Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka má jasno: Janotův balík sociální demokraté ve sněmovně nepodpoří. Místo toho navrhnou zvýšení daní pro nejbohatší i vyšší daně pro firmy. Zároveň s tím chce ČSSD z balíčku vyndat škrty v rodičovské dovolené, nižší porodné nebo zvýšení nižší sazby DPH.

"Domníváme, že tento balíček - podobně jako reformní balík Topolánkovy vlády - nejvíce dopadá na nízkopříjmové rodiny s dětmi," říká v rozhovoru pro HN Sobotka.

HN: Předseda odborů a váš senátor Milan Štěch včera velmi překvapivě řekl, že Janotův balíček je pro odbory přijatelný kompromis. Vy se dost často názory odborů řídíte. Není tedy Janotův balíček nakonec přijatelný kompromis i pro ČSSD?

Vzhledem k tomu, že od páteční schůzky ministr Janota neudělal v balíčku žádné změny, a my k němu máme od minulého pátku devět zásadních výhrad, tak o přijatelný kompromis nejde. Budeme nuceni v Poslanecké sněmovně předložit některé pozměňující návrhy.

HN: Takže tenhle názor odborů, které měly vždy k ČSSD blízko, vaši stranu nijak neovlivní?

Myslím, že to je informace, která může částečně ovlivnit naše přemýšlení o návrzích ministra Janoty, nicméně není to rozhodující.

HN: Chápu. Takže kdyby se dnes hlasovalo o balíčku ve sněmovně, tak pro něj hlasovat nebudete...

Nebudeme. Jako celek pro nás balíček přijatelný není, a proto budeme dávat pozměňující návrhy.

HN: Co se vám vlastně nelíbí natolik, že jste kvůli tomu ochotni balíček potopit?

Nelíbí se nám hlavně zvýšení snížené sazby DPH ani zdražení pohonných hmot, na které chce ministr financí Janota uvalit vyšší spotřební daně. S tím v žádném případě nemůžeme souhlasit.

Nelíbí se nám ani to, jak Janotův balíček budou financovat jednotlivé příjmové kategorie. Domníváme, že tento balíček - podobně jako reformní balík Topolánkovy vlády - nejvíce dopadá na nízkopříjmové rodiny s dětmi. Proto nesouhlasíme s jakýmkoli snižováním rodičovského příspěvku nebo porodného. Také se nám nelíbí, že by měly být zrušeny vyšší podpory v nezaměstnanosti, které jsme prosadili v rámci protikrizového balíčku.

HN: Říkáte, že se vám nelíbí hlavně zvýšení snížené sazby DPH. Část obchodníků ale říká, že se to na cenách díky nulové inflaci prakticky neprojeví...

Musíme sčítat. Pokud si uvědomíte, že za poslední tři roky by došlo ke zvýšení snížené sazby DPH z původních pěti na 10 procent, tak je to zdvojnásobení během tří let. To je trend, se kterým nemůžeme souhlasit. Zejména, když ve stejném období došlo k výraznému snížení daní pro ty nejbohatší. Chtěl bych ale upozornit, že máme podobný cíl jako vláda. Naším cílem také je, aby deficit nepřekročil 155 miliard. Chceme k tomu ale dojít jiným způsobem. Se škrty, které postihují rodiny s dětmi, souhlasit nebudeme.

HN: Dobře. Jak ale budete chtít Janotův balík ve sněmovně změnit?

Předložíme ve sněmovně nejméně dva pozměňující návrhy. První se bude týkat zvýšení daně z příjmu právnických osob o dvě procenta, což by mohlo přinést do rozpočtu 10 miliard. A navrhneme i zvýšení daní z příjmů nad 1,2 milionu ročně na 38 procent, což přinese do rozpočtu dalších pět miliard korun.

HN: Dřív jste kritizovali i to, že příští rok vůbec neporostou důchody. Teď jste ale tuhle výhradu vynechal.

Tato výhrada trvá, ale my nebudeme rozhodovat v Janotově balíku o pravidelném zvýšení důchodů. O tom už rozhodla Fischerova vláda a my s jejím rozhodnutím nesouhlasíme. Proto zvažujeme, že v Poslanecké sněmovně navrhneme mimořádné zvýšení důchodů o 2 400 korun.

Podobně jako zmrazení důchodů se nám nelíbí ani rozhodnutí vlády, aby se snížil objem platů ve veřejném sektoru o čtyři procenta.

HN: To chcete, aby se platy snižovaly méně, nebo s nimi nechcete hýbat vůbec?

Náš návrh je v příštím roce platy veřejných zaměstnanců zmrazit a snížit platy ústavních činitelů o 20 procent.

HN: Takže zvýšení daní pro lidi s platem nad 145 tisíc zhruba na 30 procent z hrubé mzdy vám připadá málo...

Ano. Chceme více prohloubit solidaritu ve společnosti než Janota.