Spojené státy uvalily na dovoz ocelových trubek z Číny clo v předběžné výši od 10,90 do 30,69 procenta. Opatření se týká výrobků, které se používají k přepravě ropy, a Washington tvrdí, že se clem brání proti Čínou subvencovanému dovozu. Čína naopak clo považuje za ochranářský krok USA. Výše cla by měla ročně dosahovat až 2,6 miliardy dolarů (asi 45,7 miliardy korun).

Clo na čínské ocelové trubky je v posledních letech jedním z největších případů, které Američané v obchodní rovině řeší. Podle agentury Reuters krok USA odráží obavy, které má tamní zpracovatelský sektor. Lidé v tomto odvětví jsou přesvědčeni, že Čína využívá státních subvencí, a připravuje tak Američany o pracovní místa.

O pomoc vládu požádal odborový svaz United Steelworkers a spolu s ním firmy U.S. Steel, Maverick Tube a další výrobci ocelových trubek.

Čínské ministerstvo obchodu s rozhodnutím USA zásadně nesouhlasí. "Čína je velmi znepokojena a je rezolutně proti takovým ochranářským opatřením," uvedla mluvčí ministerstva. Odmítla ale říci, jakými kroky se Čína hodlá bránit.

Rozhodnutí uvalit na čínské trubky vysoké clo přichází krátce před dalším klíčovým verdiktem. Administrativa prezidenta Baracka Obamy totiž musí do 17. září rozhodnout, zda omezí dovoz pneumatik z Číny. Také za tímto případem jsou odboráři z ocelářského průmyslu. Stěžují si, že kvůli prudkému růstu dovozu čínských pneumatik museli někteří američtí výrobci ukončit produkci, což sektor připravilo o více než 5000 pracovních míst.

Tento případ, stejně jako řada dalších, o nichž se bude rozhodovat, by mohl vést k tomu, že se Čína bude stále více obracet se stížnostmi na Světovou obchodní organizaci (WTO). Pro Peking je WTO užitečným nástrojem k tomu, jak zajistit, aby zůstaly otevřené trhy, kam směřuje čínský vývoz. Ten je jednou z hnacích sil, díky nimž čínská ekonomika tolik roste.


LOBBUJÍ OCELÁŘI I ODBORY
Podle amerických ocelářů Čína využívá státních subvencí, a připravuje tak Američany o práci.
FOTO: BLOOMBERG