžou dostavit pocity méněcennosti nebo stavy sebeobviňování z toho, že profesně zklamal. Psychologové však tvrdí, že je to zbytečné. "Důvodů, proč firmy nebo instituce propouštějí své zaměstnance, je mnoho. Neobviňujte se. Nemusí to totiž vůbec být vaší vinou, ale vinou hospodářské krize nebo špatného managementu," říká pražská psycholožka Ludmila Haňková.

2. Nezůstávejte bez práce dlouho. Může to totiž vážně podkopat vaši sebedůvěru a důvěryhodnost. Práci si proto začněte hledat hned, jak se dostanete z prvotního otřesení. "Člověk, který je delší dobu bez práce, může být pro potenciální zaměstnavatele podezřelý. Pokud se nenajde práce podle vašich představ, berte to, co se nabízí. Své vysněné místo však nepřestávejte hledat," radí Haňková.

3. Zachovejte si denní rozvrh. I když jste dočasně bez práce, plňte pravidelně běžné denní povinnosti tak, jako když jste byli zaměstnaní. "Nerychlejší způsob, jak si zadělat na depresi, je lehnout si od rána k televizi. Nespěte do oběda a neponocujte. Naplánujte si denní rozvrh povinností a využijte čas třeba k opravě bydlení nebo jiným aktivitám, na které jste předtím neměli čas," doporučuje Haňková.

4. Cvičte. V době, kdy místo toho, abyste chodili do práce, trávíte čas doma, můžete lehce přijít o fyzickou kondici, což vám může mimo jiné také znesnadnit nalezení práce v budoucnosti. Navíc fyzická zahálka neprospívá ani psychice. "Nezapomínejte na pravidelnou fyzickou aktivitu, ať už v podobě sportu nebo třeba práce na zahradě. Přiměřená fyzická námaha přináší uvolnění a pomáhá redukovat psychickou tenzi," říká psycholog a psychoterapeut Marian Bartoš.

5. Připravte se na negativní reakce vašeho okolí. Je naprosto normální, že v momentě, kdy svému okolí (partnerovi, dítěti) oznámíte, že jste se v době krize ocitli bez práce, nebudou jásat radostí. Buďte připraveni na jejich reakce, ze kterých může být i patrné zklamání a strach o budoucnost rodiny. "Uklidněte je. Když uvidí, že se opravdu snažíte najít si nové místo, zbaví je to strachu a začnou vás podporovat," říká Haňková.

6. Poraďte se s psychologem. Nestyďte se vyhledat odbornou pomoc. "Zvláště pokud úzkost přetrvává a selháváte i v mezilidských vztazích," radí Haňková. Kontakt na prověřeného psychologa najdete například na psycholog-poradce.eu.

 

6 rad, jak zmírnit škody

1. Zaregistrujte se na úřadu práce. Úřad práce (ÚP) vám nejen pomůže s hledáním nového zaměstnání a dává podporu v nezaměstnanosti, ale také za vás bude platit zákonné pojištění, tedy sociální a zdravotní. "Pokud se člověk zaregistruje na ÚP do osmi dnů od ztráty zaměstnání, ÚP za něj bude základní pojištění platit. V opačném případě se nezaměstnaný stává samoplátcem," říká Viktorie Knězková z personální agentury JAZ Servis.

2. Nahlaste ztrátu zaměstnání své bance. Pokud máte u banky úvěr nebo hypotéku, je nejlepší hned po ztrátě práce informovat svého bankéře. Můžete se dohodnout na řešení ještě dříve, než dojde k opoždění splátek. "Možností je změna splátkového kalendáře podle toho, jak to nové podmínky klientovi dovolí," říká Kristýna Havligerová, tisková mluvčí České spořitelny. Tato banka také pro své klienty, kteří přišli o práci, připravila speciální program, jak novou práci zase najít.

3. Zbavte se hypotéky. Pokud se vám už dlouho nedaří najít novou práci a víte, že vám vaše finanční situace neumožňuje dál platit splátky, je možné se hypotéky zbavit. A to tak, že prodáte nemovitost i s hypotékou. "Tento způsob dobrovolného prodeje podporujeme, neboť je pro klienta i banku vždy výhodnější. K jeho realizaci poskytujeme klientům přiměřený časový úsek. Na rychlém a výhodném prodeji spolupracujeme i s Realitní společností České spořitelny, kdy se snažíme realizovat prodej za nejvyšší možnou tržní cenu," říká Havligerová.

4. Jděte na brigádu. Další z možností, jak minimalizovat škody způsobené ztrátou zaměstnání, je přihlásit se na krátkodobou brigádu. "Radíme to hlavně klientům, kteří nemohou v době krize najít práci ve svém regionu a nechtějí dojíždět," říká Daniel Staněk z personální agentury Advantage Consulting. Výhodou brigád je, že firmy většinou berou uchazeče bez výběrového řízení. Nevýhodou je, že příjmy z ní si brigádník musí danit sám.

5. Nahlašte změny pojišťovně a sociálnímu úřadu. Pokud se rozhodnete nejít na úřad práce, který za vás po dobu nezaměstnanosti platí pojištění, je vaší povinností nahlásit ztrátu zaměstnání zdravotní pojišťovně a sociálnímu úřadu.

6. Netajte před okolím, že nemáte práci. Řekněte své rodině i svým známým, že jste bez práce. Můžou vám pomoci najít novou. "Častou chybou uchazečů je, že se ze strachu o svůj sociální status snaží zatajit před svým okolím, že byli vyhozeni. Zbytečně se tím připravují o nové příležitosti," říká Daniel Staněk.


6 rad, jak se zvednout

1.Napište si profesní životopis. Dobře napsaný životopis (CV) je základním krokem při hledání nové práce. "Je vlastně takovým ,řidičákem' při ucházení se o pracovní pozice u zaměstnavatelů," říká Kamila Fojtíková, konzultantka personální agentury Specialist. Na svém CV byste si měli nechat opravdu záležet, je totiž tím prvním, podle čeho se potenciální zaměstnavatel bude rozhodovat. V CV uvádějte vše, o čem si myslíte, že by mohl zaměstnavatel ocenit, nikdy ale nelžete, u pohovoru by to stejně vyšlo najevo. CV si můžete napsat sami a inspirovat se například vzorovými životopisy na internetu (www.jaknapsat.cz) nebo si je nechat sestavit personální agenturou.

2.Začněte hledat sami. Nemusíte čekat, až vám pracovní úřad nebo personální agentura dohodí práci. Začněte se po ní rozhlížet sami. "Dobré je registrovat se na veřejně přístupných pracovních serverech, například jobs.cz, prace.cz nebo jobpilot.cz. Na některých serverech je možnost aktivovat si agenta, který uchazeči automaticky zasílá nabídky," radí Daniel Staněk z personální agentury Advantage Consulting.

3.Přihlašte se na odborné kurzy. Zatímco jste bez práce, můžete zvýšit svoji cenu na trhu práce tím, že se budete vzdělávat. Ať už jde o jazykové kurzy, nebo o kurzy odborné, například práce na počítači. Zaměstnavatel to ocení. "V současné době nejvíc doporučujeme kurzy jazykové, účetnictví, počítačové a na trhem žádaná řemesla," říká Staněk.

4.Jděte na všechny pohovory. Pokud dostanete více pozvánek k výběrovým řízením, snažte se je absolvovat všechny. "Je třeba počítat s tím, že na každé pracovní místo čeká více uchazečů a v mnoha oborech je konkurence vysoká," upozorňuje Kamila Fojtíková. To, že jdete na pohovor, totiž ještě zdaleka neznamená, že práci skutečně získáte. Může to vyjít až na několikátý pokus.

5.Slevte z platových požadavků. Jednou z cest, jak zkrátit dobu bez práce na minimum, je snížit své platové požadavky. Časem pak můžete požádat o zvýšení platu. "Nebojte se toho. Pokud delší dobu nemůžete nic sehnat, vždy můžete snížit své platové požadavky. Nezapomínejte, že zvyšování platu či prémie jsou běžná věc," říká Viktorie Kněžková z agentury JAZ Servis.

6.Pořiďte si živnostenský list. Pokud máte netradiční kvalifikaci nebo děláte profesi, která se v době krize dá jen těžko uplatnit, můžete začít vlastní živnost. "To radíme některým klientům hned na začátku. Dobré je využít kontaktů a znalostí z oboru, registrovat se na živnostenském úřadu," radí Daniel Staněk.

Podívejte se jaká je míra nezaměstnanosti v jednotlivých krajích ČR